SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Fontos tudnivalók a fényvédő napozószerekről

Családinet [cikkei] - 2009-06-11
A mértéktelen napozás - különösen a déli órákban - számtalan veszéllyel járhat.

Jó, ha tudjuk...

hogy a mértéktelen napozás (különösen a déli órákban) számtalan veszéllyel járhat, így például:

  • a bőr leégésével,
  • a bőr korai öregedésével,
  • napallergia kialakulásával,
  • nagymértékű bőrleégés esetében a vérkeringés összeomlásával,
  • a bőrrák kialakulásának lehetőségével.


A napvédő készítmények olyan olaj, tej, gél, vagy krém állagú kozmetikai termékek, amelyek a napfény emberi bőrre ártalmas sugarait elnyelik, szétszórják, vagy visszaverik, ezáltal védik a bőrt a sugarak káros hatásaitól.

Jó, ha tudjuk...

hogy a napfény okozta bőrgyulladásért, "leégésért", és az ebből fakadó bőrpirosodásért (erythema) főként az UVB sugarak felelősek, de a bőrrák kockázat szempontjából is elsősorban ezek a sugarak jönnek számításba.

A bőr közvetlen barnulását az UVA sugarak eredményezik. Kockázatuk a bőrrák kialakulásában szintén nem elhanyagolható. Kisebb mértékű bőrpírt, vagy bőrgyulladást okozhatnak, ezen kívül jelentős szerepük van a bőr korai öregedésének előidézésében.

Ahhoz, hogy egy fényvédő termék alkalmas legyen a napsugárzás okozta ártalmak megelőzésére, mind az UVB mind az UVA sugarak ellen hatékony védelmet kell biztosítania.

Jó, ha tudjuk...

hogy tökéletes 100%-os védelmet nyújtó fényvédő készítmény nem létezik. A gyulladást és közvetlen barnulást okozó sugarak spektruma ugyanis részben átfedi egymást, ezért minden káros hatású sugárzást egyetlen fényvédő készítmény sem képes kiszűrni.

Jó, ha tudjuk...



hogy a napozószerek fényvédő hatását a termékcímkén feltüntetett faktorszám jelöli. Ez a szám egy viszonyszám, mely azt mutatja, hogy a napozószer használatával mennyivel hosszabb időt tölthetünk a napon leégés nélkül, mint napozószer használata nélkül. Ha például bőrünk védelem nélkül a napon 10 percet képes leégés nélkül elviselni, akkor egy 12-es faktorszámú fényvédővel ez az idő 12 x 10 percre , azaz 2 órára növelhető.

A faktorszámok általában 4-től 30-ig terjednek, de ennél nagyobb, akár 60-as faktorszámú készítmények is léteznek.

Jó, ha tudjuk...

hogy a faktorszám csak a bőrgyulladást okozó UVB sugarak elleni hatásra vonatkozik, az UVA sugarakkal szembeni védelemről nem ad tájékoztatást. A termékcímkén, a napvédő faktoszám mellett javasolt feltüntetni a fényvédő hatékonyságát jelző "alacsony", "közepes", "erős" és "rendkívül erős" kategória megnevezéseket. Ennek célja a termékek könnyebb összehasonlítása a faktort jelző számok sokaságában.
Az ajánlás szerint a fényvédő készítmények címkéjén fel kell hívni a figyelmet a napozás okozta veszélyekre és figyelmeztető feliratokkal, képi vagy más megjelenítéssel tájékoztatni kell a fogyasztókat a túlzott napozás okozta kockázatokról.

Jó, ha tudjuk...

hogy az adott faktorszámú napvédő készítmény hatékonysága és termék helyes használata között szoros összefüggés van.

A faktor adott védelmi szintjének biztosítása szempontjából nem elhanyagolható az egyszeri alkalommal bőrre felvitt termék mennyisége, továbbá az sem, hogy a felhasznált napozószer milyen egyenletesen kerül a bőrre. Egy átlagos felnőtt test esetében egy-egy alkalommal 6 teáskanálnyi naptejet ajánlott használni, ami kb. 36 grammnak felel meg. Kevesebb mennyiségű (pl.: fele annyi) fényvédő termék használata esetén a védő hatás akár két-háromszor kisebbre csökkenhet.

A naptejek és krémek vastagabb réteget képeznek a bőrön, egyenletes elosztásuk nehezebb, míg az olajok vékonyan kenhetők és jobban szétoszlathatók, ezért gyermekek számára előnyösebbek.

A megfelelő hatékonyság biztosítása érdekében célszerű rendszeresen ismételni a fényvédő készítmény alkalmazását, különösen izzadás, fürdőzés, vagy törülközés után. Ez még a nagy faktorszámú, vagy "vízálló" feliratú készítmények esetében is ajánlott.

Ha nem akarunk lemondani a napsütés nyújtotta örömökről, tegyünk meg minden intézkedést annak érdekébe, hogy a lehető legbiztonságosabban élvezhessük előnyeit.

forrás: nfh.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja