SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Salgótarján és környéke

[cikkei] - 2007-09-10
Véletlenül tévedtem erre a környékre, magamtól biztosan nem jutott volna eszembe pont itt nyaralni. Valahogy Salgótarján nem az a népszerű turisztikai célpont! Pedig...

  Nagyon szép környék. Ha valaki nem a városi élet nagy rajongója, sőt kifejezetten szereti a hegyi kirándulásokat, annak nagyon tudom ajánlani ezt a vidéket! Azért mi megnéztük a városban található Bányamúzeumot is, ami nagy élmény volt, egy nagyon kedves vezetőnek köszönhetően. Nyugodt szívvel induljon útnak az egész család, akkor is, ha erre a múzeumra kíváncsiak. A kicsiket is érdekelni fogja, hogy hogyan bányászták a szenet, de ma már a felnőttek számára is csak egy látnivaló, hiszen ma már Magyarországon nincs is működő bánya. A 280 méter hosszú járat, az eredeti állapotukban meghagyott tárnák, a széntermelés módjainak, eszközeinek bemutatója európai hírű kuriózum. Itt megtekinthető a bányászat kezdete, a kézi fejtés, a bányalovak; és a fejlődés, ahogy egyre jobban gépesítették a bányászatot. Az egykori tiszti lakás épületében kiállítás is látható, ahol a szénről is, a bányászat, a technika fejlődéséről is sok tudnivaló található.

A városban található még a Nógrádi Történeti Múzeum. A múzeum  megye múltját mutatja be.

 A várost egy szép hegykoszorú övezi, ahol mindenki találhat magának jó célpontot. Ha a várak szerelmesei és a túrát sem vetik meg, akkor Salgó várát (ahol még Petőfi is járt) mindenképpen érdemes megnézni. A várról nagyon szép kilátás nyílik a környék hegyeire, a városra, és egy másik várra: Ha van útlevél is a zsebben, akkor a Somoskői várat is érdemes megkeresni (itt pedig Balassi Bálint járt a vár alatti faluban kedvesénél!). A parkoló még a magyar oldalon van, a vár már Szlovákia! Mindkét helyen látható a vulkáni tevékenységből itt lerakódott kőzet, Somoskőn a nevezetes bazaltorgona is! Nagyon szépeket tud alkotni a természet! (Aztán Szlovákiában lehet folytatni a várakat: Fülek, Krasznahorka, Kékkő sincs már nagyon messze)

 A hagyományos palóc falu, Hollókő is belefér egy kicsit nagyobb kirándulásba. Ebből a várból is csodálatos panoráma nyílik, de a kiállítások is megtekintésre érdemesek! Aki nemcsak nézni szereti a múlt eszközeit, fegyvereit, itt a várban ki is próbálhat néhányat: régi kardokat, íjakat! Hollókőn célszerű sétálni egyet az ófaluban is. 65 régi épület őrzi a palóc népi építészet emlékeit. A település fatornyos, zsindellyel fedett római katolikus temploma 1889-ben épült, ma a falu egyik jelképe. A lakók palóc nyelvjárásukat is őrzik, és büszkén viselik népi öltözetüket is!

 Szintén egy komolyabb kirándulás lehet Ipolytarnóc. Itt van a világ harmadik leggazdagabb lábnyomos lelőhelye. Több mint 20 millió éves az ősleletegyüttes. A természetben lehet megtekinteni a maradványokat, de vannak csarnokok is bizonyos leletek állapotának megóvására. Egy nagy vulkáni kitörés hamutakarója őrizte meg a sok lábnyomot, fogakat (cápáét, krokodilét, delfinét), néhány fenyőt, levéllenyomatot.

Jó kikapcsolódást, sok élményt, kellemes pihenést az egész családnak!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja