SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

És nekem, az apának, ki segít?

- 2015-03-13
Milliónyi honlap, szinte elolvashatatlan mennyiségű információ, esettanulmányok, fórumok, orvosok, szakértők hada. Mind azzal foglalkoznak, hogy a kismamát a fogantatás pillanatától kezdve végigvezessék a gyereknevelésen. De velem, az apukával, mi lesz?

Kicsit olyan érzésem van, mintha nekem, a férfinek, nem lehetnének kérdéseim, kételyeim. Pedig vannak. Nem a gyerek nevében, és a nemében, hiszen ahogy az előző cikkemben megírtam, biztos, hogy lány lesz. Ettől még milliónyi kérdésem lenne: ezeket valakinek meg kellene válaszolnia.

Itt van például egy, amin már sokszor elgondolkoztam: Mit kell, és lehet tenni abban a pillanatban, amikor a kedves egy fura izével a kezében áll, és azt mondja: apa leszel. Azon kívül, hogy kimegy a lábam alól a talaj, mi a teendőm, mit tehetek? Azonnal elmondhatom mindenkinek, vagy várnom kell még egy kicsit, és csendben ünnepelhetek csak?  Ki készít fel arra, hogy fogom megélni a pillanatot és mások hogyan élték meg? Vajon milyen érzés az, amikor a férfi büszke, és szerelemes, és örül, és éppen szülővé válik, és egyetlen tizedmásodperc alatt megváltozik az élete.

Mi lesz a kétségeimmel? Normális, ha már most azon gondolkodom, hogy elég jó apa leszek-e? Normális, ha már most stresszelek azon, tudok-e családfenntartó, barát, szerető férj, pasi, munkatárs lenni egyszerre, évekig? Mások, hogyan csinálják? Fura, ha már most aggódom a jövő miatt? Ki fog nekem segíteni, ha bajban leszek, kitől kérhetek tanácsot?

De a legfőbb kérdés az, hogyan kell készülni az apaságra?

Egyelőre addig jutottam a gondolkodásban, hogy a feleségemmel a fenti kételyeimről, gondolataimról még véletlen sem kezdeményezek beszélgetést. 
 

Ennek a legfőbb oka az, hogy most, hogy elhatároztuk, jöhet a baba, nekem sziklaszilárdnak kell mutatnom magam. Nyugodtnak. Kiegyensúlyozottnak. Alfahímnek. A lehető legjobb választásnak. Ezért nem csak hogy többet járok konditerembe (ugye, a külsőségek, fontosak) hanem igyekszem figyelmesebb, megértőbb lenni, támogatni. Miközben úgy be vagyok szarva (bocsánat nincs rá jobb szó), mint még soha. Igen, már most. És sehol nem találom, hogy mások is így jártak-e?

Spontán vagy tudatos szülők leszünk?

Nemrég beszélgettünk, és rájöttünk, hogy az első lépéseket a babaváráshoz már megtettük. Tervszerűen, tudatosan, de spontán szeretnénk szülők lenni. Ez valami olyasmit jelent, hogy bár tervezzük a babát, nem beszélünk róla naponta többször, továbbá nem megyünk direkt homokozók, és bölcsik közelébe, megbeszélni melyik az a gyerek, aki úgy, ahogy van, akár jó is lenne. Egyrészt úgyis a miénk lesz a legtökéletesebb, másrészt nehogy valamelyik kismama pedofilnak nézzen…

Szóval, spontának vagyunk. Mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy nemrég - teljesen véletlenül - elmentünk egy orvoshoz, aki azt mondta a szájával, hogy Ő tudja, a tuti terhesség receptjét, mert van valamilyen gyógyszer, azt kell enni, és 48 óránként szeretkezni. Akkor 2 hónap alatt biztos. Ennél az orvosnál utoljára voltunk. Hiszen mi spontán akarunk szeretkezni (mondjuk, ez a 48 óránként nekem speciel megfelel, mégiscsak ő az orvos, adjunk a szavára), spontán akarunk babát. Azt pedig semmiképp nem szeretném megélni, mi lenne, ha a csodaorvos, csodagyógyszerei ellenére nem tudnánk tartani a 2 hónapos „biztosansikerül” határidőt…

Szóval, lehet, mégis inkább tudatosak vagyunk?

Tény, hogy vidéken lakunk, kertes házban, kutyával, nagy kerttel, és úgy építettük fel a házunkat, hogy kettő gyerekszobánk van. Tény, hogy tudatosan választottuk a 2015-öt, mert ez a Kecske éve… dehogy is, vicceltem, fogalmam sincs, minek az éve van, arról meg végképp, hogy jelent-e ez valamit. Tény, hogy nagyon, kedves, gyerekszerető a városunk. Például a bölcsőde 300 méterre van tőlünk. Spontán odaépült, véletlen. Van itt két tannyelvű általános iskola is. Véletlen. A sportpályától 400 méterre lakunk. Mondjuk ez focipálya, női csapat meg nincs. Viszont, teljesen véletlen éppen szeretnénk venni egy autót. Egy nagyot. Hátha kell.

Most hogy belegondolok, azt hiszem a legelső kérdésemre, kételyemre, már megvan a válasz. Nem kell millió honlap, és százezer cikk ehhez. Már tudom, hogy ha majd az az izé (persze, tudom, hogy terhességi teszt a neve) egyszer úgy dönt, hogy apa vagyok: nagyon boldog leszek. Nagyon büszke.

Olyan nagyon büszke, hogy már tudom, mit fogok tenni: kiülök a kertünkbe, és először megbeszélem a kutyámmal, hogy lesz itt néhány változás, de attól még őt is fogom szeretni. Aztán kibontom a direkt az erre az alkalomra félretett Jégbort, és elkezdek telefonálni. Már ameddig tudok beszélni. És azt gondolom, egyáltalán nem fog érdekelni, hogy egyetlen tizedmásodperc alatt megváltozott az életünk örökre.

Hiszen pontosan ez az, amire vágytunk.

Szeretnéd tudni, hogyan vár egy férfi gyereket?

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja