SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Utazzunk biztonságosan - Közép Afrika

Kókai Kata [cikkei] - 2007-05-21
A különböző úti célokról mindenképpen tájékozódni kell. Egyes országban kötelező a védőoltás, míg máshol a közlekedésre kell ügyelni.

Cikksorozatunkban szeretnénk néhány népszerű turista helyet bemutatni, s egyben felhívni a figyelmet az adott terület lehetséges veszélyeire. Minden országban más-más védőoltás szükséges, és míg egyes helyeken elegendő néhány oltás, addig máshol még csapvizet sem ajánlott fogyasztani. A problémák elkerülése érdekében időben kell tájékozódni az egyes országok egészséget veszélyeztető tényezőiről.

A szükséges védőoltásokat az utazás előtt 4-6 héttel érdemes beadatni!

Közép Afrika

Hepatitis A
Ez a fertőzés nem csak közvetlen testi kapcsolattal, hanem vízzel, de akár fertőzött, mosatlan növényekkel, gyümölcsökkel is a szervezetbe kerülhet.

Hepatitis B
A közhiedelemmel ellentétben nem csak szexuális kapcsolat útján terjedhet. Egészségügyi ellátás során vérátömlesztéssel, vagy éppen többször használt tűvel is átadható, éppen ezért a probléma elkerülése érdekében fontos a védőoltás.

Malária


A malária kockázata Afrika középső részén kiemelten nagy, még a városok sem biztonságosak. Az Anopheles szúnyog nőstény egyedei terjesztik, az aktuális helyzetről a WHO tud bővebb tájékoztatást adni. Korábban csak kininnel kezelték, ma már számtalan gyógyszer áll rendelkezésre. Mindenképpen fontos, hogy kerüljük a szúnyogcsípéseket.

Sárgaláz
A vírust az Aedes szúnyogok terjesztik, az eredeti hordozók a majmok. A szúnyog emberről emberre szállva terjeszti a sárgalázat, így a nagyobb városok sem feltétlenül nyújtanak biztonságot. Kezdetben az influenzához hasonló tüneteket mutat, de később a második szakaszban orrvérzés is jelentkezhet. A betegség kezelésére nem létezik még külön készítmény, a tünet és szövődmény azonban kezelhető. A megelőzés egyetlen védőoltásból áll.

Étellel, itallal terjedő betegségek

Az első legfontosabb teendő, ha külföldi útra indulunk, hogy megkapjuk a szükséges védőoltásokat. Ezt követően azonban arról is tájékozódni kell, hol fogyaszthatunk biztonságos ételeket, s iható-e a csapvíz. Az ún. utazók hasmenésének Afrikában nem egyszer a vízzel, vagy étellel elfogyasztott vírus, vagy parazita. Éppen ezért ne fogyasszunk nyers ételeket (zöldségeket és gyümölcsöt sem), illetve kerüljük a csapvíz fogyasztását. Helyette válasszuk a palackozott vizet vagy üdítőt.

Mit vigyünk magunkkal?

- Szúnyogriasztó spray vagy krém
- Hordozható vízszűrőt, vagy vízfertőtlenítő tablettát, amennyiben olyan helyre utazunk, ahol nem áll rendelkezésre palackozott víz.
- Gyógyszereket, melyek a jellegzetes helyi problémák kezelésére alkalmasak (ezekről háziorvostól kell tájékoztatást kérni).

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja