SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ezeket a gyógyszereket vigyük magunkkal nyaraláskor!

Családinet [cikkei] - 2022-07-18
Amikor izgatottan készülünk a várva-várt nyaralásra, a csomagunk összeállításakor a legutolsó, ami eszünkbe jut, - hacsak nem szenvedünk valamilyen krónikus betegségben - az az orvosi csomag. Gyógyszerek, kötszerek, egyéb hasznos készítmények, amelyek egy könnyebb sérülés vagy egy enyhe nátha esetén segítségünkre lehetnének. Ezek ugyanis még egy kellemes pihenés alatt is előfordulhatnak velünk. Hogy valóban felkészülten vágjunk bele a kikapcsolódásba, a Budai Egészségközpont szakorvosa segít összegyűjteni az útipatikánk legfontosabb darabjait.

„Ha egzotikus helyre utazunk, előzetesen mindig tájékozódunk a szükséges védőoltásokról, vagy a javasolt gyógyszerekről, amit érdemes magunkkal vinnünk és amelyek az ott előforduló leggyakoribb betegségek esetén szükségesek lehetnek. Többnyire felkészülten vágunk bele a nyaralásba akkor is, ha krónikus betegségünkre állandóan gyógyszer szedünk, hiszen azok kisebb eséllyel maradnak itthon. Ám ha csupán egy szomszédos ország az úti cél, sokszor nem is gondolunk arra, hogy épp akkor leszünk náthásak, vagy hogy egy új sport kipróbálása közben esetleg megsérülünk, netán napszúrást kapunk. Ha az útipatikánkat feltöltjük és magunkkal visszük, elkerülhetjük, hogy a váratlan helyzetek miatt orvoshoz kelljen fordulnunk vagy a helyi patika kínálatából kelljen választanunk” – mondta Dr. Menyhárt Orsolya, a Budai Egészségközpont belgyógyász szakorvosa.

Dr. Menyhárt Orsolya belgyógyász szakorvos

Milyen panaszra mi lehet hatásos?

Megfázás - A légkondicionálók miatt nyáron könnyebben megfázunk, mint gondolnánk. Főleg, ha vizes, nyirkos ruhában ülünk be egy parti étterembe. A kellemetlen tüneteket – mint például orrfolyás, orrdugulás, torokfájás – enyhíthetjük vízben oldódó készítményekkel, de segítségünkre lehet egy torokfertőtlenítő tabletta, vagy a légzésünket könnyítő orrspray.

Napszúrás (hőguta) - Ha a tűző napon nem gondoskodunk a védelemről, könnyedén napszúrást kaphatunk. Ez gyorsan megtörténhet például egy városnéző túrán vagy a medence mellett üldögélve. Ha észleljük a tüneteket (fejfájás, hányinger, hányás, láz) javasolt a fájdalom-és lázcsillapító alkalmazása, valamint a pihenés a hűs, sötét szobában, míg jobban nem leszünk.

Napégés - Biztosan mindannyian jártunk már úgy legalább egyszer, hogy az erős naptól fájdalmasan vörösre égett a bőrünk. A napégést megelőzhetjük magas faktorszámú fényvédő használatával, amellyel többször be kell kennünk magunkat a megfelelő védelem érdekében. A napozást az erős UV sugárzás miatt 11 és 15 óra között kerüljük és ha fehérebb a bőrünk, vagy sok anyajegy van rajtunk, inkább tartózkodjunk árnyékban. Ha már megtörtént a baj, a napégésre használható spray segít a panaszok enyhítésében és a bőr nyugtatásában.

Gyomorrontás, hasmenés – A tünetek enyhítésére érdemes görcsoldóról és Immodium tablettáról gondoskodnunk az útipatikánk összeállításakor, melyet a lehető legrövidebb ideig használjunk, hiszen a hasmenés gátlása a kórokozók ürülését is késlelteti. Hasmenés esetén javasolt a csípős, fűszeres ételek kerülése és a sok folyadékfogyasztás, valamint fokozottan figyelnünk kell a sópótlásra is.

Horzsolások, sebek – A nyaralás alatt szívesen kipróbálunk új, izgalmas sportokat, vagy történhetnek olyan apró balesetek, amelyek horzsolással, sebekkel járhatnak. Ne maradjon itthon a kötszer, a rugalmas pólya, a steril gézlap, a fertőtlenítő folyadék és a sebtapasz, amelyekkel el tudjuk látni a könnyebb sérüléseket.

Rovarcsípések – Ha tudjuk, hogy bizonyos rovarok csípése allergiás reakciót válthat ki nálunk, akkor mindenképp vigyük magunkkal az orvos által felírt gyógyszerünket, ha volt már súlyos allergiás reakció, nem hiányozhat az Epipen sem. Csípésekre nagyon jók lehetnek bizonyos krémek, spray-k, de a rovarriasztó használatával meg is előzhetjük a rovarok támadását.

„A fentiek mellett javasolt bekészíteni egy lázmérőt, kézfertőtlenítőt és fertőtlenítő kendőt is. Ha kisbabával utazunk, praktikus lehet az orrszívó, és a nekik való speciális körömvágó olló se maradjon itthon. Ha felkészülünk az esetleges nehézségekre, akkor a problémákon könnyen és gyorsan átlendülve átadhatjuk magunkat a pihenésnek” – tette hozzá a doktornő.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Tények és tévhitek a máj méregtelenítéséről

Év elején sokakban felmerül az úgynevezett májméregtelenítés gondolata, különösen néhány átmulatott éjszaka után. De vajon valóban méregteleníthető a máj? Megvédhetjük-e a májunkat a károsodástól és ha igen, mit kell ehhez tennünk? Dr. Németh Aliz, a Hepatológiai Központ hepatológusa, gasztroenterológus adott hiteles válaszokat a kérdésekre.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

Függőséghez vezethet az egészséges étrendhez való túlzott ragaszkodás

Egyre többen követik szélsőségesen az ún. tiszta étkezés (clean eating) diétát, amelynek során csak organikus, bio vagy éppen kizárólag általuk egészségesnek hitt ételeket esznek. A Semmelweis Egyetem kutatása szerint például a divatmodellek több mint harmada hajlamos lehet az egészséges ételfüggőségre, pedig az ún. orthorexia nervosa akár súlyos egészségügyi problémákhoz is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja