SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Utazás biztonságosan

Kókai Kata [cikkei] - 2007-04-20
Lassan beindul a nyaralási szezon, sokan már lefoglalták külföldi nyaralásukat. Hogy az utazás ne járjon kellemetlenséggel ügyeljünk rá mit eszünk és iszunk külföldön.

Számtalan népszerű úticél rejthet magában veszélyeket. Több országban is ügyelnünk kell arra mit eszünk és mit iszunk, hiszen Európai ember mesterséges, „steril” ételekhez szokott gyomra komoly károkat szenvedhet már az egyszerű csapvíztől is.

Kórokozók az ételekben, italokban

Kolera, szalmonella, csupán kettő azon kórokozók közül, melyek a kevésbé fejlett országok ételeiben, sőt akár a csapvízben is előfordulhatnak. A fejlettebb nyugati országokban szinte kizárt, hogy hasonló problémával találkozzunk (hiszen ők a magyaroknál is jobban ügyelnek a higiéniára), de más népszerű országokban (pl. Törökország, arab országok) ugyanez nem mondható el.

Biztonságos étkezés

Ha kevésbé fejlett országba látogatunk el, ügyelünk rá, hol fogyasztunk ételeket. Az éttermek nagy része, sőt, a hotelek éttermei is biztonságosnak mondhatók, azonban az utcai árusok termékei kevésbé ellenőrzöttek, így erre csak a bátrak vállalkozhatnak.

Fontos, hogy ne fogyasszunk nyers ételeket, főleg a nyers (vagy nem eléggé átsült) húsokat, zöldségeket kerüljük. Gyümölcsöt soha ne együnk mosatlanul, és mindig tiszta (palackozott) vízzel mossuk meg fogyasztás előtt. A legjobb, ha a héját is eltávolítjuk.



Hat hónaposnál fiatalabb gyermekek esetében a betegség könnyen elkerülhető, ha a nyaralás idején kizárólag anyatejjel tápláljuk. Ez esetben a kismamának oda kell figyelnie milyen ételeket fogyaszt, hiszen az anyatejbe bekerülve a fűszeres, erős ételek a babánál gondot okozhatnak. Nagyobb babák esetében csak az üveges tápszer jöhet szóba, illetve a színvonalasabb, higiéniára ügyelő éttermek kosztja.

Az italok veszélyei

A legtöbb országban meghatározott mennyiségű klórral fertőtlenítik a csapvizet, ez azonban nem egy helyen nem elég a víz teljes tisztításához. Sokan hallottunk már rémisztő történeteket, amelyben ismerősünk külföldön csapvizet fogyasztott, s akár hetekig tartó betegséget szedett össze. Sajnos az ilyen történeteknek van alapja, ezért ügyelni kell rá, hogy főként a kevésbé fejlett országokban soha ne fogyasszunk csapvizet, még kis mennyiségben sem.

Célszerű csapvíz helyett palackozott ásványvizet fogyasztani, emellett természetesen a palackozott üdítők, alkoholos italok, illetve a forrázott vízzel készült tea és kávé is biztonságos.

Hogyan tegyük ihatóvá a csapvizet?

Ha mégis ragaszkodnánk a csapvízhez, ma már több módszer is létezik annak fertőtlenítésére. Léteznek úgynevezett csapra szerelhető víztisztítók, melyek könnyen hordozhatók, s akár hónapokon át biztonságos használatot nyújtanak. Magas ára miatt ez a módszer kevésbé kedvelt (25 000 Ft-tól). A hagyományos forralás is segíthet, ez esetben azonban legalább 3 perc forralás szükséges. Ügyeljünk rá, hogy jégkockát is csak tiszta vízből készítsünk.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja