SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Utazás biztonságosan

Kókai Kata [cikkei] - 2007-04-20
Lassan beindul a nyaralási szezon, sokan már lefoglalták külföldi nyaralásukat. Hogy az utazás ne járjon kellemetlenséggel ügyeljünk rá mit eszünk és iszunk külföldön.

Számtalan népszerű úticél rejthet magában veszélyeket. Több országban is ügyelnünk kell arra mit eszünk és mit iszunk, hiszen Európai ember mesterséges, „steril” ételekhez szokott gyomra komoly károkat szenvedhet már az egyszerű csapvíztől is.

Kórokozók az ételekben, italokban

Kolera, szalmonella, csupán kettő azon kórokozók közül, melyek a kevésbé fejlett országok ételeiben, sőt akár a csapvízben is előfordulhatnak. A fejlettebb nyugati országokban szinte kizárt, hogy hasonló problémával találkozzunk (hiszen ők a magyaroknál is jobban ügyelnek a higiéniára), de más népszerű országokban (pl. Törökország, arab országok) ugyanez nem mondható el.

Biztonságos étkezés

Ha kevésbé fejlett országba látogatunk el, ügyelünk rá, hol fogyasztunk ételeket. Az éttermek nagy része, sőt, a hotelek éttermei is biztonságosnak mondhatók, azonban az utcai árusok termékei kevésbé ellenőrzöttek, így erre csak a bátrak vállalkozhatnak.

Fontos, hogy ne fogyasszunk nyers ételeket, főleg a nyers (vagy nem eléggé átsült) húsokat, zöldségeket kerüljük. Gyümölcsöt soha ne együnk mosatlanul, és mindig tiszta (palackozott) vízzel mossuk meg fogyasztás előtt. A legjobb, ha a héját is eltávolítjuk.



Hat hónaposnál fiatalabb gyermekek esetében a betegség könnyen elkerülhető, ha a nyaralás idején kizárólag anyatejjel tápláljuk. Ez esetben a kismamának oda kell figyelnie milyen ételeket fogyaszt, hiszen az anyatejbe bekerülve a fűszeres, erős ételek a babánál gondot okozhatnak. Nagyobb babák esetében csak az üveges tápszer jöhet szóba, illetve a színvonalasabb, higiéniára ügyelő éttermek kosztja.

Az italok veszélyei

A legtöbb országban meghatározott mennyiségű klórral fertőtlenítik a csapvizet, ez azonban nem egy helyen nem elég a víz teljes tisztításához. Sokan hallottunk már rémisztő történeteket, amelyben ismerősünk külföldön csapvizet fogyasztott, s akár hetekig tartó betegséget szedett össze. Sajnos az ilyen történeteknek van alapja, ezért ügyelni kell rá, hogy főként a kevésbé fejlett országokban soha ne fogyasszunk csapvizet, még kis mennyiségben sem.

Célszerű csapvíz helyett palackozott ásványvizet fogyasztani, emellett természetesen a palackozott üdítők, alkoholos italok, illetve a forrázott vízzel készült tea és kávé is biztonságos.

Hogyan tegyük ihatóvá a csapvizet?

Ha mégis ragaszkodnánk a csapvízhez, ma már több módszer is létezik annak fertőtlenítésére. Léteznek úgynevezett csapra szerelhető víztisztítók, melyek könnyen hordozhatók, s akár hónapokon át biztonságos használatot nyújtanak. Magas ára miatt ez a módszer kevésbé kedvelt (25 000 Ft-tól). A hagyományos forralás is segíthet, ez esetben azonban legalább 3 perc forralás szükséges. Ügyeljünk rá, hogy jégkockát is csak tiszta vízből készítsünk.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)
Hozzászólások

LEGOLVASOTTABB

Kockázatot hordoznak az otthoni víztisztitók a Semmelweis Egyetem szakértője szerint

Magyarországon általában semmi nem indokolja, hogy tisztított ivóvizet igyunk. A Semmelweis Egyetem közegészségtudományi szakértője szerint a vélt szennyeződéseket eltávolító háztartási berendezések ugyanakkor számos egészségügyi kockázatot hordoznak, és sok esetben rontják a vezetékes víz mikrobiológiai minőségét.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

Azt mondták neki, sosem lehet anya - Egy nő, aki dacolt minden előítélettel

Tonje Grønbeck története inspiráló bizonyítéka annak, hogy az igazi szeretet és kitartás felülírhat minden akadályt. A spinalis muszkuláris atrófiával (SMA) élő nőnek orvosai azt mondták, sosem lehet anya. De ő és párja, Morten, nem hagyták, hogy mások véleménye befolyásolja az életüket. Ma pedig két gyönyörű lány boldog édesanyja.

A tartós és egészséges fogyás kulcsa az életmódterápia

Az egészséges fogyáshoz a személyre szabott étrenden és a mozgáson alapuló életmódterápián át vezet az út - mondja dr. Vékony Blanka dietetikus. A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének tanársegédje kiemeli: az életmódterápiában nem önmagában a fogyáson, hanem a test zsír-izom arányának optimalizálásán van a hangsúly. Emellett itt fontos szempont a fokozatosság és a fenntarthatóság, szemben a divatdiétákkal, amelyek gyors sikerrel kecsegtetnek ugyan, de akár különféle hiánybetegségekhez is vezethetnek.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja