Kápolnapusztai bivalyrezervátum
Keviczky Csilla [cikkei] - 2006-07-12
A Kis-Balaton mellett fekszik Kápolnapuszta, ahol a Széchenyi-terv segítségével egyedi rezervátumot hoztak létre. Egy kényelmes séta keretében bivaly- és szürkemarha csordákban gyönyörködhetünk.
Ha szerencsénk van, és a korai órákban érkezünk láthatjuk, ahogy a bivalyok a lajtos kocsi köré gyűlve várják a vizet. A feltöltött kis tavukban egymás hegyén-hátán dagonyáznak. Tovább sétálva az elegáns tartású, magyar hungarikumnak számító szürkemarhák bukkannak fel. Komoly kis közösségük több kis állatot védelmezve legelget a mezőn. Az ügyes nézelődők ürgéket és gyönyörű énekes madarakat is felfedezhetnek.
A rezervátum egész évben nyitva van 9 órától sötétedésig. Az interaktív kiállítást és a mesélőutat (amelyen tájékoztató táblák segítik tudásunk gyarapítását) mozgáskorlátozottak is bejárhatják. Belépő felnőttek részére 500 Ft, gyermekeké 200 Ft.
Családinet hozzászólások:
Előző hír
Zalaszántói Béke-sztupa
Következő hír
Szép hazai tájak - Eger
LEGOLVASOTTABB
Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról
A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai
Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is
A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.
Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!
Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.
Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?
A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.
Közösségi hozzászólások: