Brutális az idei szúnyoginvázió, sok gyerek szenved allergiás reakciótól
A fenti képet egy magyar anyuka posztolta egy Facebook-csoportban. Bejegyzésére válaszul rengeteg szülő osztotta meg hasonló tapasztalatait, sokan fényképet is csatolva bedagadt végtagú vagy szemű gyermekükről.
Idén a megszokottnál sokkal erősebb a szúnyoginvázió. Amellett, hogy a kis vérszívók roppant idegesítőek, és a nappali forróság után az esti levegőzést ők teszik bizonyos tájakon lehetetlenné, sok gyerek szenved a csípésük utáni allergiás reakcióktól is. Az orvosok ilyenkor kezelésként speciális kenőcsöt (pl. Fenistil) vagy Cetrizin cseppet szoktak javasolni. A népszerű gél csillapítja a viszketést, ám fényérzékenységet okozhat, ezért csak éjszakára javasolt a használata - hívja fel a figyelmet dr. Sebő Zsuzsanna, gyermekorvos szakértőnk.
Bár nagyon nehéz megállni, fontos megtanítani a gyereknek, hogy a csípéseket minél kevésbé vakargassa, ezáltal ugyanis a seb elfertőződhet, és komolyabb betegségek forrásává válhat.
Szúnyoginvázió országszerte
A folyókon lezajló árhullám és a hirtelen jött nagy meleg miatt egyik pillanatról a másikra rendkívül elszaporodtak a szúnyogok hazánkban. A katasztrófavédelem szárazföldön több száz hektáron permetez, a légi irtást azonban az időjárás miatt sokáig el kellett halasztani: a szúnyogok ugyanis nap közben a hőség elől bozótokba bújnak, mire pedig előmerészkednek, az éjszakai repülési tilalom miatt nem lehetséges a gyérítésük.
Veszélyes fajok a láthatáron
Noha a közönséges, hazánkban elterjedt szúnyogok csípése még allergiás reakció esetén sem veszélyes, felbukkantak már máshol őshonos, betegségeket terjesztő fajok is. Az ázsiai tigrisszúnyogot először 2014-ben észlelték Bajánál. A jellegzetes, fekete-fehér mintázatáról könnyen felismerhető rovar 22 féle betegséget, köztük sárgalázat és zika-vírust is terjeszt.
Kapcsolódó cikkeink:
Közösségi hozzászólások: