SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szép hazai tájak- Csesznek

Kókai Kata [cikkei] - 2006-06-01
Sokan a hatalmas, turistákkal zsúfolt országok tengerpartjait részesítik előnyben, amikor nyaralásuk helyszínét kiválasztják.
Szép hazai tájak- Csesznek

Pedig hazánk is számtalan gyönyörű helyet tartogat a nyaralni vágyók számára. Megszámlálhatatlan mennyiségű vár, arborétum, nemzeti park és tó várja a kikapcsolódni vágyókat. Cikksorozatunk célja, hogy bemutassuk a hazai tájak szépségét, ezek közül is elsőként Csesznek kevésbé ismert, festői szépségű várát.

Ha valaki babával indul útnak, semmiképpen ne felejtse otthon a mózeskosarat és a kengurut, mert a kirándulásokhoz egyetlen babakocsi sem alkalmas. A szálláshelyeken érdemes előre információt kérni a családbarát felszerelésekről (etetőszék, kiságy, stb.), s hiány esetén magunkkal vinni azt.

A vár

A Bakony szívében álló hosszú, keskeny gerincvonalon elhelyezkedő festői szépségű Cseszneki vár mintegy 700 éve Magyarország egyik büszkesége. Az egyik feljegyzés alapján egy legendával magyarázzák a vár eredetét. Az egyik Garay uraság kondájában élt egy Csesznek nevű sertés, melyet a barlangban élő hatalmas kígyó sok más állattal együtt elragadott. Az uraság kedvenc állata emlékére a barlangtól nem messze várat emelt, s róla nevezte el azt.

Az ezerötszázas években többször is ki volt téve a törökök fenyegetésének, majd 1594-ben a győri vár bukását követően harc nélkül került török kézre- a várat mindenki elhagyta. A Rákóczi-szabadságharc során kuruc kézre került, s számtalan sérülést szenvedett el, de később felújították. Végső pusztulását az 1800-as évek elejére tették, amikor egy földrengés végképp megrongálta az egyébként is elhanyagolt épületet. Az 1970-es években konzerválták a központi épülettömböt.

Kőmosó-szurdok


Csesznek nem csupán a várak kedvelőinek okozhat örömet, hiszen festői szépségű tájai mindenkit elkápráztatnak.

A Kőmosó-szurdok ideális kirándulóhely, a Bakony egyik legszebb sziklaképződménye. A víz által különleges formára alakított sziklák, s a számtalan csodálatos virág minden természetkedvelő szívét megdobogtatja.

Egykor ezen a vidéken szikrázó víz hömpölygött, mely a törökök fürdőjét is ellátta. A közelben fekszik a Kecske-barlang, mely elnevezése ellenére apró méretű.

Nyitvatartási idők:

A szurdok egész nap látogatható.
Vár: reggel 9-től nyitva áll, napnyugta előtt egy órával zárás.
Falumúzeum: 9-18 óráig tart nyitva.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja