SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Barnuljunk okosan

Kókai Kata [cikkei] - 2005-07-03
Az utóbbi években sokat hallhattunk a káros sugárzásokról, az ózonlyukról és a bőrproblémákról.

Ahhoz, hogy valóban szépen lebarnuljunk, ugyanakkor bőrünket, szervezetünk első védőrétegét megóvjuk, elég megfogadni néhány hasznos, bevált tanácsot. Azt már említeni sem kell, amit szinte gyermekkorunk óta hallgatunk; délben a legerősebb a napfény, s napozni a délelőtti és késő délutáni órákban érdemes.

Ma már olyan fürdőruhát is kaphatunk (igaz elég borsos áron), amely átengedi a napsugarakat, így segíti az egyenletes barnulást, ugyanakkor véd az UV-sugárzástól. Mivel azonban egész testfelületünket nem boríthatjuk hasonló anyaggal, szükség van egyéb, a bőr- és szem védelmére készült termékekre.

Bőrtípusok, fényvédő faktorok

Minden ember más és már bőrtípussal rendelkezik. A fehér bőrűek könnyebben leégnek, az alapvetően kreol bőrű emberek pedig könnyebben barnulnak. A naptejek és fényvédők kiválasztásánál néhány alapvető fontosságú tényezőt kell figyelembe venni. Az ibolyántúli sugarak okozta károk nem jelennek meg azonnal, ám hosszú távon a szövetek roncsolódnak, „elszáradnak”, és a korai ráncosodáson kívül akár bőrrákhoz is vezethetnek. Fokozottabb veszélynek vannak kitéve az érzékenyebb bőrtípushoz tartozó emberek. A faktorszám azt jelöli, hányszor hosszabb ideig napozhatunk bőrpír megjelenése nélkül.

A napozás helyszíne is befolyásolhatja milyen faktorszámú naptejet válasszunk. Vízparton, közvetlen napsütésben a magasabb faktorszám ajánlott, világos bőrűek számára érdemes először 20-as faktorszám feletti fényvédőt választani, kevésbé érzékenyek 15-ös faktorszámmal kezdjék meg a bőr védelmét. Ez a szám később fokozatosan csökkenthető, amint a bőr megszokta a napfényt és színt nyert. Fontos tudni, hogy az UV sugárzás 50-60 százalékban a fák lombján is áthatol, így a félárnyékos helyeken sem érdemes hosszasan idézni fényvédő nélkül.

A legújabb és legsokrétűbb választék ellenére ne feledjük el betartani a napozás alapszabályait. Nem közömbös, hogy mikor és mennyi időt töltünk közvetlen napfényben. Vízparton a víztükör akár 90-100 százalékban visszatükrözi a fényt, ugyanez az arány havas lankák esetén 80 százalék, így magasabb faktorszámú vényvédő szükséges. Délelőtt 11 órától délután 15-ig lehetőleg kerüljük a közvetlen napfényt. A napozást mindig rövidebb időtartammal kezdjük, amit később fokozatosan növelhetünk.

Szem és ajkak

Ajkaink éppen olyan érzékenyek, mint bőrünk más területei, ráadásul nehezebben regenerálódnak, így érdemes fényvédő ajakrúzst vagy szőlőzsírt használni kiszáradás ellen. Amennyiben sokat tartózkodunk közvetlen napfényben, fontos az UV szűrős (lehetőleg nem piaci) napszemüveg használata.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja