Barnuljunk okosan
Ahhoz, hogy valóban szépen lebarnuljunk, ugyanakkor bőrünket, szervezetünk első védőrétegét megóvjuk, elég megfogadni néhány hasznos, bevált tanácsot. Azt már említeni sem kell, amit szinte gyermekkorunk óta hallgatunk; délben a legerősebb a napfény, s napozni a délelőtti és késő délutáni órákban érdemes.
Ma már olyan fürdőruhát is kaphatunk (igaz elég borsos áron), amely átengedi a napsugarakat, így segíti az egyenletes barnulást, ugyanakkor véd az UV-sugárzástól. Mivel azonban egész testfelületünket nem boríthatjuk hasonló anyaggal, szükség van egyéb, a bőr- és szem védelmére készült termékekre.
Bőrtípusok, fényvédő faktorok
Minden ember más és már bőrtípussal rendelkezik. A fehér bőrűek könnyebben leégnek, az alapvetően kreol bőrű emberek pedig könnyebben barnulnak. A naptejek és fényvédők kiválasztásánál néhány alapvető fontosságú tényezőt kell figyelembe venni. Az ibolyántúli sugarak okozta károk nem jelennek meg azonnal, ám hosszú távon a szövetek roncsolódnak, „elszáradnak”, és a korai ráncosodáson kívül akár bőrrákhoz is vezethetnek. Fokozottabb veszélynek vannak kitéve az érzékenyebb bőrtípushoz tartozó emberek. A faktorszám azt jelöli, hányszor hosszabb ideig napozhatunk bőrpír megjelenése nélkül.
A napozás helyszíne is befolyásolhatja milyen faktorszámú naptejet válasszunk. Vízparton, közvetlen napsütésben a magasabb faktorszám ajánlott, világos bőrűek számára érdemes először 20-as faktorszám feletti fényvédőt választani, kevésbé érzékenyek 15-ös faktorszámmal kezdjék meg a bőr védelmét. Ez a szám később fokozatosan csökkenthető, amint a bőr megszokta a napfényt és színt nyert. Fontos tudni, hogy az UV sugárzás 50-60 százalékban a fák lombján is áthatol, így a félárnyékos helyeken sem érdemes hosszasan idézni fényvédő nélkül.
A legújabb és legsokrétűbb választék ellenére ne feledjük el betartani a napozás alapszabályait. Nem közömbös, hogy mikor és mennyi időt töltünk közvetlen napfényben. Vízparton a víztükör akár 90-100 százalékban visszatükrözi a fényt, ugyanez az arány havas lankák esetén 80 százalék, így magasabb faktorszámú vényvédő szükséges. Délelőtt 11 órától délután 15-ig lehetőleg kerüljük a közvetlen napfényt. A napozást mindig rövidebb időtartammal kezdjük, amit később fokozatosan növelhetünk.
Szem és ajkak
Ajkaink éppen olyan érzékenyek, mint bőrünk más területei, ráadásul nehezebben regenerálódnak, így érdemes fényvédő ajakrúzst vagy szőlőzsírt használni kiszáradás ellen. Amennyiben sokat tartózkodunk közvetlen napfényben, fontos az UV szűrős (lehetőleg nem piaci) napszemüveg használata.
Közösségi hozzászólások: