Leander teleltetése
Herold Ferenc [cikkei] - 2015-11-15
Mit tegyünk, hogy ne szenvedjen a leander a téli hónapokban?
Az enyhe telek, és a melegedő tavaszok, nyarak miatt rohamosan terjedőben vannak a mediterrán növények. Ilyen a leander is. Sajnos azonban nem télálló, ezért a fagyok beköszöntével gondoskodnunk kell róla.
Adódik tehát a kérdés miként, és hogyan teleltessük át?
Sokat lehetne erről írni, ezért csak néhány főbb szabályt fogalmaznék meg. Akit bővebben érdekel, kérdezzen bátran.
- Alkalmazkodjunk a telelőhely adottságaihoz. Nincs rossz telelőhely, csak rosszul megválasztott telelési technika. Minél rosszabbak a körülmények, annál inkább nyugalmi állapotba kell hoznunk a növényt. Mediterrán növényeknél ez nem könnyű, hisz ők egész évben aktívak. Kevés öntözéssel, tápanyag teljes megvonással, és a hőmérséklet minimalizálásával, végső esetben a levelek eltávolításával, vagy az elhullajtás kikényszerítésével szinte kómába tudjuk kényszeríteni a növényt. Ilyen állapotban pedig sokkal könnyebben vészeli át a telet. Persze egy fagyérzékeny növény esetén sosem csökkenhet a hőmérséklet 3 fok alá.
- Ne kapkodjuk el a telelőhelyre szállítást. A leander mínusz öt fokig is kibírja. Ezért várjuk meg a talajmenti fagyokat, akár többször is érheti őket a fagyhatás. Ez segíti a kómába esésüket, és a rajtuk tenyésző károsítókat elpusztítja. Minél edzettebb lesz a növény, annál jobban telel. Nem mellesleg minél tovább a szabad levegőn van, annál rövidebb időt kell a kedvezőtlen telelőben töltenie.
- Telelés előtt csak nagyon indokolt esetben metsszük meg. Ilyen, ha túl nagy helyet foglalna el, vagy a súlya miatt nem tudnánk a telelőbe szállítani.
- Már az ősz kezdetén kezdjük el a növény felkészítését. Erősítsük az immunrendszerét, adjunk meg neki mindent, amire szüksége van (víz, tápanyag). Pusztítsuk le róla a károsítókat, nehogy a telelőben a velük folytatott csata vegye el az erejét.
- Ne hagyjuk magára a növényt a telőben sem. Még a kómás növény is él, figyeljünk rá, hogy tavasszal minél könnyebben vissza tudjuk hozni őket. Kapjanak vizet, enyhe napokon a telelő ajtajának kinyitásával áramoljon be friss levegő, és ha teljesen sötétben telelnek, akkor némi fény is.
Ha a fentiek szerint cselekszünk, akkor a tél végén egy erős, virágzás előtt álló leandert tehetünk ki a kertbe, ami már a nyár kezdetekor ontani kezdi a virágokat.
Fotó: www.flickr.com
Herold Ferenc
Kertészmérnök
Elérhetőségeim:
Telefon: 06-70/384-29-82
E-mail: kertember@gmail.com
Honlap: http://www.kertember.hu/
Blog: www.kertember-kerteszkedj.blogspot.com
Kertészmérnök
Elérhetőségeim:
Telefon: 06-70/384-29-82
E-mail: kertember@gmail.com
Honlap: http://www.kertember.hu/
Blog: www.kertember-kerteszkedj.blogspot.com
Családinet hozzászólások:
Előző hír
8 fontos őszi munka a szép gyepért
Következő hír
Márton-napi mondókák, gyerekversek
LEGOLVASOTTABB
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában
A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története
Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?
Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!
A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?
A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
Közösségi hozzászólások: