SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Babarózsa betegsége

Herold Ferenc [cikkei] - 2014-05-05
Sajnos egyre több beteg babarózsával találkozom. Tél végi metszéseim során sokan panaszkodtak, hogy a korábban csodaszép babarózsájuk hirtelen pusztulásnak indult. Vajon mi lehet az oka?

Kevés veszélyes ellensége ismert a babarózsának. Az egyik saját maga, pontosabban az alanya. A babarózsát oltványként vásárolhatjuk meg, ami azt jelenti, hogy egy erős más, de hasonló tulajdonságokkal rendelkező növényre oltják a nemes virágzó részt. Az oltvány sokkal erősebb növekedésű, ezért rendre kihajt a nemes cserje mellett. Ha nem távolítjuk el az alany hajtásait, akkor pár év alatt olyan nagyra fejlődik, hogy a nemes babarózsa elpusztul. De ez szokott a kisebb gond lenni, ugyanis a vadnövést mindenki időben észlelni szokta, és megteszi a szükséges beavatkozást.

A nagyobb problémát a monília nevű betegség okozza. Ez a betegség akár egy hét alatt is képes az egész növényt elpusztítani. Virágzáskor egyik napról a másikra a hajtások vége úgy néz ki, mintha leforrázták volna a növényt. A képeken jól láthatóak a tünetek. 
 


A betegség virágzáskor a virágokon keresztül fertőzi meg a növényt, bejut annak szöveteibe és rohamosan terjed a gyökér felé. A megfertőzött hajtás gyorsan elpusztul. A növény védekezik a betegség ellen, attól függően, hogy milyen erős a fertőzés, valamint a növény ellenálló képessége. Gyenge fertőzés, és erős növény esetén a hajtás elhalás csak rövid szakaszt érint, az elhalt rész alatt a növény újra kihajt. 

A monília tavasszal virágzáskor okoz problémát, jelenlétével később már nem kell számolnunk. Védekezni ellene pemetezéssel lehet. A tél végi lemosó permetezés jelentősen gyéríti a számát, valamint virágzáskor kell a növényt Chorus szerrel permetezni, amely a hasznos rovarokat megkíméli. Fertőzés észleléskor az elhalt hajtásvégeket azonnal le kell metszeni, úgy, hogy az egészséges részből is vágjunk le néhány centis szakaszt. Ezzel megakadályozzuk a betegség terjedését. 

Herold Ferenc


Herold Ferenc
Kertészmérnök

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-70/384-29-82
E-mail: kertember@gmail.com
Honlap: http://www.kertember.hu/
Blog: www.kertember-kerteszkedj.blogspot.com
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja