SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Harcsavadász

[cikkei] - 2004-02-18
Nem vagyok nagy horgász, de szeretem a vizet és a csendet és ez elég is ahhoz, hogy néhanapján felizgassam a halakat, mert hát nagy harcsavadásznak hiszem magam és elvétve szerencsém is van. Harcsát -épp úgy mint minden más halat-, mindenhol jó fogni, de legjobb a folyóból, mert az jobbra balra "végtelen" és hát ebből kifolyólag minden előfordulhat és elő is fordul.

Amíg egy horgásztóban egy - egy nagyobb példánynak minden rendes horgász személyes ismerőse, vagyis mindenki tud a létezéséről, addig mondjuk a Dráván senki nem sejtheti, mikor kerül elő egy nagyobb, esetenként akár 80Kg-os élő zabagép. Mert hát valljuk be őszintén egy ekkora test bizony termel rendesen. Igaz nem válogatós, fogtam én már olyan harcsát, aminek a gyomrában, kekszes zacskó, egy sport táska füle és egy bolha nyakörv volt. ( A kutya aki viselte, biztos nem úgy dobta a vízbe. ) Szóval eszegetnek ezek a hal óriások és a természet így is alkotta meg őket, hogy ezt tegyék mert az egész hal egy hatalmas szájjal kezdődik. Egy ötven kilós harcsának már vödör nagyságú a szája és vödörszámra eszi a halakat is.

Aki rászán egy éjszakát, a vízparton sok csodával találkozhat, igaz némelyikről nem is tudja, hogy csoda. A parton az embernek az az érzése, hogy a folyó kifelé, a fák, bokrok meg befelé igyekeznek, ebből aztán az lesz, hogy a lombok akár két-három méterre is behajolnak a víz fölé. Ezekről aztán mindig potyog valami a vízbe és ezt tudják az apró halak is és erre várva ott úszkálnak alatta. Ezt viszont a harcsa tudja és mint az árnyék úszik alájuk és szép komótosan - hatalmas száját kinyitva - egyszerűen beszippantja őket vízzel együtt. És ha most azt hiszi valaki, hogy a kishalak fejvesztve menekülnek, az téved. Három perc múlva már ugyanúgy ott vannak és nem hiányzik nekik senki, pedig bizony kevesebben vannak.

Tavasszal, amikor a harcsa lerakja az ikráit a víz alatti sűrű gyökerekre egy üregben, ott marad és vigyáz rájuk. A harcsavadászok ezért többek között sügért használnak csali halnak, mert a sügérről még a harcsa is tudja: szereti összeszedni a halikrát. Vannak különösen kedvelt ívó helyek, ahol sorban állnak a harcsák, ezért történhet meg, hogy egy helyről ilyenkor napok alatt több igen nagy példány is horogra akad.

Ha valaki most tiltakozik, hogy szegény állatok, meg hogy micsoda barbár dolog..., annak üzenem, a harcsát nem kell félteni, bizony sokszor ő kerül ki győztesen, és egy ilyen esetből sokat tanul, ezért is tud megnőni akár 100 kilósra is. Ezek azonban már igen óvatosak és elképesztő dolgokra képesek. Nem is tudom, ki tudnám e fogni és minek is, mikor már a tíz kilósat is legszívesebben visszadobnám, de nem tehetem, mert az ősi vadász ösztön ugyebár.... Meg aztán, mégis csak én vagyok a nagy harcsavadász.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja