SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tavaszi séta az erdőn

[cikkei] - 2004-02-14
Bizony nehéz, ilyenkor már itthon ülni, az ablakon kitekingetve várni az enyhülést. A tv műsorok unalmasak, a mozi drága, de mégis valami szépre és izgalmasra vágyunk, hát akkor irány az erdő.

Az első felvetődő kérdés hogy hova? Nos a város körül rengeteg szép kirándulóhely van. A Moszkva térről indulva sok helyre el lehet jutni, alig pár perc buszozással. Nekem a kedvencem a Budakeszi Vadaspark és környéke, de persze más irányba is el lehet indulni.

Hogyan öltözzek, mit vigyek magammal?

Tudom, hogy közhely, de a réteges öltözködés elengedhetetlen. És ne felejtsük el, nem divatbemutatóra megyünk, inkább az a néhány gúnyos becsmérlő pillantás a buszon, mintsem hogy megfázva térjünk haza. Az erdőben nincs büfé, érdemes némi szendviccsel, teával felkészülni. Visszatérve a ruházkodásra a gyerekeket azért jobb néhány feltűnőbb ruhadarabbal ellátni, hisz annyi új dolog vár rájuk kint a szabadban, könnyen elcsavaroghatnak, az élénk színeket hamarabb észrevesszük jobban szemmel tudjuk tartani őket. Érdemes magunkkal vinni távcsövet és fényképezőgépet is. Fölösleges azonban magunkkal cipelni súlyos növény és madárhatározókat, ezek azok, amik soha nem kerülnek elő egy kirándulás során, és a kismadaraknak is van egy olyan rossz tulajdonságuk, hogy pont akkor repülnek el, amikor arra az oldalra érünk, ahol ők vannak. Nem kell labda, és tollasütő sem, csak elvesznének, és az erdőben egyébként se nagyon tudnánk használni. És apa is nyugodtan otthon hagyhatja az óriás halefet, nem túlélni megyünk, csak kirándulni.

Mi van, ha ránk támad egy vadállat?

Nem fog, ez egészen biztos. Ők ugyanis sokkal jobban félnek tőlünk, mint mi tőlük. Magyarországon ma már nem él szabadon olyan nagytestű ragadozó, mely prédának tekinthetne minket. Ha mégis valami jószággal találkozzunk, azt tekintsük kivételes szerencsének. Nem kell kiabálni, hogy elszaladjon, magától is el fog menni. Jusson eszünkbe, súlyos pénzeket fizetünk azért, hogy a tv adókon ilyeneket láthassunk, most pedig itt van élőben, csak itt, csak most csak nekünk... Később, - május, június - előfordulhat, hogy elkóborolt állatkölykökkel találkozunk. Velük is úgy kell bánni, mint felnőtt társaikkal, csendben megfigyelni, és tovább engedni. Semmilyen szín alatt ne próbáljuk megfogni őket, mert az anyjuk akkor többé nem fogadja magához, ha megérzi rajta az ember szagát!

Mit vihetek haza?


Nehéz kérdés, szívem szerint azt mondanám semmit, hiszen mindannyian tudjuk mi lenne, ha mindenki, csak egy vödör vizet vinne el a Balatonból, az augusztusban érkezőknek már csak sivatag maradna. De tudom, az ember a sok csodából szeretne valamit hazalopni, valami kis emléket a boldogságból, a panelház magányába.

Nos úgy gondolom, a mértékletesség itt is célravezető lehet, azaz nem kell leszedni az összes virágot, egy kis csokor is pompásan mutat majd az otthoni vázában.

Tudom, minden szakaszhoz sok mindent lehetne még fűzni. A helyhiány miatt, most megpróbáltam a legfontosabbakat összeírni, eloszlatni azokat a tévhiteket, eszméket, amik meglátásom és tapasztalatom szerint, sokakat visszatartottak, vagy elriasztottak az erdőtől.

Hiszem, hogy az erdő mindenkié, kirándulóké, természetvédőké és vadászoké egyaránt.

Hiszem, hogy az erdő az élet iskolája ahol mindnyájan elférünk, hiszem hogy az erdő a béke temploma, ahol mindenkinek jut hely... Gyertek el legalább egyszer, hidd el, hogy megéri!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja