SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A mindig nyíló begónia

Singola Edit [cikkei] - 2008-07-17
Az egyik legkedveltebb szobai és kerti virág a begónia, amely egész évben virágzik és nem igényel különösebb ápolást sem.
Szinte hihetetlen, hogy az Anyák napjára vásárolt begónia még mindig virágzik. Azt gondoltuk, épp hogy túléli majd az ünnepet, a szállítás során kicsit meg is törődött, virágaiból néhány lepergett…Az idő telt és nem adta fel, egyre növekedett, egyre több virágot hozott, és hoz nap mint nap.
Kiderült, nem véletlen a csodaszép növény viselkedése, hiszen a begónia szakszerű ápolás mellett, akár egész évben gazdag és pompás virágözönnel örvendeztethet meg bennünket.

A régóta kedvelt dísznövényt még 1690-ben fedezte fel egy Plumier nevű szerzetes-botanikus, az elnevezése is tőle származik, egy Begon nevű karibi kormányzót örökítve meg vele.

A begóniák több faj kereszteződéséből jöttek létre, innen származik formagazdagságuk.
Az ezer fajból álló növénycsalád sokfelé elterjedt, Ázsia, Afrika, Amerika trópusi és szubtrópusi vidékein, de élnek az Andok fennsíkjain és a Himalája lejtőin is.
Hazánkban a szobai cserepes változat a legelterjedtebb, valamint erkélyek és sziklakertek kedvelt díszei lettek.

A fajták közös jellemzője a lapos szárgumó, amelynek rügyeiből fejlődnek ki a növény föld feletti részei. A levelek mindig szív formájúak, méretük különböző. A virágok a levélhónaljakból törnek elő, rövid kocsányú fürtökben nyílnak. A virágok bársonyosak, a fehértől, a sárgán át, rózsaszín, piros árnyalatokban pompáznak.

Néhány fajta:

Begonia semperflorens: Egynyári növény, főként virágágyásokba ültetik. Egész nyáron ontja a fehér, rózsaszín, piros virágokat. A fagy beállta előtt a töveket fel kell szednii, cserépben egész télen folytatja virágzást.

Begonia elatior: Szép, élénkzöld levelű növény, amely egész évben virágzik. Bármikor vásárolhatunk virágzó példányaiból.

Begonia hibrida Dragon Wing: Tavasszal vásárolható, gazdagon virágzó, elegáns fajta. Szintén egész évben virágzik, ha megfelelő ápolást kap. Közvetlen napfény nem érheti. Túl száraz levegőn takácsatka károsíthatja.

Királybegónia: Különböző színű és formájú leveleivel kedvelt virágoskerti növény. Tavasszal átültetést igényel, levelei két-három évet bírnak ki.

A begóniák nem igényelnek sok ápolást. A kissé savanyú kémhatású talajt kedvelik. Általában napos, világos helyet szeretnek. Nyáron rendszeres öntözés szükséges, de télen is igénylik a nedvességet, sőt vannak kifejezetten vízigényes fajták is.  Virágzáskor érdemes hetente tápoldattal ellátni őket, növekedési időszakban kéthetente. A leveleket nem szerencsés permetezni, mert gombás fertőzés alakulhat ki rajtuk.
Leginkább szobahőmérsékleten érzik jól magukat, 13 C foknál hidegebbet már nem viselnek el. A huzatra és a gyakori helyváltoztatásra virág- és levélhullással reagálnak.




(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja