SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tippek sziklakertépítéshez

Singola Edit [cikkei] - 2008-06-13
Gyönyörű színfoltot varázsolhatunk kertünk egy-egy elhanyagolt sarkából, ha sziklakertet építünk. A lépcsők, támfalak, teraszok melletti helyek kiválóan alkalmasak erre a célra. De nem mindegy, hogyan is kezdünk hozzá.
Tippek sziklakertépítéshez

Olya
n helyet válasszunk, amelyet egész nap ér a napsugárzás. Legalább 25 cm mélyen emeljük ki a földet a sziklakert helyén, aztán töltsük fel. A sziklakert alapja legyen jó vízelvezető sóder- vagy murvaréteg.                             
Az alapra helyezzünk el néhány nagyobb darab mészkősziklát.
A sziklák közti üregeket töltsük fel tőzeges virágfölddel, úgy, hogy a víz mindenfelé elfolyhasson.
Ezután jöhet a virágültetés. Sziklakertbe leginkább alkalmas növények: kövirózsa, pázsitviola, szappanfű, nőszirom, kökörcsin, gólyaorr, levendula, törpefenyő.


Néhány tipp a virágfajták sziklakerti társításához:


A 10-15 cm magasra növő kerti pázsitviola nagyon jól megél mindenféle növénnyel. Ez az örökzöld növény szürkészöld leveleivel, liláskék virágaival rendkívül kedveli a napot. Alacsonyabb növényekkel való társítása azért szerencsés, mert a kevésbé napkedvelő fajoknak némi árnyékot vethet. A napsugárzás mellett sok vizet és tápanyagot igényel. Virágzás után vissza kell vágni a hajtásait.

Hasonló igényű az árlevelű lángvirág is. Változatos színével- kék, sárga, rózsaszín, fehér, feldobja a sziklakert látványát. Szintén örökzöld növény keskeny, apró levelekkel.

Az előbbi két évelő társaságát nagyon kedveli a sziklai ternye. Sárga virágaival, apró leveleivel hosszú élettartamú. Időnként érdemes visszavágni, hogy megújulhasson.

Kitűnő társ a sziklakertben a tatárvirág, amely felfelé törekvő hajtásaival szép kis bokrot képez, és különlegességként hat. Apró fehér virágaival csodálatos látványt kelt.

Szintén szép és alkalmazkodó növény a kaukázusi ikravirág. Érdekessége, hogy levelei rozettaszerűen helyezkednek el, virágai fehérek, rózsaszínek. Alacsony, kúszó, örökzöld növény.

Félárnyékos helyet kedvelnek a kankalinok. Óriási színválasztékkal rendelkeznek. Megfelelő ápolás mellett évekig gyönyörködhetünk bennük.

Ugyancsak a félárnyékos helyet szereti a Júlia kankalin. Viola és bíborszínű virágai annyira beborítják a növényt, hogy a levelek szinte nem is látszanak.

Igénytelenebb a molyhos madárhúr. Fehér csillag alakú virágait tömegével ontja. Gyorsan növekszik, meleg napos helyen érzi jól magát.

Azért fontos a fajták összeválogatására odafigyelni, hogy állandó szép és virágos sziklakertet kapjunk, a növények ne nyomják el egymást.
Az ültetés után a szabadon maradt földfelületet szórjuk be murvával.
A növények ezután szépen fognak növekedni, de karbantartást is igényelnek: gyomlálás, rendszeres öntözés, tápoldatozás.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja