Tippek sziklakertépítéshez
Singola Edit [cikkei] - 2008-06-13
Gyönyörű színfoltot varázsolhatunk kertünk egy-egy elhanyagolt sarkából, ha sziklakertet építünk. A lépcsők, támfalak, teraszok melletti helyek kiválóan alkalmasak erre a célra. De nem mindegy, hogyan is kezdünk hozzá.
Olyan helyet válasszunk, amelyet egész nap ér a napsugárzás. Legalább 25 cm mélyen emeljük ki a földet a sziklakert helyén, aztán töltsük fel. A sziklakert alapja legyen jó vízelvezető sóder- vagy murvaréteg.
Az alapra helyezzünk el néhány nagyobb darab mészkősziklát.
A sziklák közti üregeket töltsük fel tőzeges virágfölddel, úgy, hogy a víz mindenfelé elfolyhasson.
Ezután jöhet a virágültetés. Sziklakertbe leginkább alkalmas növények: kövirózsa, pázsitviola, szappanfű, nőszirom, kökörcsin, gólyaorr, levendula, törpefenyő.
Néhány tipp a virágfajták sziklakerti társításához:
A 10-15 cm magasra növő kerti pázsitviola nagyon jól megél mindenféle növénnyel. Ez az örökzöld növény szürkészöld leveleivel, liláskék virágaival rendkívül kedveli a napot. Alacsonyabb növényekkel való társítása azért szerencsés, mert a kevésbé napkedvelő fajoknak némi árnyékot vethet. A napsugárzás mellett sok vizet és tápanyagot igényel. Virágzás után vissza kell vágni a hajtásait.
Hasonló igényű az árlevelű lángvirág is. Változatos színével- kék, sárga, rózsaszín, fehér, feldobja a sziklakert látványát. Szintén örökzöld növény keskeny, apró levelekkel.
Az előbbi két évelő társaságát nagyon kedveli a sziklai ternye. Sárga virágaival, apró leveleivel hosszú élettartamú. Időnként érdemes visszavágni, hogy megújulhasson.
Kitűnő társ a sziklakertben a tatárvirág, amely felfelé törekvő hajtásaival szép kis bokrot képez, és különlegességként hat. Apró fehér virágaival csodálatos látványt kelt.
Szintén szép és alkalmazkodó növény a kaukázusi ikravirág. Érdekessége, hogy levelei rozettaszerűen helyezkednek el, virágai fehérek, rózsaszínek. Alacsony, kúszó, örökzöld növény.
Félárnyékos helyet kedvelnek a kankalinok. Óriási színválasztékkal rendelkeznek. Megfelelő ápolás mellett évekig gyönyörködhetünk bennük.
Ugyancsak a félárnyékos helyet szereti a Júlia kankalin. Viola és bíborszínű virágai annyira beborítják a növényt, hogy a levelek szinte nem is látszanak.
Igénytelenebb a molyhos madárhúr. Fehér csillag alakú virágait tömegével ontja. Gyorsan növekszik, meleg napos helyen érzi jól magát.
Azért fontos a fajták összeválogatására odafigyelni, hogy állandó szép és virágos sziklakertet kapjunk, a növények ne nyomják el egymást.
Az ültetés után a szabadon maradt földfelületet szórjuk be murvával.
A növények ezután szépen fognak növekedni, de karbantartást is igényelnek: gyomlálás, rendszeres öntözés, tápoldatozás.
Családinet hozzászólások:
Előző hír
A mindig nyíló begónia
Következő hír
A királyság színe: a lila
LEGOLVASOTTABB
Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról
A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.
Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai
Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.
Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is
A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.
Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?
A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.
Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!
Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.
Közösségi hozzászólások: