Figyelmeztető tanársztrájk és tüntetés készülődik januárban
Figyelmeztető sztrájkra készülnek a pedagógusok
Hónapok óta tárgyalnak a kormánnyal
Két nagy tanári szakszervezet sztrájkbizottsága hónapok óta tárgyal a kormánnyal, ám eddig nem sikerült megállapodniuk egymással. Szabó Zsuzsa, a PSZ (Pedagógusok Szakszervezete) elnöke úgy fogalmazott az egyik tárgyalás után: "Egy bohózatban vettünk ma részt. Ha tehetnénk, fekete zászlókat lengetnénk".
Nem tudtak megegyezni a béremelés kérdésében, és azt sem sikerült elérniük, hogy vonják vissza az állami iskolákra vonatkozó rendeletet, melyben kötelezővé tették a pedagógusok számára az oltás felvételét - ellenkező esetben fizetés nélküli szabadságra küldik őket. Utóbbi miatt már novemberben is tartottak egy demonstrációt.
Figyelmeztető sztrájk lesz az első
Úgy érzik, nem maradt más választásuk, ezért január 31-én figyelmeztető sztrájkot tartanak a pedagógusok, amit - ha az első nem vezet eredményre - egy második sztrájk követ majd, március 16-án. Nagy Erzsébet, a PDSZ (Pedagógusok Damokratikus Szakszervezete) országos választmányának tagja elmondta: a kormány elvárná, hogy a tanárok a sztrájk ideje alatt is tanítsanak, ők azonban azt szeretnék elérni, hogy elegendő legyen arra az időre tankerületenként vagy munkáltatónként egy kijelölt hely, ahol a diákokra felügyelnek majd.
A szakszervezeti bezetők arra buzdítják az oktatásban dolgozókat, hogy minél többen csatlakozzanak a figyelmeztető sztrájkhoz, és a diákok és szülők támogatását is kérik.
Petíció is indult a pedagógusokért, már több mint tízezren írták alá
"Szülők, pedagógusok, oktatásban dolgozók, diákok, a gazdasági élet szereplői – és minden magyar állampolgár: bennünket és a gyermekeinket is közvetlenül fenyegeti mindaz, ami ma az oktatásban történik!" - olvasható a pedagógusokért indított petícióban.
"A bérek a garantált bérminimum szintjén egyensúlyoznak, a feltételek egyre tragikusabbak – a kormány már szinte csak gyermekmegőrző helyekként tekint az állami oktatásra. Az ágazatban dolgozók többségének napi megélhetési és lakhatási gondjai vannak. A nyomorúságos fizetések mellett az állam a túlórákat sem hajlandó kifizetni. A pályára nincsenek új belépők: a tragikus feltételek elriasztják a fiatalokat attól, hogy ezt a hivatást válasszák. Eljutottunk oda, hogy ma már képesítés nélkülieket toboroznak tanítani az állami iskolák!
Ha nem sikerül megállítanunk az ámokfutást, saját gyermekeinket fosztjuk meg az esélytől: a jövőbeli boldolgulás, a tudás által kibontakozó, teljes élet lehetőségétől! Ha nem állunk a sztrájkolók mellé, azt írjuk alá, hogy a jövőben az egyszeri állampolgárnak csak súlyos tízmilliókért lesz elérhető olyan oktatás, amivel a gyermekünk lehetőséghez juthat!" - írják.
A petíciót itt lehet aláírni: Védjük meg az oktatást!
Egyre nehezebb a pedagógusok helyzete
Mi is beszámoltunk róla, milyen nagy terhet rótt az oktatásra a kötelező oltás bevezetése: egy novemberi országos felmérés során több mint 3000 pedagógus nyilatkozott úgy, hogy nem fogja felvenni az oltást.
Az eddig is súlyos tanárhiányt ez még tovább fokozta - Nagy Ezsébettől a napokban tudtuk meg, hogy információi szerint több olyan iskola is van, ahol már takarítónők vigyáznak a gyerekekre, csak legyen valaki, aki felügyel rájuk.
A pedagógusokon egyre nagyobb a nyomás többek között a tanárhiány és a járványhelyzet miatt is, eközben pedig a fizetésükből egyre nehezebben tudják fenntartani magukat. A kialakult helyzet legnagyobb vesztesei azonban a tanárok mellett maguk a gyerekek.
Indexkép: Depositphotos.com
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: