EMMI: lesznek következményei a mai pedagógussztrájknak
Figyelmeztető sztrájk január 31-én
A mai napon két órán át leállt a tanítás számos iskolában - azonban nem mindegyikben. Az utóbbi napokban nagyon sokan foglalkoztak a témával a közösségi oldalakon: voltak, akik támogatásukat fejezték ki, a pedagógusok pedig bizonytalan kollégáikat próbálták rábírni, hogy álljanak ki az igazukért - azt ugyanis már előre tudni lehetett, hogy lesznek olyanok is, akik nem szeretnének csatlakozni a sztrájkhoz.
Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szervezetének elnöke úgy véli, sok kollégát ijesztett el az EMMI a napokban kiküldött levele. "Fenyegetéseket nem fogalmaztunk meg. Azt is szeretnénk azonban leszögezni, hogy egy törvénytelen sztrájk szervezése nem maradhat következmények nélkül" - írta az Emberi Erőforrások Minisztériuma az RTL Híradó kérdésére válaszolva.
Bár a sztrájkot törvénytelennek nevezik, valójában jogszerűnek ítélte a bíróság - adta hírül a napokban a PDSZ a Facebook-oldalán.
Miért sztrájkolnak a pedagógusok?
Két nagy tanári szakszervezet sztrájkbizottsága hónapok óta tárgyal a kormánnyal, ám eddig nem sikerült megállapodniuk egymással. Szabó Zsuzsa, a PSZ (Pedagógusok Szakszervezete) elnöke úgy fogalmazott az egyik tárgyalás után: "Egy bohózatban vettünk ma részt. Ha tehetnénk, fekete zászlókat lengetnénk".
Nem tudtak megegyezni a béremelés kérdésében, és azt sem sikerült elérniük, hogy vonják vissza az állami iskolákra vonatkozó rendeletet, melyben kötelezővé tették a pedagógusok számára az oltás felvételét - ellenkező esetben fizetés nélküli szabadságra küldik őket. Utóbbi miatt már novemberben is tartottak egy demonstrációt.
Úgy érezték hát, nem maradt más választásuk. Amenniben a mai figyelmeztető sztrájk nem vezet eredményre, lesz egy második is, március 16-án.
Nem sikerült egységesen fellépni
Sokan csatlakoztak, más iskolákban elmaradt a sztrájk, de olyan intézmény is akadt, ahol azt mondták: bár nem sztrájkolnak, a követelésekkel egyetértenek. A szervezők szerint ebben nagyban közrejátszhatott az EMMI levele, mely sok pedagógust ijeszthetett el a sztrájktól.
Többek között a Madách Imre Gimnáziumban úgy is megtartották a sztrájkot, hogy ma tanítás nélküli munkanap volt az intézményben.
"Én ma megtettem, amit meg kellett tennem. Nem tudtam volna tükörbe nézni, a gyerekek elé állni úgy, ha most hallgatok, lapítok. És nem is tettem!
Büszke vagyok mindenkire, aki ma részt vett, kiállt és nem félt vállalni a véleményét!" - írta Facebook oldalán Balatoni József, posztja alá pedig folyamatosan érkeznek a fotók a különböző iskolákból.
Sokan állnak ki a pedagógusokért
Ma 14:00 órától autós demonstráció vette kezdetét a pedagógusokért a belvárosban, melyet a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) szervez.
Sok szülő azzal állt ki a tanárok és óvónők mellett, hogy nem küldte ma iskolába és óvodába gyermekét.
A pedgagógusok törekvéseit támogató petíciót pedig már közel 60.000-en írták alá. "Ha nem sikerül megállítanunk az ámokfutást, saját gyermekeinket fosztjuk meg az esélytől: a jövőbeli boldolgulás, a tudás által kibontakozó, teljes élet lehetőségétől! Ha nem állunk a sztrájkolók mellé, azt írjuk alá, hogy a jövőben az egyszeri állampolgárnak csak súlyos tízmilliókért lesz elérhető olyan oktatás, amivel a gyermekünk lehetőséghez juthat!" - írják a petíció megfogalmazói.
Szolidaritásunkat úgy is kifejezhetjük, hogy kockás inget húzunk a mai napon.
Indexkép: Depositphotos.com
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: