SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Mindenki másképpen tanul – a tanulótípusokról, I. rész

Beck Hajnalka [cikkei] - 2005-11-24
-„Egy órája ülök a könyv fölött, és mégse tudok semmit az anyagból!”
-„Miért mászkálsz kisfiam fel s alá a lakásban könyvvel a kezedben? Nem tudsz nyugodtan ülni a fenekeden tanulás közben?!”
-„Te nem tanulsz, hanem magolsz! Különben mi másért mormolnád a szöveget magad elé?

Ha Önök sem tudnak az asztalnál ülve, jó „gyerek” módjára csendben tanulni, akkor talán már Önök is hallották a fenti mondatokat, mivel a „tanulás” a közfelfogásban egyenlő a „csendes, hasznos tevékenységgel”. Pedig a tanulás munka, komoly szellemi tevékenység, amely néha bizony se nem csendes, se nem nyugodt.

Hogy miért nem?

Azért nem, mert különbözőek vagyunk, különbözően tanulunk. Agyunk más és más impulzusokra reagál érzékenyen, egyéntől függően más-más csatornán keresztül fogadja be leggyorsabban az információt. Hogy melyik út a legjárhatóbb alapvetően az egyéntől függ, de gyakran az életkor is befolyásolja.

Attól függően, hogy az egyén mely csatornákon veszi fel leghatékonyabban az információt, a szakirodalom 4 tanulótípust különböztet meg.

1.Az első típusba azok tartoznak, akik úgy tanulnak leghatékonyabban, ha közben valamiféle cselekvést végeznek. Ők azok, akik ahelyett, hogy hosszú bevezetőket, és elméleteket olvasnának, vagy hallgatnának – inkább kipróbálják a dolgokat. Értékelik, ha egy tanár (vagy bárki, aki meg akar nekik valamit tanítani) gyakorlatban mutatja meg a dolgokat, és engedi, hogy ők maguk is kipróbálják azokat. Azt ilyen típusú tanulók jobban, és szívesebben tanulnak, ha a megtanulandó anyagot saját tapasztalataikhoz köthetik – játszhatnak, kísérletezhetnek, csoportban dolgozhatnak. Előnyben részesítik a teszteket, és azokat a feladatokat, amelyek lehetővé teszik az önálló tanulást. Ha nem vehetnek részt aktívan a tanulási folyamatban, nem mozoghatnak, „nem csinálhatnak semmit”, akkor türelmetlenné válnak. A gyerekek rendetlenkedni kezdenek az órán, a felnőttek pedig „nem bírnak ülni a fenekükön”, és felállnak az asztaltól enélkül, hogy megtanulták volna, amit akartak.


Hogyan segíthetünk az ilyen típusú tanulóknak, és hogyan segíthetnek ők magukon?

Segítenek az iskolai munkában a ritmusos, mozgással egybekötött gyakorlatok, az utánzás, a csoportmunka, a szerepjátékok. Az ilyen típusú tanulónak segíthet például, ha tanulás közben sétál, rajzol (az anyaggal összefüggő ábrákat) – néha már az is segít, ha egyszerűen rágógumit rág.





Beck Hajnalka


Beck Hajnalka
Nyelvtanár, online tutor

Elérhetőségeim:
Honlap: http://www.lingvico.hu/hajninyelviskolaja
http://nemetmunka.lap.hu/bemutatkozas/

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Letartóztatták a holtan talált berekfürdői kisfiú anyját

Elrendelte a bíróság szerdán a holtan talált berekfürdői kisfiú német állampolgárságú anyjának letartóztatását - közölte a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Főügyészség az MTI-vel.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

Közeledik a tavasz, gyakoribb a migrén?

A migrénesek pontosan tudják, melyek azok a triggerek, amelyek kiváltják náluk a görcsös fájást. Leggyakrabban bizonyos ételeket, fényt, hangokat, stresszt szokás emlegetni, de sokan vannak, akiket az időjárásváltozás visel meg. Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa a közeledő tavaszi frontok kapcsán beszélt a migrén kezelési lehetőségeiről.

Tragédia az arizonai tavon: négy hónapos csecsemő hunyt el az extrém hőség miatt

Egy családi hajókirándulás tragédiába torkollott Arizonában, amikor a négy hónapos Tanna Rae Wroblewski életét vesztette a szélsőséges hőmérséklet következtében. Az eset rávilágít a hőség veszélyeire és a megelőzés fontosságára.

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja