SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mi a legjobb módja a tanulásnak?

Családinet [cikkei] - 2015-08-12
A WSY (Wall Street Journal - New yorki napilap) közzétett egy kitűnő cikket a legújabb kutatásról, amely azt tanulmányozta, hogyan tudunk a leghatékonyabban tanulni. Ezzel a tudással felvértezve már segíthetünk gyerekeinknek is, hogy ők is alkalmazzák a kutatás eredményeit dolgozatok, vizsgák előtt. Íme, néhány fontosabb rész:

Vizsgáztassa saját magát

A legfontosabb, hogy vizsgák előtt folyamatosan ismételgessük az anyagot, így az agy megtanulja, hogyan hozza elő és alkalmazza a memóriában tárolt tudást.
Ez a módszer sokkal hatékonyabb, mint ha újra és újra elolvasnánk a tankönyvet, mondja Jeffrey Karpicke, a Purdue Egyetem Pszichológia Tanszékének adjunktusa. Állítása szerint, ha egy, az emésztőrendszerről szóló vizsga előtt áll, gyakorolja, hogyan mondaná el a működését elejétől a végéig, inkább, mint hogy a részeit bemagolná.
 

Az alvás alapvető

„Az alvásnak szintén szerepe van abban, hogyan teljesít a vizsgákon, de két olyan módon, ahogy nem várná. Ismételje át a legnehezebb anyagot a vizsga előtt előtti este, pont mielőtt lefeküdne. Ez a módszer segít abban, hogy később könnyebben felidézzük a megtanultakat”, mondja Dan Taylor, az Észak-Texasban található Dentoni Egyetem Alvás – és – Egészség Kutatólaboratórium vezetője. „Ne keljen fel korábban, mint szokott a tanulás miatt; ez beavatkozhat a REM fázisú alvásba (’gyors szemmozgás’ fázis), ami segíti a memóriát.
 

Mit együnk

Mindenki tisztában van vele, hogy a nagy vizsga napján reggelizni kell. A kutatások szerint a magas szénhidráttartalmú, nagy rosttartalmú és emésztést lassító ételek a legjobbak, mint például a zabkása. De az is számít, mit eszik egy héttel korábban.
Először megvizsgáltak 16 főiskolai diákot, hogy tudnak figyelni és milyen gyorsan gondolkodnak, azután öt napig nagy zsírtartalmú és alacsony szénhidráttartalmú étrendet írtak elő nekik, amely bővelkedett húsban, tojásban, sajtban és tejszínben; ezután ismét megvizsgálták őket és rájöttek, hogy rosszabbul teljesítenek.
 

Ne foglalkozzunk egyszerre több dologgal

Bár sok tizenéves állítja, hogy jobban tud tanulni, ha közben zenét hallgat vagy üzeneteket vált a barátaival, a kutatások pont az ellenkezőjét mutatják: Ha tanulás közben más, figyelmét elterelő tevékenységet is folytat, sokkal nehezebb később felidézni a megtanultakat, állítja Nicole Dudukovic, a Connecticut államban található Hartfordi Trinity Főiskola Pszichológia Tanszékének adjunktusa.
 

Nyugtassa meg saját magát

Ha még mindig feszültnek érzi magát, vonuljon el 10 percre és vesse papírra, pontosan mi miatt aggódik, tanácsolja Dr. Beilock, a Chicagói Egyetem Pszichológia Tanszékének adjunktusa. Ő és egy kutatótársa 106 kilencedik évfolyamban tanulót vizsgált olyan vizsgájuk előtt, ami nagy feszültséget okozott nekik, ezután a csoport felét megkérték, hogy közvetlenül a vizsga előtt töltsenek el 10 percet azzal, hogy leírják gondolataikat. Azok a nyugtalan diákok, akik ezt megtették, ugyanolyan jól teljesítettek a vizsgán, mint azok a diákok, akik végig nyugodtak voltak. Viszont azok a diákok, akik feszültek voltak és nem csinálták meg ezt az írásbeli feladatot, gyengén szerepeltek. Dr. Beilock véleménye szerint gondolataink leírása leveszi a terhet az agyról.

Fotó: www.flickr.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja