SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tizenöt diák érettségijét semmisítették meg a Szinyei gimnáziumban

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-07-17
Nem puskáztak, nem csaltak, mindent a tőlük telhető legnagyobb körültekintéssel végeztek el, most mégis úgy tűnik, megsemmisítik tizenöt esti tagozatos diák érettségi eredményeit a budapesti Szinyei Merse Pál Gimnáziumban - írja az Index. Az ok: bizonyos tárgyakból nem tettek különbözeti vizsgát, mert senki sem szólt nekik arról, hogy kellene.

Tizenöt diák bukta el az idei érettségit és felsőoktatási felvételit a budapesti Szinyei Merse Pál Gimnáziumban. Mindannyian jóhiszeműen mentek vizsgázni, hiszen a 12. osztályos bizonyítványukba bekerült az „érettségit tehet” bejegyzés. Csak negyed órával a szóbelik előtt kezdett el terjedni a kósza hír, hogy talán mégsem egészen így áll a helyzet. Ennek ellenére biztatták őket, hogy kezdjék meg nyugodtan a vizsgát.

Az ok az, hogy a különböző iskolatípusokból érkező, és tanulmányaikat a Szinyei esti tagozatán folytató diákok nem mindegyikének volt meg a szükséges mennyiségű elvégzett tanéve egy-egy tantárgyból. Csak egy példa: a NAT előírja, hogy középiskolában három évig kell biológiát tanulni. Vannak iskolák, ahol 9.-ben, a Szinyeiben azonban 12.-ben nem tanítják ezt a tárgyat, így előfordulhat, hogy iskolát váltva valakinek csak a 10-11. évfolyam végéről lesz biológia osztályzata.

Az érintett tizenöt diák mindegyike esetében hasonló helyzet állt elő egy vagy több tantárgyból. Noha a köznevelési törvény szerint ilyenkor az érettségi megkezdésének feltétele a különbözeti vizsga letétele, a tanulók az iskolától azt a tájékoztatást kapták, hogy ha nem érettségiznek az adott tárgyból, erre nem lesz szükség.

Tévedtek. Bár a jogorvoslatra még várni kell, szinte biztos, hogy ezek a diákok, idén már nem kezdhetik meg a felsőoktatási tanulmányaikat, és az is elképzelhető, hogy az egész érettségit újra le kell tenniük – természetesen a különbözeti vizsga után.

„A miheztartás végett: ezeknek az embereknek a jó része felnőttként, család es munka mellett érettségizett. Nem tizenéves gyerekekről van szó.(…) Országos szinten ingáztak ide a dolgozó emberek. Hol normális ez az egész? A diák az összes elé tárt szabályt betartotta, a követelményeket teljesítette. Mégis ő szívja meg. Kemény vizsgáink voltak, az utolsó darabig izzadtunk érte, nem puszira adták. Aki valaha tanult így annak nem kell magyarázni” – írja egy kommentelő a Facebookon, érzékeltetve, hogy sokan emberfeletti munkával, a családjuktól is nem kevés áldozatot követelve dolgoztak meg a végzettségért, amelyet most – ki tudja, kinek a hibájából vagy figyelmetlenségéből – egyetlen tollvonással semmisítettek meg.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Balázs Attila / MTI

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja