SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mióta féljük péntek 13-át?

Engel Zita [cikkei] - 2015-02-13
Péntek 13-a mára sok országban balszerencsésnek tartott nap. Ennek ellenére viszonylag új keletű, a XX. században elterjedt babonáról van szó, legalább is ez idáig nem találtak ennél ősibb írásos bizonyítékot arra, hogy a régi kor embere is félelemmel várta eljövetelét.

Mostanra annyira elterjedté vált, hogy szélsőséges változatára orvosi terminológia is van: a paraskevidekatriaphobi, azaz rettegés „Péntek 13-tól”.

Nem lehet pontosan tudni, hogyan is alakult ki ez a babona. A leginkább elfogadott vélekedés szerint, mind a Péntek mind a 13-as szám Krisztus keresztre feszítéséhez kötődik, Jézust ezen a napon feszítették meg, az az előtti napon megtartott Utolsó Vacsorán pedig pontosan 13-an ültek az asztalnál. Sokan úgy tartják, hogy az a bizonyos tizenharmadik asztaltárs nem más, mint Júdás. Mások úgy értelmezik, nem szerencsés, ha 13-an gyűlnek össze egy asztalnál, mert egy közülük meghalhat a közeljövőben.

Habár nincs írásos emlék a XIX. század előttről, péntek vonatkozásában már a XIV. századtól kialakult egy néphit, miszerint nem szerencsés akkor utazni, vagy új üzletbe fogni.

Valószínűleg Thomas W. Lawson író és üzletember 1905-ben írt ’Péntek tizenharamdika’ című műve indította el hódító útjára ezt a babonát.

Ehhez még hozzájárul az a numerológiai tény is, hogy a 12-es szám sokak számára a siker és a befejezettség érzését sugallja. Nem csoda, elég csak belegondolni: 12 hónap van egy évben 12 csillagjeggyel, az óra lapszáma 12-es beosztású, 12 Apostolt, izraeli törzset, ókori görög istenséget ismerünk. Ennek megfelelően a 13-as szám valamiféle befejezetlenséget, szokatlanságot, sikertelenséget jelent.

Nem minden országban ez a nap számít balszerencsésnek. Olaszországban péntek 17-e a balszerencsét hozó nap. A spanyol ajkú területeken és Görögországban a keddi napra eső 13-a rejt potenciális veszélyeket az ott lakók számára. Utóbbi ország esetében Árész, a háború istenének kártékony befolyására gyanakodnak. Érdekes megfigyelni, hogy egyes latin eredetű nyelvekben megmaradt az ókori isten neve a kedd kifejezésében: franciául Mardi, spanyoul pedig Martes.

Egy amerikai kutatás szerint a USA-ban körülbelül 17-21 millió ember hisz ebben a babonában, ami az üzletnek is árt, mivel sokan ilyenkor nem hajlandóak dolgozni, vásárolni, ez nagyjából 800 millió dollár kiesést jelent a gazdaságban.
Hazánkról nincs ilyen adat, de ezen a napon itthon is sokkal óvatosabban viselkednek az erre a babonára adó emberek, kerülik a veszélyes helyzeteket, sokan inkább ki sem bújnak az ágyból. Talán épp ebből származnak a kedvező baleseti statisztikák, melyek azt mutatják, hogy a többi péntekhez képest, ezen a napon sokkal kevesebb a baleset, lakástűz.

Forrás:wikipedia.org
Kép:wikiepedia.org

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja