SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Március a nőké?!

Török Monika [cikkei] - 2005-03-09
Sokkolt minket a látvány, az erőszak aránytalan mértékű volt - közölte az Európai Unió háromfős küldöttsége Isztambulban, miután a világsajtót is bejárta a képsor: a török rendőrség gumibotokkal és könnygázzal oszlatott fel egy be nem jelentett tüntetést a női jogokért, még földön fekvő nőket is arcon rúgtak csizmáikkal. Történt mindez két nappal a nemzetközi nőnap és egy nappal az EU delegációjának isztambuli látogatása előtt.

Olli Rehn bővítési biztos nyíltan kimondta: a kormánynak be kell szüntetnie a kínzást, ki kell terjesztenie a női jogokat, és védenie kell a nem muzulmán kisebbségeket. A kormány vizsgálatot ígért, helyesen, többek között az ilyesmire tartjuk az EU-t.



Gondoljunk bármit arról, léteznek-e egyenlő esélyek, és pontosan honnan származnak egyes "jogok": a minimum, ami elvárható, hogy ne rúgjunk arcba, ne büntessünk, ne különböztessünk meg senkit a neme miatt (sem). Hogy aztán ezen, és a kényszerűen elmotyogott nőnapi köszöntőn túl mi következik a nők számára az esélyegyenlőségből, az teljesen más kérdés. Törökországban amúgy istenes a nők helyzete, ha az egész muzulmán világgal összefüggésben nézzük. Egy nappal Isztambul után Kuvaitvárosban demonstrált több száz nő, hogy a jogszabályok is végre kövessék azt, amit az ország alkotmánya kimond: a nők a férfiakkal egyenjogúak. Még sincs választójoguk, és ha a nők rákérdeznek, miért nincs, ismerős választ kapnak: "történelmileg így alakult". A nyugati világ fokozott intenzitással fedezi fel civilizációjának egyik alapkövét, az emberi jogokat, hogy aztán az afrikai, ázsiai viszonyokat látva udvariasan hátralépjen: hoppá, hatáskörünk itt véget ér. Minden emberi jogi retorika ellenére így válik "magánüggyé" nők milliárdjainak helyzete a szudáni, kongói megerőszakolásoktól a kínai kényszerabortuszokon át a kuvaiti, szaúd-arábiai jogfosztottságig. Tíz éve, hogy Pekingben 50 ezer nő (köztük Hillary Clinton) elhatározta: új fejezetet nyit a nők történetében. Hogy a "Pekingi Platform" hol és miben nyitott új fejezetet, azt az ENSZ vizsgálja. Gyanítom, nem lesz túl hosszú a jelentés. Magyarországon is többet érdemelnek a nők, mint üres frázisokat. Egyenlő pozíciókat a politikában, a közhivatalokban? A döntés a nőké, különben is: a kvótanő nem attól lesz jobb politikus, hogy nő. Egyenlő munkáért egyenlő bért? Jó, de piacgazdaságban, azonos képzettséggel férfiak és férfiak, nők és nők, fővárosiak és vidékiek sem keresnek ugyanúgy. Le a nők elleni erőszakkal? Helyes, de akkor le a kisgyermekekkel szembeni női erőszakkal és a nők kizárólag áldozatként való bemutatásával is. Erős még a nőellenesség, sok a szexista műsor és reklám - de nem segít az EU-ból begyűrűző, félreértett hivatali feminizmus sem, amely nem az egyénekre, a civil társadalomra, hanem szabályozott normákra, fentről jövő népnevelő programokra bízná az értékek átalakulását. "Március a nőké" - ez volt a címe annak a pályázatnak, amit az esélyegyenlőségi tárca hirdetett meg "nők és férfiak társadalmi egyenlőségének elősegítésére". Tizenkét civil szervezet nyert nyolcmillió forintot ilyenekre: babakocsis ügyességi verseny apukáknak, tolatási verseny játék autókkal nőknek; szerepcserés családi nap egy gimnáziumban... Ismét nagyot léptünk előre a nők esélyegyenlősége c. tárgykörben. Talán el lehetne kerülni az ilyen jellegű megaláztatásokat, ha végre a hivatalokban is belátnák: a nők is egyénekből állnak, és ők is tudnak gondolkodni. Például arról, van-e értelme a nemzetközi nőnapnak.

forrás: Seres László, Népszabadság, 2005. március 8.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja