SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Május első vasárnapja - A nevetés világnapja

Farkas Szabolcs [cikkei] - 2009-04-30
Május első vasárnapja nemcsak az Anyák napja! 11 évvel ezelőtt, Indiában egy nevető-klubban tartották az első Nevetés világnapot. Ami azóta a Föld számos országában is hagyománnyá vált. A világnap célja, hogy egyre több ember vegyen részt a mozgalomban, és éljenek a nevetés köztudottan egészségmegőrző hatásával, így javítva saját, illetve környezetük kedélyállapotát.
Május első vasárnapja - A nevetés világnapja

A felmérések szerint egyre ritkábban nevetünk A felnőttek átlagosan naponta 15 alkalommal nevetnek fel, míg ez a szám a gondtalan gyermekkor idején akár napi 3-400 is lehet. Pedig a nevetésnek az egészségre nézve rengeteg jótékony hatása van, többek között segít az endorfin és az adrenalin kiválasztódásában, melynek fájdalomcsillapító hatása van, emellet kalóriát éget el és fokozza a vérkeringést.

Egy tanulmány során olyan cukorbetegeket vizsgáltak, akiknek emellett a vérnyomásuk és vérzsírszintjük egyaránt magas volt. A vizsgált alanyokat  két csoportra osztották, mindkét csoport standard kezelésben részesült amelyet 1 éven át megfigyeltek, ezidő alatt az egyik csoport a kezelés mellett szabadon választott félórás humoros műsorokat is nézett.

A megfigyelési időszak alatt a kutatók vizsgálták a beteget stressz-hormonjainak (epinefrin és norepinefrin), a HDL koleszterin és gyulladást jelző citokinok szintjét, a rendszeresen humoros műsorokat nézők csoportja esetén már két hónap elteltével érezhető volt a javulás: csökkent az epinefrin és a norepinefrin szintjük,megnőtt a „jó” (HDL) koleszterin aránya és a gyulladás csökkenése is kimutatható volt. Az egy évig tartó megfigyelés végére összesen 26%-al nőtt a „vidám” csoport HDL szintje, a másik csoport 3%-os emelkedésével szemben. A C-reaktív proteinek szintje 66%-al lett kisebb a nevetős csoport esetén, míg a másik csoportnál csak 26%-os javulás következett be ezen a téren.


Az eredmények alapján megállapítható, hogy a cukorbetegek esetében a pozitív érzelmek, mint a nevetés, vidámság nagyban hozzájárulhat a stressz és a gyulladások csökkenéséhez, illetve a „jó” koleszterin szintjének az emeléséhez. Ezáltal csökkenthető a betegséggel járó keringési problémák mértéke.

És Te nevettél már ma? Még neeem?

Akkor böngészd át humor rovatunk cikkeit, és/vagy tekints meg néhány humoros videót!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.

A szerkesztő ajánlja