SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

5 étel, ami télen is segít egészségesnek maradni

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2020-11-18
A téli időszak a bekuckózásról szól, amihez gyakran társul egy finom forró csoki, egy illatos narancsos-fahéjas süti, mézeskalács vagy szaloncukor. De hol maradnak az egészséges ételek? A következő 5 hozzávalóval erről sem kell lemondanod!

Nem szabad elhanyagolni a testünket a téli időszakban sem. Annak ellenére, hogy ebben az évszakban inkább begubózunk, lelassulunk, a kórokozók aktívak maradhatnak. Nem tehetünk mást, muszáj erősíteni az immunrendszert, és néhány egészséges fogást is belecsempészni a mindennapi menübe.


1. Zabpehely

A zabpehely rendkívül sokoldalúan elkészíthető, egészséges alapanyag. Gazdag szénhidrátokban, képes ellátni a szervezetet energiával. Bármikor jól jön, legyen szó munkahelyi vagy iskolai feladatokról. A zab fehérjében gazdag, ami az izmok fejlődésében fontos szerepet tölthet be. Ezen felül pedig rendkívül hasznos rostforrás.

A legjobb, hogy ízesítheted akár évszaknak megfelelően is. Ha a téli időszakban készíted, akkor reszelj bele almát és szórd meg fahéjjal. Egészséges és hangulatos. Kell ennél több?


2. Kivi

A kivi szuper C-vitaminforrás. Érdekes színe és íze sokoldalúan felhasználhatóvá teszi. A C-vitaminon felül gazdag rostokban és egyéb ásványi anyagokban. Fogyaszthatjátok önmagában, beleszeletelhetitek a zabkásába, turmixba vagy natúr joghurtba, belekerülhet a palacsinta tésztájába, vagy akár házi pudingba is. Gyümölcstúróként elkészítve pedig egy igazi vitaminbomba lesz.


3. Karfiol

A karfiol is kitűnő vitaminforrás. Magas a C-vitamintartalma, ami nem vész el akkor sem, ha lefagyasztod.

Sokoldalúan elkészíthető, felhasználható. A hideg téli időben egy finom krémleves segít átmelegedni. Reszelj a tetejére sajtot és cseppents rá néhány csepp tökmagolajat. Tökéletes párosítás.

A karfiolt sokféleképpen elkészítheted. Megsütheted egészben, kiránthatod, vagy akár különböző zöldségekkel és darált hússal együtt rakott ételeket is készíthetsz belőle.


4. Lencse

A lencse az egyik legkiválóbb rostforrás. Ezen felül gazdag vasban, káliumban, magnéziumban és kalciumban.  Ha nem rajongsz a húsért, akkor fogyaszthatsz lencsét magas fehérjetartalmú ételekkel együtt, hogy kiváltsd.

Annyi értékes összetevője van, hogy nem csak szilveszterkor lenne érdemes gondolni rá. Sokoldalúan felhasználható alapanyag. Készíthetsz belőle levest, salátát, főzeléket, vagy akár szendvicskrémet is. Nagyszerűen táplálja és erősíti a szervezetet a téli, vitaminhiányos időszakban.


5. Tojás

Egy átlagos konyhában napi szinten előkerül a tojás. Korábban úgy vélték, hogy a túl sok tojásfogyasztás emeli a koleszterinszintet, ma azonban ez az elmélet már nem állja meg a helyét. A tojásnak igenis fontos szerepe van a mindennapi étkezésben, mert sok vitamint, egészséges zsírt, nyomelemeket és egyéb tápanyagokat tartalmaz. Omega-3 zsírsavtartalom, cink, jód és B-vitamin is található benne, ami tökéletes lehet egy napindító reggelihez.

Ezen az öt alapanyagon felül még számos téli zöldséget és gyümölcsöt beilleszthetsz a napi étkezésetekbe, hogy erősítsd az immunrendszereteket. A lényeg, hogy étkezzetek változatosan, vitamindúsan és akkor nem fog gondot okozni az időnként elfogyasztott forró csoki és mézeskalács sem.

 

Kép forrása: Gustavo Fring fotója a Pexels oldaláról

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja