SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Lángos

Szoboszlai Beáta [cikkei] - 2011-05-30
A strandbüfék finom lángosait szerintem mindenki ismeri. Azt viszont tudjátok, hogy nem kell a fürdőig menni, ha épp enni szeretnétek? Sokan, sokféle lángos receptet ismernek, az enyém pedig az igazi strandbüfés recept, hiszen ott tanultam a készítésének minden csínyját-bínyját.

Hozzávalók 5-10 darabhoz (mérettől függően):

  • fél kg liszt,
  • 3 dkg élesztő,
  • 3,5 dl tej,
  • 3-4 kávéskanál só,
  • csipet cukor,
  • közel 1 üveg olaj.
  • A tetejére: sajt, tejföl, préselt fokhagyma, uborka, ketchup, pizzakrém, stb.

A készítése egyszerű és gépi dagasztással még könnyebbé, gyorsabbá tehető.

langos_tesztaVegyünk elő egy kisebb tálat, öntsük bele az összes tejet és melegítsük fel mikróban. Ne legyen túl forró, csak meleg. Morzsoljuk bele az élesztőt, tegyünk hozzá egy csipet cukrot és egy csipet lisztet, majd tegyük vissza a mikróba (de ne kapcsoljuk be, csak azért tegyük oda, mert meleg környezetben, jobban felfut az élesztő). Vegyünk elő egy nagyobb tálat is, amiben kényelmesen dagaszthatjuk a tésztát. Borítsuk bele a fél kg lisztet, tegyük hozzá a 3-4 kávéskanál sót és amint felfutott az élesztőnk, azt is öntsük hozzá. Sok minden múlik a dagasztáson, ha jó lángos tésztát akarunk, hólyagosra kell verni. A legkönnyebb és leggyorsabb, ha dagasztó géppel kb. 20 percig gyúratjuk. Akkor jó a tészta, ha leválik a tál széléről és szemmel láthatóak a levegő hólyagok benne. Kézi gyúrással, veréssel is elérhető ez az állag, de sokkal fárasztóbb és több időbe is telik. Amint sikerült kigyúrnunk a tésztát, locsoljuk meg olajjal (kb. 1 dl) és tegyük meleg helyre pihenni, min. 20 percre.

Amikor megkelt a tésztánk, vegyük le a gyűrűinket, karkötőnket, mert a legjobban sikerült tésztát is kiszakíthatják. Tegyünk fel egy serpenyőben bő olajat forrósodni (kb. fél üvegnyit), majd olajozzuk be a kezünket. Csípjünk a tésztából maréknyi darabokat és a kézfejünkre fektetve nyújtsuk ki, majd tegyük a forró olajba és süssük aranybarnára mindkét oldalát. Tetszőlegesen készíthetünk kisebb, nagyobb lángosokat. Vastagabbat, vékonyabbat. A legjobb, ha a közepe vékony, a széle vastagabb. Hamar megsülnek, a legjobb frissen fogyasztani őket.

langos langos

Ízlés szerint megkenhetjük préselt fokhagymával, tejföllel és szórhatunk rá sajtot, vagy megkenhetjük akár ketchuppal is. Aki kicsit különlegesebb lángosra vágyik, az készíthet tsatziki mártást is a tetejére (a tejfölt préselt fokhagymával és reszelt kígyó uborkával keverjük el, majd sózzuk, borsozzuk).

2011. áprilisi pályázatra beküldött recept.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja