SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Joghurtos sóskafőzelék kolbász chips-szel, pirított kenyérkockákkal

Szoboszlai Beáta [cikkei] - 2011-05-11
Itt a sóska szezon! Tudom nem mindenki szereti, pedig rengeteg vas és c-vitamin található benne. Többek közt. Igazi erőt adó táplálék a tavaszi fáradtság leküzdésére. Talán így szívesebben megennétek.

Hozzávalók 5-6 személyre:

  • egy nagy zacskó sóska,
  • 2dl natúr joghurt,
  • 5-6 evőkanál liszt,
  • kb. 1 dl olaj,
  • só, delikát, cukor, szerecsendió,
  • fél fej hagyma,
  • 3-4 l víz,
  • 2- 3 tojás,
  • kolbász, vaj, kenyér.

Én szerencsésnek mondhatom magam, hiszen a sóska egyenesen az édesanyám kertjéből érkezik. Így mindig friss és bionak is nevezhető alapanyagból dolgozhatom.

soskafozelekAz elkészítése nagyon egyszerű. Elsőként pucoljuk meg a sóska levelet, ezt úgy tehetjük meg, hogy egyetlen mozdulattal kihúzzuk a félbehajtott levélből a szárát. A zsenge leveleket egészben is főzhetjük, mert elég csak a vastagabb szárrészt leszednünk róla. Ezután mossuk meg alaposan. (Használhatunk fagyasztott terméket is, ha nem sikerül frisset kapnunk. Ilyenkor csak ki kell olvasztanunk főzés előtt.)

Tegyünk fel egy fazékban kevés olajat (1-2 evőkanál) forrósodni, ezalatt a hagymát vágjuk fel apró kockákra, vagy akár le is reszelhetjük, hogy még jobban eltűnjön az ételben. A forró olajban pirítsuk meg 2 evőkanál cukorral, majd öntsük rá a megtisztított sóska leveleket. Kavargatás mellett, fonnyasszuk meg a sóskát ( míg össze nem esik és be nem barnul). Szükség szerint önthetünk rá kevés vizet, ha esetleg le akarna ragadni. Amint összeestek a levelek öntsük fel a fazekunkat vízzel és ízesítsük a fűszerekkel ,ízlés szerint. Én legalább 5 evőkanál cukrot biztos tettem bele, mert nagyon savanyú példányok voltak. Kicsit hagyjuk főni, ezalatt készítsük el a rántást.

A lisztet keverjük el az olajjal, míg szép barna masszát nem kapunk és pirítsuk meg kicsit közepes lángon. Ebbe keverjük bele a joghurtot és tegyünk hozzá a főzőléből is, majd keverjük el csomómentesre.


A sóskánkba csorgassunk bele 2-3 tojást (előre is kikeverhetjük, egy csipet delikáttal) és miután ez megfőtt benne, öntsük rá a rántást. Állandó kavargatás mellett várjuk meg míg besűrűsödik, majd lehúzhatjuk a tűzről. A helyén készítsük el a kolbász chipseket.

Ehhez a kolbászt vékony karikákra vágjuk fel és egy serpenyőben, zsiradék hozzáadása sultkolbasznélkül, addig süssük alacsony hőfokon, míg ropogós nem lesz. Óvatosan vegyük ki a kisült zsírjából. Jól csurgassuk le őket, mert a zsírja kell még nekünk másra. Méghozzá a kenyérkockákhoz.

Néhány szelet kenyeret (erre a célra legjobb a szikkadt) vágjunk fel csinos kockákra. A kolbászzsírhoz keverjünk 2-3 evőkanál vajat és forrósítsuk fel, majd süssük benne ropogósra a kenyérkockákat.

Miután ezzel is megvagyunk már csak tálalnunk kell. A forró főzelékbe dugjunk néhány szelet sajtot ( camambert, trapistát), majd dobjunk a tetejére néhány pirított kenyér kockát és kolbász chipset is. Főzhetünk mellé tojást is, vagy készíthetünk tükörtojást a tetejére. Aki szereti a hagymát, az piríthat hagymakarikákat is tehet rá (az olajba tegyünk 1-2 evőkanál cukrot és ebben pirítsuk a hagymákat). A végeredmény, egy savanykás ízű, erőt adó étel, amire nagy szüksége van a szervezetünknek is. Kismamáknak különösen ajánlott, hiszen a terhesség alatt a vasszükséglet is alaposan megnő.

2011. áprilisi pályázatra beküldött recept.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja