SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tejszínes rakott krumpli felturbózva

Szoboszlai Beáta [cikkei] - 2011-04-29
A rakott krumpli az egyik legmagyarosabb ételek egyike. Egyszerű hétköznapi tápláléknak is nevezhetném, de kicsit felturbózva máris különlegesebbé tehetjük. Magam is meglepődtem a minap, miután elkészítettem ezt a "különleges" rakott krumplit a családnak. A hagyományos változata, többnyire betart két napig, de most már estére üres volt a jénai tál.

Hozzávalók kb. 5 személyre:

  • 1 kg krumpli,
  • 9 tojás,
  • 1,5 szál füstölt kolbász,
  • 3 dl tejföl,
  • 2 dl tejszín,
  • kb. 10 dkg sajt,
  • 8-10 szelet baconszalonna,
  • só, ( borsot én a gyerek miatt nem nagyon használok, de az is elfér benne, főként a fehér bors)delikát, szerecsendió, őrölt kömény.

rakottkrumpliElőször alaposan mossuk meg a krumplikat és a tojásokat, majd héjastól tegyük őket egy nagy lábasba. Alulra a krumplikat, felülre a tojásokat. Sózzuk, delikátozzuk meg és öntsük fel vízzel, míg be nem lepi az egészet. Közepes lángon főzzük puhára a krumplit, keményre a tojást. Általában, ha megbökdössük egy villával a burgonyát és már az kellőképen puha, akkor a tojás is jó már. Amíg fő, előkészíthetjük a többi hozzávalót.

A kolbászt vékonyan karikázzuk fel, esetleg elő is süthetjük, ha túl puha, nyers. Nekem sikerült most olyan kolbászt kapnom a hentesnél, ami nagyon puha volt, ezért én is elősütöttem a karikákat, hogy ne legyen túl zsíros a kész ételem. Viszont nehogy kiöntsük a drága kolbász zsírt, hiszen isteni zsíros kenyeret lehet belőle csinálni és hűtőben tárolva sokáig eláll.

A tejfölt is készítsük elő a következőképpen: Kaparjuk egy tálba a tejfölös pohárból és öntsük hozzá a tejszínt, majd sózzuk, delikátozzuk meg. Tegyünk bele 1 teáskanálnyi szerecsendiót és ugyanennyi őrölt köményt. Alaposan keverjük össze, kóstoljuk meg, ha valamit keveslünk, abból tegyünk még.

Miután a krumplink megfőtt, a tojásokat vegyük ki és tegyük egy tál hideg vízbe - könnyebben lejön a héja -. Ezután öntsük le a főzőlevet és a krumplikat hagyjuk hűlni. Miután fogható állapotba kerültek, kezdhetjük a pucolást.



A tojásokat karikázzuk fel késsel, vagy egyszerűen tojás szeletelővel. A krumplival is megtehetjük ugyanezt, bár én összeállítás közben szoktam rákarikázni.

Most jöhet az utójáték, a rakosgatás. Fogjunk egy jénai tálat, vagy tepsit - ki mibe szereti rakottkrumpliösszesütni - és vajazzuk ki az oldalát. Őszintén szólva én ezt a műveletet kiszoktam spórolni, de rátok bízom, ha szerettek vajazni, hát rajta. Ezután alulra tegyünk egy sor krumplikarikát, szórjuk meg delikáttal és köménnyel, esetleg még borssal is. Tegyünk rá egy sor kolbászt, egy sor főtt tojást és locsoljuk meg a tejfölös-tejszínes „szószunkkal”. Ezt a műveletsort ismételgessük úgy, hogy a tetejére jusson krumpli és tejföl. Mielőtt az utolsó burgonyakarikák felkerülnének a tetejére, óvatosan kavarjuk össze az egészet, hogy mindenhol tejfölös legyen - megjegyzem, ezt nem muszáj megtennetek, ha nem akarjátok, hiszen jogos a kérdés, hogy: Minek rétegesen pakolászni, ha úgy is összekavarjuk? Elárulom, az ízén érződik a különbség -. Miután ez megtörtént, a tetejére szépen pakoljuk rá a krumplikarikákat és öntsük le a maradék tejfölös-tejszínünkkel. Próbáljuk meg egyenletesen elkenegetni, majd szórjuk meg reszelt sajttal és végül helyezzük rá a bacon szalonnákat.

Most már csak annyi a dolgunk, hogy 200 fokon, vagy közepes lángon összesüssük, míg a teteje szép aranybarnává nem válik. Remélem nálatok is ugyanolyan sikere lesz, mint az én családomban.

2011 áprilisi pályázatra beküldött recept

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja