SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Karácsonyi mézeskalács

F-B Zsuzsi [cikkei] - 2008-12-03
Ezt a süteményt gyermekkoromban minden évben megsütötte az anyukám. Úgy hozzátartozott a Karácsonyhoz, mint a karácsonyfa, a színes díszek, az ajándék, vagy a csillagszóró. A sülő mézeskalács illata, szorosan összefonódott az Ünnep előtti lázas sürgés-forgással, titkos készülődéssel, boldog együttléttel.

A recept eredetileg egy puszedli recept, anya így is csinálta, egy-egy fél diót nyomva a tetejére. Én egy kicsit vékonyabbra nyújtom és cukormázzal, színes cukordarával díszítem - unokaöcséim nagy-nagy örömére.
Az a rendkívül jó ebben a receptben, hogy rögtön puha a sütemény, és jól zárható dobozban eltéve hosszú ideig megőrizhető.

Karácsonyi mézeskalács recept

Hozzávalók:

  • 0,5 kg liszt
  • 20 dkg méz
  • 20 dkg cukor
  • 3 egész tojás
  • 1 mokkáskanál szódabikarbóna
  • 1 citrom reszelt héja (én néha még apró, darabokra vágott kandírozott narancshéjat is teszek bele. Kicsi bonyodalmat okozhat a szaggatásnál, de szerintem megéri)
  • 5-6 szem tört szegfűszeg
  • 1 mokkáskanál őrölt fahéj (szegfűszeg és a fahéj helyett lehet mézeskalács fűszerkeveréket használni)
  • csipet só

Díszítés:

  • 1 tojás sárgája a tetejére
  • 1 tojás fehérje és porcukor a mázhoz


A hozzávalókat összegyúrjuk, és legalább egy óráig pihentetjük (én egy egész éjszakára beteszem a hűtőbe, fóliával gondosan bebugyolálva). A masszát félujjnyira kinyújtjuk, kiszaggatjuk különböző mintákkal, a tetejét megkenjük tojássárgájával, kizsírozott sütőlemezre tesszük (nem túl szorosan egymáshoz, mert egy kicsit nőnek), és közepes hőfokon kb. 10 perc alatt kisütjük, amíg egy kis színt nem kap a süti.
Ha kihűlt, jöhet a díszítgetés! Egy tojás sárgáját annyi porcukorral keverünk simára, hogy egy lassan mozduló, fényes masszát kapjunk. Ebből egy kis adagot, zacskóba töltünk, a sarkára egy nagyon kis lyukat vágunk, és így gyönyörűséges mintákat lehet a sütikre varázsolni. De az is nagyon mutatós, ha a masszát csak úgy kanállal felhordjuk vékonyan a mézes tetejére, és rászórunk egy kis színes cukordarát (vagy egyszerűen, a tálkába kiöntött cukordarába nyomjuk finoman, mázas felével lefele - én így szoktam.) A máz pár óra alatt megszilárdul, akkor már betehetjük dobozkába az illatos finomságokat.

Ha dióval, mogyoróval, mandulával szeretnék díszíteni, mint anyukám, akkor érdemes egy kicsit vastagabbra nyújtani, egy ujjnyira, mert olyan helyesek a kis pufi mézes puszik dióval a tetejükön. 

Jó étvágyat hozzá, és boldog készülődést! 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja