SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Karácsonyi mézeskalács

F-B Zsuzsi [cikkei] - 2008-12-03
Ezt a süteményt gyermekkoromban minden évben megsütötte az anyukám. Úgy hozzátartozott a Karácsonyhoz, mint a karácsonyfa, a színes díszek, az ajándék, vagy a csillagszóró. A sülő mézeskalács illata, szorosan összefonódott az Ünnep előtti lázas sürgés-forgással, titkos készülődéssel, boldog együttléttel.
Karácsonyi mézeskalács

A recept eredetileg egy puszedli recept, anya így is csinálta, egy-egy fél diót nyomva a tetejére. Én egy kicsit vékonyabbra nyújtom és cukormázzal, színes cukordarával díszítem - unokaöcséim nagy-nagy örömére.
Az a rendkívül jó ebben a receptben, hogy rögtön puha a sütemény, és jól zárható dobozban eltéve hosszú ideig megőrizhető.

Karácsonyi mézeskalács recept

Hozzávalók:

  • 0,5 kg liszt
  • 20 dkg méz
  • 20 dkg cukor
  • 3 egész tojás
  • 1 mokkáskanál szódabikarbóna
  • 1 citrom reszelt héja (én néha még apró, darabokra vágott kandírozott narancshéjat is teszek bele. Kicsi bonyodalmat okozhat a szaggatásnál, de szerintem megéri)
  • 5-6 szem tört szegfűszeg
  • 1 mokkáskanál őrölt fahéj (szegfűszeg és a fahéj helyett lehet mézeskalács fűszerkeveréket használni)
  • csipet só

Díszítés:

  • 1 tojás sárgája a tetejére
  • 1 tojás fehérje és porcukor a mázhoz


A hozzávalókat összegyúrjuk, és legalább egy óráig pihentetjük (én egy egész éjszakára beteszem a hűtőbe, fóliával gondosan bebugyolálva). A masszát félujjnyira kinyújtjuk, kiszaggatjuk különböző mintákkal, a tetejét megkenjük tojássárgájával, kizsírozott sütőlemezre tesszük (nem túl szorosan egymáshoz, mert egy kicsit nőnek), és közepes hőfokon kb. 10 perc alatt kisütjük, amíg egy kis színt nem kap a süti.
Ha kihűlt, jöhet a díszítgetés! Egy tojás sárgáját annyi porcukorral keverünk simára, hogy egy lassan mozduló, fényes masszát kapjunk. Ebből egy kis adagot, zacskóba töltünk, a sarkára egy nagyon kis lyukat vágunk, és így gyönyörűséges mintákat lehet a sütikre varázsolni. De az is nagyon mutatós, ha a masszát csak úgy kanállal felhordjuk vékonyan a mézes tetejére, és rászórunk egy kis színes cukordarát (vagy egyszerűen, a tálkába kiöntött cukordarába nyomjuk finoman, mázas felével lefele - én így szoktam.) A máz pár óra alatt megszilárdul, akkor már betehetjük dobozkába az illatos finomságokat.

Ha dióval, mogyoróval, mandulával szeretnék díszíteni, mint anyukám, akkor érdemes egy kicsit vastagabbra nyújtani, egy ujjnyira, mert olyan helyesek a kis pufi mézes puszik dióval a tetejükön. 

Jó étvágyat hozzá, és boldog készülődést! 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.

A szerkesztő ajánlja