SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Az ünnepek illata

Oláh Bernadett [cikkei] - 2007-12-18
A fiam valamelyik nap egy recepttel állított haza, egy mézeskalács recepttel. Van már bevált mézes receptünk, de ezt ki kellett próbálni.

Isteni volt. De ami még jobb volt, az illatok sütés közben és utána. Ezt mindenki imádja nálunk. Jártak már úgy, hogy bizonyos illatok, szavak, képek, nem tudom még mi, elindított Önökben valamit, ami a gyermekkorukra emlékeztette? Most így jártam. Mi otthon nem sütöttünk mézeskalácsot, viszont a nagymamámmal igen. Emlékszem a nyári konyhára, ahova mindig kivonult sütni, majd behozta a házba az illatos, még gőzölgő sütiket, körbeültük a nagyszobában (az egyetlen szobában) az asztalt, és… Ma is magam előtt látom a karácsonyi szobát: nem vásárolt girlandokat, izzók sem voltak ott, viszont volt dió, mogyoró nagy tálakban, fenyőág az asztalon a sütis tálak között, saját készítésű dobozok mindenhol: karácsonyi képeslapokból pelenkaöltéssel varrt dobozok, még tetejük is volt. Ebben tartotta a leveleket, recepteket, fényképeket, csupa-csupa kincset.

Mára megváltoztak a szokások. Ez persze nem baj. Ma is megtalálhatók nálunk a különböző termények: dió, mogyoró, toboz. De van mellette csillogás-villogás is: minden hálóban fényfüzér, gyertyák, karácsonyi mécsestartók, a nappali-konyhában sok girland izzókkal, gyertyákkal, adventi koszorúval, kandallóra akasztott filccsizmákkal. Egy-egy ünnepi mintájú függönnyel, párnával, asztalterítővel is fel lehet dobni a lakást ilyenkor. Lehet hogy giccses is egy kicsit, ha nagymamám karácsonyi szobácskájára gondolok, mindenképpen. Mégis szeretem, szeretjük ezt, karácsonykor megengedett ez a sok csili-vili. Az illatok viszont ugyanazok, mint 30 évvel ezelőtt voltak. És a gyermekeim szemében a csillogás is, mint akkor a mi szemünkben lehetett.  Nagymamám pedig mosolyogva néz le rám a tablóról.

 

És itt van az a bizonyos recept:

 

Hozzávalók:

 

fél kg liszt

17 dkg porcukor

¾ ek szódabikarbóna

fél ek fahéj és őrölt szegfűszeg

1 db tojás és 1 tojássárgája

20 dkg méz

fél ráma margarin

 

Keverjük össze a száraz hozzávalókat egy nagy tálban, majd tegyük bele a többi hozzávalót is. Aztán az egész masszát tegyük a hűtőbe 1 napra. Másnap nyújtsuk ki fél cm vastagra. Szúrjuk ki különböző formákkal, majd 5 perces előmelegített sütőben süssük meg 220 °C-on. A kisült figurákat dekoráljuk cukormázzal.

Jó étvágyat és jó nosztalgiázást kívánok hozzá.

 

Kellemes, boldog, békés ünnepeket!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja