SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

5 dolog, amit visszahozhatnánk szüleink gyereknevelési módszereiből

Tóth Nikolett [cikkei] - 2022-08-20
Az, hogy régen minden könnyebb volt, sokkal szebb és jobb, az nem igaz. Mégis vannak olyan gyereknevelési elvek, amelyeket érdemes lenne visszahozni a szüleink idejéből...
5 dolog, amit visszahozhatnánk szüleink gyereknevelési módszereiből

today.com 10 olyan nevelési elvet gyűjtött össze, amelyeket érdemes lett volna megtartani a szüleinktől. 

Ezek közül most kiemeljük a - szerintünk - legfontosabbakat. 

5 dolog, amit visszahozhatnánk szüleink nevelési módszereiből

1. Az első helyen a szülői kötelék állt

Ma már furcsán néznek arra, aki szerint a házasság áll mindenek felett. Pedig régen ez volt mindennek az alapja. A védőnők a szülésfelkészítőkőn a mai napig hagsúlyozzák, hogy a hármas egységből (anya-apa-gyerek) az anya és apa kapcsolata kell, hogy az első helyen álljon, mégis ma sokan a gyereket helyezik központi helyre még annak árán is, hogy esetleg megromlik a kapcsolatuk és válás lesz a vége. Pedig ha mindig csak a gyerekünknek kedvezünk, akkor könnyen felborulhat az egyensúly.

"Amikor a gyerekeim félbeszakítanak, miközben a férjemmel beszélek, mondom nekik, hogy várniuk kell (hacsak nem vészhelyzetről van szó). A gyerekeknek meg kell tanulniuk, hogy nem minden körülöttük forog."
 

2. Fontos volt a szabad levegőn való mozgás

Vekerdy Tamás gyerekpszichológus is gyakran hagoztatta, hogy mennyire fontos a gyerekek fejlődéséhez a szabad levegőn való játék, mozgás. A sarazás, vagy a billenő pallókon való mászkálás, önfeledt rohangálás. 

Ha visszagondolunk a gyerekkorunkra, mi mennyi időt töltöttünk a szabadban, milyen sokat fociztunk, bringáztunk, vagy csak lógtunk a haverokkal sötétedséig, rájövünk, hogy ez mennyire jó volt. 

De mi a helyzet a mai gyerekekkel? Túl sokat ülnek a képernyő előtt és túl keveset mozognak. Ráadásul a szülők a széltől is óvják őket, nem engedik önfeledten sarazni például, mert féltik a ruháját. Pedig mi a fontosabb: a boldog játék vagy a szép tiszta ruha?
 

3. Nem akartak zseniket nevelni

Teljesen más értékeket tartottak fontosnak a hetvenes vagy a nyolcvanas években. Például nem azzal büszkélkedtek a szülők, hogy már az óvodáskorú gyerek tud olvasni és számolni. Ellenben megtanították a gyerekeket arra, hogy legyenek nyitottak és önállóak. Sajnos a mai teljesítményorientált látásmód szorongásokat idézhet elő a gyerekekben.
 

4. A gyerekeket házimunkára is befogták

A mai gyerekek elé minden készen van tolva. Van olyan iskolás gyerek, aki még a pólóját sem tudja egyedül felvenni, ahogy összehajtogatni sem. Amikor táborba megy, akkor szembesül először azzal, hogy fogalma sincs, hogyan is kellene ágyneműt húzni. 

Amikor mi voltunk gyerekek, akkor addig nem mehettünk el otthonról, amíg ki nem takarítottuk a szobánkat. De rendszeresen mosogattunk, porszívóztunk és felmostunk is. Ráadásul nem is éltük meg ezt valami borzalomként, valahogy természetes volt akkoriban. 

Pedig a mai gyerekek is sokkal többre lennének képesek, minthogy levigyék a szemetet!
 

5. Nem rohantunk egyik programról a másikra

Lehet, hogy nem vittek minket a szüleink egyik különóráról a másikra, és a nyarakat sem Disneylandben töltöttük, ráadásul mobiltelefonunk és tabletünk sem volt, mégis boldogok voltunk. 

Egyszerűbbek voltak a napjaink, de használtuk a fantáziánkat, képzeletbeli játékokat játszottunk és a napjaink nyugodtan teltek. 

Érdemes figyelnünk arra ma is, hogy nem kell mindenben a legjobbnak lenniük és nem kell másokhoz hasonlítanunk őket, csakis saját magukhoz. Valamennyi program belefér, de sokkal fontosabb a közös hancúrozás és a szabad levegőn való mozgás. Ahogy az is, hogy szeretetre neveljük őket. Nem baj, ha néha bántódásuk esik, összetörik a szívüket, vagy megsérülnek. Ebből is csak tanulnak, még kitartóbbak és együttérzőbbek lesznek. 
 
Indexkép: Jean-François Gagnon képe a Pixabay-en

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

A szerkesztő ajánlja