SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

5 dolog, amit visszahozhatnánk szüleink gyereknevelési módszereiből

Tóth Nikolett [cikkei] - 2022-08-20
Az, hogy régen minden könnyebb volt, sokkal szebb és jobb, az nem igaz. Mégis vannak olyan gyereknevelési elvek, amelyeket érdemes lenne visszahozni a szüleink idejéből...

today.com 10 olyan nevelési elvet gyűjtött össze, amelyeket érdemes lett volna megtartani a szüleinktől. 

Ezek közül most kiemeljük a - szerintünk - legfontosabbakat. 

5 dolog, amit visszahozhatnánk szüleink nevelési módszereiből

1. Az első helyen a szülői kötelék állt

Ma már furcsán néznek arra, aki szerint a házasság áll mindenek felett. Pedig régen ez volt mindennek az alapja. A védőnők a szülésfelkészítőkőn a mai napig hagsúlyozzák, hogy a hármas egységből (anya-apa-gyerek) az anya és apa kapcsolata kell, hogy az első helyen álljon, mégis ma sokan a gyereket helyezik központi helyre még annak árán is, hogy esetleg megromlik a kapcsolatuk és válás lesz a vége. Pedig ha mindig csak a gyerekünknek kedvezünk, akkor könnyen felborulhat az egyensúly.

"Amikor a gyerekeim félbeszakítanak, miközben a férjemmel beszélek, mondom nekik, hogy várniuk kell (hacsak nem vészhelyzetről van szó). A gyerekeknek meg kell tanulniuk, hogy nem minden körülöttük forog."
 

2. Fontos volt a szabad levegőn való mozgás

Vekerdy Tamás gyerekpszichológus is gyakran hagoztatta, hogy mennyire fontos a gyerekek fejlődéséhez a szabad levegőn való játék, mozgás. A sarazás, vagy a billenő pallókon való mászkálás, önfeledt rohangálás. 

Ha visszagondolunk a gyerekkorunkra, mi mennyi időt töltöttünk a szabadban, milyen sokat fociztunk, bringáztunk, vagy csak lógtunk a haverokkal sötétedséig, rájövünk, hogy ez mennyire jó volt. 

De mi a helyzet a mai gyerekekkel? Túl sokat ülnek a képernyő előtt és túl keveset mozognak. Ráadásul a szülők a széltől is óvják őket, nem engedik önfeledten sarazni például, mert féltik a ruháját. Pedig mi a fontosabb: a boldog játék vagy a szép tiszta ruha?
 

3. Nem akartak zseniket nevelni

Teljesen más értékeket tartottak fontosnak a hetvenes vagy a nyolcvanas években. Például nem azzal büszkélkedtek a szülők, hogy már az óvodáskorú gyerek tud olvasni és számolni. Ellenben megtanították a gyerekeket arra, hogy legyenek nyitottak és önállóak. Sajnos a mai teljesítményorientált látásmód szorongásokat idézhet elő a gyerekekben.
 

4. A gyerekeket házimunkára is befogták

A mai gyerekek elé minden készen van tolva. Van olyan iskolás gyerek, aki még a pólóját sem tudja egyedül felvenni, ahogy összehajtogatni sem. Amikor táborba megy, akkor szembesül először azzal, hogy fogalma sincs, hogyan is kellene ágyneműt húzni. 

Amikor mi voltunk gyerekek, akkor addig nem mehettünk el otthonról, amíg ki nem takarítottuk a szobánkat. De rendszeresen mosogattunk, porszívóztunk és felmostunk is. Ráadásul nem is éltük meg ezt valami borzalomként, valahogy természetes volt akkoriban. 

Pedig a mai gyerekek is sokkal többre lennének képesek, minthogy levigyék a szemetet!
 

5. Nem rohantunk egyik programról a másikra

Lehet, hogy nem vittek minket a szüleink egyik különóráról a másikra, és a nyarakat sem Disneylandben töltöttük, ráadásul mobiltelefonunk és tabletünk sem volt, mégis boldogok voltunk. 

Egyszerűbbek voltak a napjaink, de használtuk a fantáziánkat, képzeletbeli játékokat játszottunk és a napjaink nyugodtan teltek. 

Érdemes figyelnünk arra ma is, hogy nem kell mindenben a legjobbnak lenniük és nem kell másokhoz hasonlítanunk őket, csakis saját magukhoz. Valamennyi program belefér, de sokkal fontosabb a közös hancúrozás és a szabad levegőn való mozgás. Ahogy az is, hogy szeretetre neveljük őket. Nem baj, ha néha bántódásuk esik, összetörik a szívüket, vagy megsérülnek. Ebből is csak tanulnak, még kitartóbbak és együttérzőbbek lesznek. 
 
Indexkép: Jean-François Gagnon képe a Pixabay-en

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Szalmonellával fertőzött liszt került az Aldi üzleteibe

Az Aldi szalmonellával szennyezett Happy Harvest hajdinalisztet vonat ki a forgalomból, a visszahívott termék minőségmegőrzési ideje 2025. november 20. - közölte a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) kedden az MTI-vel.

Az általános iskolai beiratkozás menete a 2025/2026-os tanévre

Hamarosan kezdetét veszi az általános iskolai beiratkozás a 2025/2026-os tanévre. Mi a beiratkozás menete? Mit intézhetünk el online? Milyen dokumentumokra lesz szükség? Hogyan lehet halasztani az iskolakezdést? Összegyűjtöttük a fontos tudnivalókat.

A sclerosis multiplex-szel élőknek nyújt segítséget a Semmelweis Egyetem oktatóvideója

Háromszor gyakoribb nőknél az ezerarcú betegségként is emlegetett sclerosis multiplex, mint férfiaknál. Az első tünetek jellemzően 20-40 éves kor között jelentkeznek. A krónikus, autoimmun megbetegedés tünetei nagyon változatosak, előrehaladása egyénenként változó. Mivel a betegség gyakran ellehetetleníti az érintettek mindennapi tevékenységeit, ezért nagyon fontos a diagnózist követően az idejében megkezdett rehabilitáció, komplex fejlesztés. A Semmelweis Egyetem oktatóvideója ehhez nyújt segítséget.

Mennyi az ideális vércukorszint?

A magas vércukorszint tünetei mindenkinél egyedi kombinációban jelentkezhetnek, sokszor azonban évekig nem okoznak semmiféle panaszt. Azért is van óriási jelentősége a rendszeresen végzett szűrővizsgálatoknak, hogy még idejében tetten érhessük a cukorbetegséget megelőző állapotot, és megfelelő prevenciós beavatkozással meggátolhassuk a súlyosabb szövődmények kialakulását - magyarázza dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa, aki az ideális vércukorszint-értékekkel kapcsolatos tudnivalókat osztotta meg velünk.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja