SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szülés után még több házimunka vár a nőkre

Tóth Nikolett [cikkei] - 2023-01-31
A KSH kutatása szerint a férfiak - tisztelet a kivételnek - kicsit sem veszik le a nők válláról a házimunka terheit még szülés után sem.
Szülés után még több házimunka vár a nőkre

Szülés után is a nő mosogat

A KSH Népességtudományi Intézetének Kohorsz '18 című kutatása számolt be arról, hogy nő azoknak a családoknak a száma, ahol szülés után is a nő főz, mos, takarít és ő is vásárol be írja a 444.hu

A terhesség alatt a megkérdezett nők 61 százaléka, szülés után fél évvel pedig a megkérdezett nők 64 százaléka nyilatkozta azt, hogy egyedül ő mosogat az otthonukban.

Takarításnál 54-60 százalékuk vallott úgy, hogy ő takarít. A főzésban több segítséget kapnak a nők a kutatás szerint, de ezt sem a férfiak veszik le a vállukról, hanem általában más családtagok.

Az eredményeket Veroszta Zsuzsanna, az intézet vezetője ismertette a Magyar Közgazdasági Társaság online rendezvényén.

Érdekesség, hogy míg a nők a házimunkában kevésbé kapnak segítséget a férfiaktól, addig a nők a szülés után egyre jobban kiveszik a részüket a hagyományosan férfiasabb munkákból is. Ilyen például a javítás, kisebb szerelések vagy a bevásárlás, pénzügyi kérdések - ez utóbbiakat a legtöbb családban szülés előtt közösen végzik. 

A gyerekekkel kapcsolatos feladatokat pedig szülés után fél évvel is az anya látja el 60 százalékban. A fürdetés sok esetben az apák dolga. 

A kutatás adatai szerint a gyerek féléves korában az anyák 4,5 százaléka már dolgozott, betöltött kétéves kor után pedig már a 32 százalékuk. 


A férfiak a szakemberek szerint egyszerűen vakok a házimunkára

- Nem hiszem el, hogy a zoknidat nem vagy képes betenni a szennyesbe, nekem kell kihalászni a kanapé alól!

- Lehetne, hogy felsöpröd a morzsákat magad után, vagy ne adj' Isten egyszer te is elindítod a mosogatógépet? 

Talán sokunk számára ismerősek ezek a mondatok. 

A Cambridge-i Egyetem egy új elméletről számolt be, amiről nemrég írtunk a Családineten. Ez pedig választ adhat arra, hogy miért a nők végzik a családokban a legtöbb házimunkát. Ami valljuk be: gyakran okozhat konfliktust. 

A pandémia alatti felmérések azt mutatták, hogy annak ellenére, hogy a lezárásokkor mind a nők, mind a férfiak otthon voltak, mégis általában a nők végezték a családokban a legtöbb házimunkát.

Erre az úgynevezett affordancia-elmélet a magyarázat: vagyis az, hogy hogy tekint egy tárgyra egy nő és egy férfi.

Egy nő például ha meglát egy morzsákkal teli asztalt, az egyből cselekvésre ösztönzi őt, és arra gondol, hogy le kellene törölni. Ezzel szemben a férfi csak egy asztalra gondol, amin morzsák hevernek, és nem érez késztetést arra, hogy letörölje. 

A kutatás eredményeit a Philosophy and Phenomenological Research folyóiratban tették közzé. 


Sikeresebb felnőttek lesznek a házimunkát végző gyerekek

Szakemberek szerint már gyerekkorban érdemes házimunkára nevelni a kicsiket, ugyanis ahogy Harvard Gazette egy tanulmányában írja: ”Ha a gyerekek nem mosogatnak, az azt jelenti, hogy valaki más teszi meg helyettük. Így nemcsak a munkától mentesülnek, hanem attól is, hogy megtanulják, hogy vannak feladataik, amiket el kell végezni, ezáltal is segítve egymást.”

Szakemberek azt javasolják, hogy inkább menjen kevesebb különórára a gyerek, de a házimunkából mindenképp vegye ki a részét, mert ez a felnőtt életére is nagy hatással lesz.
 

gyerek mosógépnél

cottonbro fotója a Pexels oldaláról


Az iowai állami egyetem kutatói szerint azok a gyerekek, akik 3-4 éves koruktól végeztek házimunkát:

  • jobb iskolai eredményeket érnek el
  • jobb családi és baráti kapcsolataik lesznek, hiszen megtanulják, hogyan végezzék el egy közösségen belül az adott feladatokat
  • megtanulják a munka értékét és azt, hogy ha valamire szükségük van, azért meg kell dolgozni
  • bátrabbak, nagy motivációval rendelkeznek, hiszen már egész fiatalon felelősséget vállalnak
  • elégedettebbek lesznek az életükkel
  • nagyobb sikereket érhetnek el az életben.

Indexkép: Depositphotos.com

Olvasd el ezt is: 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési rendszerek beüzemelésével számos olyan beltéri allergén kerülhet a levegőbe, ami panaszt okozhat az allergiások számára. A beltéri levegő minőségének az sem tesz jót, hogy a fűtési szezonban sokan igyekeznek megóvni otthonaik melegét, és a fűtési költségeket is szeretnék minimalizálni, ezért ritkábban és rövidebb ideig szellőztetik a lakótereket - hívja fel a figyelmet Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt-tüdőgyógyász szakembere, akit a fűtés okozta allergiás panaszokról kérdeztünk.
Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Nagybányán december 2-án a közoktatási intézményekben fertőtlenítés miatt felfüggesztették az oktatást, miután két diáknál agyhártyagyulladást állapítottak meg.
Mellkasi fájdalom lefekvéskor - mikor kell orvoshoz fordulni?

Mellkasi fájdalom lefekvéskor - mikor kell orvoshoz fordulni?

Amikor lefekszünk, általában megnyugvásra, ellazulásra számítunk, ezért is lehet nyugtalanító, ha éppen ekkor tapasztalunk mellkasi fájdalmat. Ennek számos szervi és pszichés oka is lehet, amelyek közül a leggyakoribbakat dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont kardiológusa vette számba.

A szerkesztő ajánlja