SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Felügyelet nélkül a gyerek

Családinet [cikkei] - 2006-03-09
A szülő előbb-utóbb kénytelen feltenni magának a kérdést: vajon hány éves kortól hagyhatja felügyelet nélkül a gyerekét? Sajnos, szakemberek sem tudnak mindenki számára használható válasszal szolgálni, mert nem lehet minden gyerekre ugyanazt a szabályt alkalmazni.
Felügyelet nélkül a gyerek

Segítünk a döntésben: mekkora lányt/fiút, mikor és mennyi időre hagyhatsz egyedül.

Alapszabály: tilos a gyereket egyedül hagyni, amíg nem képes bizonyos helyzetekben önállóan dönteni, és nem tudja a telefont használni. Általában 9-10 éves kortól lesz annyira önálló, hogy már rá lehet bízni a lakást. Ha kisebb, és okvetlenül el kell menned otthonról, hívd át a szomszédasszonyt, a nagymamát vagy fogadj bébiszittert. Ha egyik sem megoldható, inkább vidd magaddal.
Ha 10-13 éves gyereket hagysz egyedül, előbb beszéld meg vele a helyzetet. Tisztázd, nem fél-e, mert ha a magány gondolatától is retteg, nem szabad a dolgot erőltetni. Ha viszont elég érett és elfogadja az egyedüllétet, először csak rövid időre menj el otthonról (üzletbe vagy egy kávéra a szomszédasszonyhoz). A következő alkalommal már növelheted az időtartamot, de a gyereket sose hagyd el három óránál tovább. Ha két-három órára távozol, legalább egyszer mindenképpen telefonálj haza, és beszélgessetek néhány percig.

Egyedül a sötétben

Más a helyzet este. Sötétben a félelem megsokszorozódik. Ezért 12 évesnél fiatalabb gyereket este nem szabad magára hagyni. Ha már van annyi, akkor is sok függ az érettségétől. Akad olyan 13 éves, aki elviseli a hosszabb egyedüllétet - persze, nem egész éjszaka -, míg egy 14 évest esetleg nem tanácsos a bezárt lakásban "felejteni". Az egyik gyerek elfoglalja magát: videót néz, olvas - a másik pánikba esik, idegeskedik. Ha eldöntötted, hogy a gyerek egyedül lesz otthon, írd fel neki a fontosabb telefonszámokat, amelyekre esetleg szüksége lehet. A sajátodat és a férjedét, a közeli rokonokét, a barátokét, szomszédokét, sőt a rendőrség és a tűzoltóság hívószámát is. Nem árt, ha a gyerekorvosét úgyszintén meghagyod. Majd készítsd fel, hogyan reagáljon, ha téves hívás érkezik, ha csöngetnek, vagy ha bármi szokatlan történik.

A három alapszabályt minden gyereknek tudnia kell

- Sose mondja meg a telefonálónak, hogy egyedül van otthon. A rokonok és a barátok persze kivételek.
- Sose nyisson ajtót idegennek. Ha az illető nem megy el, hívja telefonon a szomszédot vagy a rendőrséget.
- Ha egyedül van este, gyújtsa fel a villanyt.


Gyerek vigyáz gyerekre

A szülők szívesen bízzák az idősebb testvérre a fiatalabbat. Pedig ez sem mindig válik be. Más egy érett tinédzserre hagyatkozni, és más egy tízévesre bízni az ötévest. Az idősebb testvér ugyanis könnyen mérges lesz a kicsire, mert miatta nem teheti azt, amit szeretne. Ha hosszabb időre távozol, inkább felnőttre hagyd a kisgyermeked. Nagy családban érdemes az idősebb gyerekeket bébiszitter-tanfolyamra beíratni. Megtanulják az elsősegélynyújtást, a gyerekekkel való bánásmódot és számos hasznos tudnivalót. A tanfolyam után még büszke is lesz arra, hogy szakértelmét a család igénybe veszi.

Ha a nagyobb marad magára

A legtöbb tinédzser elboldogul egyedül. De azért őt sem árt szemmel tartani. Meg kell határozni, kiket vihet fel a lakásba, s a társaság hogyan viselkedjen a szülő távollétében. Figyelmeztetni kell: tilos a cigaretta és az alkohol. Középiskolással előfordulhat, hogy megkéri a szülőt, menjen el otthonról a buli idejére. Ez esetben még körültekintőbben egyeztessetek: mit szabad és mit nem. Az egyedüllét pozitívumokat is hozhat. Növeli a gyerek felelősségérzetét, érettebbé teszi, sőt megtanítja arra, miként boldoguljon szülő nélkül.

Olvasd el ezt is: 10 lépés, amit meg kell tenned gyermeked biztonságáért - akár életet is menthetsz vele!

www.nana.hu
Fotó: www.foter.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja