SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Kiskuktáink

[cikkei] - 2006-03-10
Észrevették már, mennyivel érdekesebb egy 300 forintos tölcsér, szűrő, mint a több ezerért vásárolt készségfejlesztő csuda? Hogy a gyermekünk hiába kap gyönyörűen berendezett gyerekszobát, mégis jobban érzi magát a konyhában, nappaliban, bárhol, ahol mi akarunk lenni. Mennyire szívesen csinálja, amit mi, de nem próbálja ki a legújabb játékait?

Nekik az a legfontosabb ugyanis, hogy biztonságban érezzék magukat, mellettünk. Nekik még mi jelentjük a biztos hátteret, ott érzik jól magukat, ahol mi is vagyunk. Figyelik egész nap, hogy mit csinál a felnőtt, mit utánozhat ő is. Ha takarítani kezdünk, ő is sepregetni szeretne, vagy porszívózni, ablakot mosni, port törölni stb. Ezekkel még nincs is nagy gond, akár a mi eszközeinket is a kezébe adhatjuk, nyugodtan kipróbálhatja, úgyis figyelünk rá, segítünk neki, legfeljebb a tárgyainkra vigyázunk jobban (a magasabb polcok letörlésénél már a gyerek is veszélybe kerülhet!). Már a boltok is tele vannak a nagyok eszközeit utánzó kicsikkel. Ha ilyenekkel felszerelkezünk, akkor közösen is végezhetjük a munkát.

A konyha veszélyesebb üzem.

Itt is sok készülék megvan gyerekméretben is, de azok nem mindig tudják ugyanazt, amit a nagyoké. Az igazi turmix sokkal érdekesebb, mint  a játék. A kávéfőző, a mikró nem mindegyik gyereknek tetszik úgy, mint az igazi!


Mi van, ha éppen krumplit akarunk főzni? Azt nem tudjuk játékkéssel meghámozni, még az is nehéz feladat, hogy együtt hámozzunk. A konyhában érdemes bizonyos dolgokat egyszerűen megtiltani. Olyanokat, amik a gyerek testi épségét veszélyeztetik. Ha mindenáron ott akar lenni a kicsi is mellettünk, próbáljunk meg olyan tevékenységbe kezdeni, amit megoszthatunk vele is. Nagyon szeretnek például tésztát gyúrni, nyújtani, süteményeket szaggatni! Ezt akár egyszerre is tudjuk csinálni, ha van két deszkánk, két sodrófánk.

Ha mégis olyat sütünk, főzünk, ami veszélyes, akkor próbáljuk rávenni a kicsit, hogy ő addig azzal segítsen, amit mi kérünk. Mi pedig olyat kérjünk, amit nyugodtan rábízhatunk. Pl. mosson meg néhány szem krumplit, vagy más zöldséget. Keverjen valamit egy kis tálban, hozzon a szekrényből, kamrából tésztát stb. Ha nagyon önálló a gyermek, túl fürge, mindenben ott akar lenni -típus, akkor mindenképpen szereljük fel a konyhát is biztonsági eszközökkel. A bababoltokban kaphatóak fiókzárók, terítőrögzítők (az is gond, ha a terítővel magára rántja az asztalon található edényeket, meleg ételeket), a tűzhelyre szerelhető védőrácsok (ezek azt próbálják megakadályozni, hogy a kicsi a tűzbe, a forró edényhez nyúljon, de a pici ujjacskáknak lehet, hogy sikerül a rácsok között is beférkőzniük, figyeljünk rájuk mindenképpen!). Sokszor az is elég, hogy a sütőben éppen sül valami. Ha éppen abba kapaszkodva akar felállni a csemeténk, máris megégette a kezét!

Természetesen rengeteg gyerek felnőtt már úgy, hogy ott kószált a szülők körül a konyhában, mégsem történt mindenkivel baleset. Ha mindig szemmel tartjuk a kis "kuktát", akkor nem lesz baj! Sőt! Ügyesebb anyukák/apukák még gyerekkel az ölükben is képesek komplett ebédeket megfőzni! (ilyenkor még egy-egy kvergetés is belefér, a kicsit jó erősen tartva, megkeverheti ő is a levest! Csak óvatosan!) Ez igen megterhelő lehet, a derekunk hamarabb kikészül, de olykor-olykor ez is megoldás lehet. Apróbbaknak még nagyon jó lehet egy bébihordozó, nagyobb konyhákba egy járóka, ami úgy van elhelyezve, hogy nem érheti baj a babát, de végig szemmel tarthatja a felnőttet, végig együtt van vele, biztonságban érzi magát. Ha már nem marad egyhelyben, akkor lehet bevonni őt is a közös főzőcskébe, ennek később még hasznát is látjuk, néhány év múlva ő fogja meglepni a családot egyszerűbb ebédekkel, vacsorákkal! (Arról nem is beszélve, ha együtt fogunk készülődni a konyhában, rengeteg időnk lesz a beszélgetésekre is, ami a munkát is könnyebbé teszi, a gyerekkel is közvetlenebb kapcsolatot tudunk kialakítani!)

Ehhez sok türelemre, odafigyelésre van szükség! De megéri!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Évente 5 ezren halnak meg itthon vastagbélrákban, pedig szűréssel megelőzhető lenne a betegség (VIDEÓVAL)

Ugrásszerű növekedést mutat az utóbbi évtizedekben a vastag- és végbéldaganatok száma: Magyarországon mintegy kilencezer új vastagbéldaganatot diagnosztizálnak évente, és ez a második leggyakoribb halált okozó daganatos betegség, amely évente mintegy ötezer ember életét követeli. A már kialakult daganat felismerése mellett a betegség meg is előzhető az időben elvégzett vastagbéltükrözéssel (kolonoszkópia), és a daganatos elfajulásra hajlamos polipok eltávolításával. A Semmelweis Egyetem legújabb oktatóvideója azt mutatja be, hogyan kell a vizsgálatra felkészülni, mi történik a vastagbéltükrözés során, és mire kell számítani azt követően.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja