SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A nyelvtanulást nem lehet elég korán kezdeni

Családinet [cikkei] - 2020-09-14
 [X]

Felmérések alapján a magyar felnőtt lakosság közel kétharmada nem beszél idegen nyelvet, ami egy megdöbbentő statisztikai adat.
Éppen ezért pszichológusok szerint a nyelvtanulást érdemes minél korábban elkezdeni, és hagyni, hogy a gyermek saját maga, autodidakta módon, játékos formában sajátítsa el az idegen nyelveket.
Mások úgy tartják, hogy a folyamatos nyelvi nehézségek összezavarhatják a gyerekeket, ezért később egyik nyelvet sem fogják igazán mélyen megérteni és anyanyelvi szinten beszélni. Bár ezt a teóriát megcáfolják a többnyelvű családok, a vegyes házasságok.

Vajon mikortól érdemes komolyabban foglalkozni a gyerekek felkészítésével és el lehet-e kezdeni elég korán az idegen nyelv tanulását?


A korai nyelvtanulás előnyei

Kutatások szerint egyértelműen kimutatható pozitív hozadéka van az ovis korban elkezdett játékos nyelvtanulásnak, ugyanis a kisgyermekek agya ebben az időszakban még sokkal könnyebben formálható, ezért sokkal több dolgot is képesek befogadni, megjegyezni. A 7 éves kor alatti gyermekek úgy képesek elsajátítani egy-egy idegennyelvet, mintha az a saját anyanyelvük lenne. 

Ugyanakkor az is kiderült, hogy a második idegen nyelv bevezetése nem okozott kavarodást a gyerekeknél, sőt egyértelműen különbséget tudtak tenni az akcentus és a beszéd hallatán. Sokszor hallani, hogy az egyik szülő csak idegen nyelven kommunikál a gyermekével, hiszen neki az az anyanyelve, így a gyereknek folyamatosan két nyelv között kell választania, hogy mikor melyiket használja. A berögződések miatt a gyerek tudni fogja, hogy például az apukájának csak angolul tud szólni, míg az anyukája magyarul is megérti őt. A helyzet miatt a gyerek rá van szorulva, hogy mindkét nyelvet megtanulja és folyamatosan napi szinten használja, ezért már fiatal korában két teljes értékű nyelv birtákban lesz.

Tehát minél hamarabb kezd el ismerkedni a gyermek az idegen nyelvekkel, annál nagyobb lesz később a pozitív hozadéka. Ezért érdemes már az iskoláztatás előtt belevágni a nyelvi felkészítésbe és idegen nyelvű óvodák után érdeklődni.


Nyelvtanulási módszerek kisgyermekeknél

A legfontosabb a folyamatos pozitív visszajelzés, az ismétlés, valamint a természetesség ereje, hiszen a kisgyerekek nem úgy tanulnak, mint a felnőttek. Nagyobb hangsúlyt kell fektetni a spontán idegen nyelvű játékos foglalkozásokra, valamint érdemes a gyereket kifejezetten ilyen jellegű óvodába is beíratni. Az idegen nyelvű foglalkozások egyfajta rendszerességet adnak a gyereknek és tudni fogja, ezen az órán más nyelven beszél hozzánk a tanárnő. Fontos, hogy ne csak a színeket és a számokat mutassuk meg nekik, hanem valós idegen nyelvű környezetben hagyjuk őket, hogy figyeljék a nyelvjárást, valamint a körülöttük zajló társalgást. 
Ezzel a módszerrel szépen lassan maguk fognak rájönni, hogy mit is jelentenek az egyes szavak és mondatok. Így elkerülhető a megszokott papír alapú idegen szavak tanulása, és a gyermek úgy kezdi el az iskolát, hogy nem okoz neki gondot a nyelv megértése, a szavak ismerete vagy egy egyszerű bemutatkozás angolul.

A korai nyelvtanulás tehát egyáltalán nem káros a kicsire nézve, és nem zavarja össze őket a többnyelvű foglalkoztatás, ha az élvezetes módon, különböző játékok során van beépítve a mindennapjaikba. A kutatások mind azt bizonyítják, hogy a gyerekek agya rugalmas és tanulékony, ezért nem kell félni attól, hogy bármiféle hátrányt szenvednének az idegen nyelvű foglalkozások során. Azt is fontos kiemelni, hogy ha a gyermeknek nincs kedve részt venni ezeken az órákon, semmiképp ne erőltessük rá, hiszen ezzel akár teljesen el is vehetjük a kedvét a későbbi tanulástól.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja