SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kreatív jutalmazás – így motiváld a gyereket!

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2018-11-06
Az alábbi egyszerű tippek talán neked is a segítségedre lesznek abban, hogy gyermekedet a házimunka elvégzésére vagy egyéb extra jócselekedetek elvégzésére ösztönözd.

Hagyományos pontrendszer

Beszéljétek meg a gyermekkel, milyen viselkedéssel tud örömet okozni a családnak, és ezekért hány pont jár. Értékelendő a házimunka elvégzése, a külön kérés nélküli segítség – például ha a kistestvére kilötyögtette a tejet, ő pedig magától feltörölte azt -, és az is, ha szokatlanul kedves volt a testvéreihez.
Célszerű azt is jelölni, hogy miért kapott pontot. Ez motiválja a család összes gyermekét, és ötleteket ad a többieknek is a pontgyűjtésre. Ebben a formában pontot csak szerezni lehet, elveszíteni nem.

A pontokat hetente összesítjük, és előre megbeszéljük, mekkora mennyiségért milyen „jutalom” jár. Igyekezzünk a tárgyi jutalmazást minimalizálni, az édességeket pedig ebben az összefüggésben elkerülni, inkább valamilyen közös élményt adjunk cserébe.

Akár az egész család gyűjtheti a pontokat, például egy otthoni feladatokat felosztó táblával, ahol külön jelölhetjük az adott héten elért pontszámot is személyenként.


Befőttesüvegek feltöltése

A gyermek minden jótett után egy vattapamacsot tehet egy befőttesüvegbe. A cél az üveg feltöltése. A kisebbek részére vagy kisebb üvegeket használjunk, vagy helyezzünk rá befőttes gumit, amely jelzi, milyen szintig kell feltölteni az üveget. Ahogy a gyermek nő és okosodik, a gumi egyre feljebb kerül, legkésőbb hatéves korában pedig elhagyhatjuk teljesen.

Az ezt a módszert használó szülők rendszerint azt mondják, elvi lehetőség van arra, hogy különösen helytelen viselkedés esetén kivegyenek egy vattapamacsot az üvegből, de erre ritkán kerül sor. A gyereknek akármennyi ideje van az üveg feltöltésére, ha pedig ez megtörtént, választhat egy vonzó programot, akár az egész családdal, akár csak kettesben valamelyik szülővel.


Modern pontrendszer

Egy 21. századi gyereket lehet, hogy a falitáblánál jobban vonzanak az online megoldások. A Chore Wars egy számítógépes játék, amelynek során a valóságban elvégzett feladatokért lehet pontokat kapni, és ezzel fejleszteni a kiválasztott karaktert.  A High Score House a hagyományos pontgyűjtő játék internetes verziója, ahol a gyűjtött pontokat be lehet váltani különböző kedvezményekre (például fél óra tévénézésre).


Milyen teljesítményért járjon a jutalom?

A mindennapos feladatok elvégzéséért alapvetően nem jár jutalom. Ez alól persze tehetünk kivételt – ha tudjuk, hogy bizonyos területen gyermekünknek nehézségei vannak, például rendszeresen húzza az időt reggel, vagy mindig vonakodik leülni leckét írni, akkor elismerhetjük külön az első néhány olyan alkalmat, amikor ezeket hajlandó gördülékenyen elvégezni. Az is igaz, hogy az életkortól is függ mindez: egy 3 éves még kaphat pontot az önálló öltözködésért, egy 6 éves már inkább ne. A házimunkát és bármi egyéb segítséget mindenképpen értékeljük abban az esetben, ha külön kérés nélkül történt, vagy ha látszik, hogy sok energiát fektetett bele.

A cél az, hogy a gyerek veszekedés és szájhúzás nélkül, örömmel végezze el a feladatait, és ezzel mindenki életét megkönnyítsük. A jutalomként kapott közös program pedig élmény az egész családnak.

Kép: sweetlouise / Pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja