SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan fejleszti gyermekedet a házimunka?

Illés Adrienn [cikkei] - 2020-06-17
Biztosan te is emlékszel még arra, amikor a gyermeked 2-3 éves volt, és mindig segíteni akart neked, bármit is csináltál. A maga módján segédkezett kiteregetni a ruhákat, kiszedni a mosogatógépből az edényeket vagy felporszívózni. Aztán eltelt pár év, és azt vetted észre, hogy a házimunka alól teljesen kivonják magukat a gyerekek. Vajon hol rontjuk el?


Vajon munka a házimunka?

Azt hiszem, nem árulok el nagy titkot azzal, ha leírom, hogy a Wikipédia szerint a házimunka a háztartásban végzett munkát jelenti. Vagyis a főzést, mosást, mosogatást, takarítást, vasalást, hogy csak a legfontosabbakat említsük. Valljuk be, ezek tényleg mindegyike munka, annak ellenére, hogy pénzt nem kapunk érte. A teregetés, a vasalás vagy a takarítás például kifejezetten időigényes munkák, utóbbi akár 4-6 óránkat is elveheti, ha valóban alaposan szeretnénk elvégezni.

 
Kis házimunka történelem

Ugorjunk vissza egy nagyot az időben. Az őskorban a férfiak feladata a védelem és a vadászat volt, míg a nőké „az otthon melegének” őrzése, és eközben természetesen a söprögetés, illetve a használati tárgyak, eszközök tisztán tartása. A következő évezredek során ez a munkamegosztás megmaradt, viszont a házban és a ház körül elvégzendő munka mennyisége folyamatosan nőtt.


A gyerekeknek is kell házimunkát végezni?

Nos, nem kell, de erősen ajánlott! A házimunka ugyanis egy sor olyan képességet alakít ki, illetve fejleszt a gyerekekben, amire talán nem is gondolnánk!

Többek között fejleszti

  • az együttműködési és alkalmazkodási készséget,
  • az önbizalmat,
  • a monotóniatűrést,
  • sőt, még az elfogadásban, illetve
  • a proaktivitás fejlesztésében is segít.

Ezek mindegyike elengedhetetlen egy munkahelyen való megfeleléshez, de a társas együttéléshez is.

Számos kutatást is végeztek már a témában, ahol a kutatók egyértelműen megállapították, hogy azok a gyerekek, akik rendszeresen végeznek házimunkát, sokkal közvetlenebbek, barátkozóbbak és segítőkészebbek, mint a társaik. Sőt, még az iskolában is jobban teljesítenek. Ennek oka többek között az, hogy a házimunka a szem-kéz koordinációt is fejleszti, valamint a dolgok logikai sorrendjét is megtanulják általa a gyerekek. Például azt, hogy először összeszedjük a tányérokat, és utána töröljük le az asztalt.

 
Hogyan kezdd el?

 

2-3 éves kortól

Amikor a gyermekek maguktól is késztetést éreznek arra, hogy mindenben segítsenek nekünk, mindent önállóan végezzenek, már egy sor feladatot rájuk bízhatunk a házimunkából:

  •     portörlés azokon a helyeken, ahol elérik a polcokat, bútorokat,
  •     szemét kidobása a kukába,
  •     a szennyes bedobása a szennyes tartóba vagy
  •     a szennyes bepakolása a mosógépbe.

 

4-5 éves kortól
 

  •     kipakolhatják a mosogatógépet,
  •     kiteregethetik a ruhákat,
  •     segíthetnek a megszáradt ruhák hajtogatásában, a zoknik párosításában is.

 

6-7 éves kortól 

Már a mosogatásban és a porszívózásban, felmosásban is tudnak segíteni nekünk.

A játékok elpakolását pedig érdemes már onnantól elvárnunk a gyermekünktől, hogy önállóan elő tudja venni és használni tudja azokat.

 
Mi legyen a motiváció?

Semmiképpen ne adj pénzt az elvégzett munkáért! Sokkal szívesebben segítenek a gyerekek, ha valamilyen élményt kapnak segítségükért cserébe, vagy akár teljesíthetjük is valamilyen kívánságukat. Amit azonban sose felejts el: megdicsérni és megköszönni a gyermekednek, hogy segített a házimunka elvégzésében!

Forrás: suli360 blog

A www.suli360.hu weboldal azért jött létre, hogy megkönnyítse számodra az iskolakeresést és választást, illetve hogy a szülők is segítséget tudjanak nyújtani egymásnak ezekben a témákban.

Suli360 blog

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Jelena Stanojkovic / shutterstock

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja