SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan neveljünk kedves gyereket?

Teszáry Nikolett [cikkei] - 2018-03-26
Amikor megkérdezik a szülőket, milyennek szeretnék nevelni gyermekeket, a legtöbben olyanokat mondanak, hogy szeretnék ha felnőve csemetéjük sikeres lenne, vagy boldog életet élhetne. Ritkán válaszolják, hogy "szeretném, ha felnőve kedves lenne másokkal." Pedig a legújabb megfigyelések szerint a kedvesség és a sikeres, boldog élet szorosan összefüggnek.
Hogyan neveljünk kedves gyereket?

Azok a gyerekek, akik kedvesen, segítőkészen és jószívűen fordulnak társaik felé, maguk is boldogabbak lesznek - az empátia révén ugyanis visszahat ránk a boldogság, amit másnak okozunk azzal, ha kedveskedünk, segítséget nyújtunk.

Azok a gyerekek, akik barátságosak és jóindulatúak, hosszú távon népszerűbbek és kisebb eséllyel kezdik zaklatni őket az iskolában. Felcseperedve kiegyensúlyozottabbak lesznek, s mivel sokan kedvelik őket, a sikeres felnőtté válás útja is jobban ki van kövezve számukra. 
 

De hogyan érhetjük el, hogy gyermekeink melegszívűek és emberségesek legyenek?

Emlékszel, amikor gyermeked kisbaba korában sírni kezdett, ha a közvetlen közelében rázendített egy csecsemő vagy egy kisgyermek? Minden lurkó valamiféle egyetemes empátiával a lelkében születik. Persze akkor még kicsinyek ahhoz, hogy beszélgessetek a miértekről, de arra van lehetőség, hogy már akkortól lássa és megtapasztalja: a ti családotok mindig kész kezet nyújtani annak, aki elesett. Ha már egészen pici korától kezdve megfelelő mintát mutatsz számára, nem is lesz túl nehéz dolgod és az alábbi pontok ismerősek lesznek.
 

Családi program

A kedvesség nem egy személy egyetlen tette, sokkal inkább egy család hozzáállása kell legyen. A segítségadás és jószívűség legyen családi szokás! Ha egy barátotok beteg, készítsetek közösen "Gyógyulj meg!"-képeslapot, egy tálca sütit, kérdezzétek meg, miben segíthettek. Az odaúton beszéljétek meg, miért csináljátok, és hogy milyen érzés volt, mikor legutóbb valaki tett értetek valamit.
 

Beszéd

A kedves szavak, udvariasság legyen a vezérfonal, amikor egymáshoz szóltok a családban, legyen sok mosoly és szeretet a mindennapjaitokban. Tanuljátok meg és alkalmazzátok a "varázsszavakat": "Kérem", "Köszönöm", "Sajnálom", "Szeretlek". Természetesen ez nem egyszerű, amikor apával mindketten frusztráltak és fáradtak vagytok, de ekkor különösen lényeges, hogy ne engedjétek a gorombaságot elurakodni a kommunikációtokban. Fegyelmezni szeretettel és kedvesen is lehet, hosszú távon pedig célravezetőbb mint az ordibálás - a hangerőt amúgy sincs egy idő után már hová fokozni.
 

Házimunka

Osszátok fel egymás között a teendőket, már a legkisebbek is kaphatnak valamilyen "fontos" munkát, mint játékszedegetés vagy szőnyegrojt fésülgetés. Az elvégzett munkáért ne feltétlenül járjon jutalom, ezzel ugyanis azt kommunikáljuk, hogy ez egy kellemetlen nehézség, amit le kell küzdeni - sokkal jobb, ha természetes a közösen rendben tartott családi otthon gondolata és csapatmunka a takarítás.

Olvasd el ezt is: Házimunka három évesen? Mégis mire jó?
 

Megbecsülés

Soha ne kritizáld, ha valaki a családotokban igyekszik, még akkor sem, ha aktuálisan csak ront a helyzeten. Ha apa és a lurkók vacsorával várnak, eszedbe ne jusson a rumlis konyha miatt panaszkodni! Ha az apróság megpróbál egyedül hajat mosni, ne szidd le akkor sem, ha bőrradírt vagy arckrémet ken a hajára. Talán apa nem tökéletesen porszívózik, de becsüld meg, hogy eszébe jutott és megtette. Egymás munkáit és törekvéseit mindig szeretettel fogadjátok és dicsérjétek, mondjátok el egymásnak, milyen jól esik a jótétemény.
 

Töretlen optimizmus

Elsőre talán furcsán hangzik, hogy adj rózsaszín szemüveget gyermekeidre, ez azonban nem azt jelenti, hogy eltitkoljuk előle a rossz dolgokat és vattába csomagoljuk a csemeténket. Mindössze igyekezzünk minden helyzetben a legjobb dolgot megtalálni és arra fókuszálni. Elromlott az autó? Legalább sétálhattok egyet az oviig és hallgathatjátok a madárfüttyöt. Odaégett az ebéd? Hiszen ez egy ünnepnap, mert rendelhetünk pizzát. Talán csöpögős, túl romantikus, de öleljétek kebletekre az életet és amit ad, mert a legrosszabb eseményben is lehet találni valami újat, izgalmasat és csodálatosat.
 

Adakozás és önzetlenség

Mindig találni lehetőséget arra, hogy segítsetek a rászorulókon és hogy ennek a fontosságát megbeszéljétek. Szedjétek össze együtt azokat a játékokat, melyekre már nincs szükség és közösen küldjetek cipősdobozt a Mikulásgyárba. Közben beszéljetek arról, hogy vannak gyerekek, akiknek nincs saját szobájuk és csillogó játékaik - azért ajándékoztok nekik ti, hogy örömet szerezzetek. Segítsetek annak, aki útbaigazítást kér, és adjátok át a helyet a buszon az idősebb, vagy valamiért nehezebben mozgó utastársaitoknak. Mint általában, itt is a követendő példa a legfontosabb.
 

Hála

Nagyobb gyermekekkel már meg lehet beszélni, miért jó az életetek és miért lehettek hálásak. Napjainkban sokan élik úgy az életüket, hogy azt gondolják, azért van autójuk, lakásuk, munkájuk és családjuk, mert az úgy mindenkinek jár. Közben elfeledkeznek saját szüleikről, akik olyan szakmát adtak a kezükbe, melyből lehetőségük nyílt ezekre. Hozzáállás kérdése, hogy képes lesz-e hálát érezni bármiért a gyermek, amikor felnő. Ezért időnként beszélgessetek arról, mi jó az életetekben és milyen érzés, hogy számotokra ez elérhető. Nem kell nagy dolgokra gondolni, azért is lehet hálát adni az égnek, hogy napsütéses otthonban ébredtek fel minden nap. Keressétek az örömteli dolgokat és örüljetek a jószerencsének, no meg persze más emberek segítőkészségének és önzetlenségének, mely lehetővé tette!

Nem könnyű feladatra vállalkoztok, ha ilyen életet éltek, hiszen egy vérző világban élünk, ahol egymáson átgázolni, önös céljainkért törtetni divatos és menő. Az önző ember ma már "céltudatos", az akaratos pedig "határozott". Az undokból "magának való", a bunkóból "sajátos humorú", az erőszakosból pedig "kitartó" lett.
Azonban a modern multivilág hiába szépítgeti erénnyé a kellemetlen tulajdonságokat, attól azok még ugyanúgy rosszak, az általuk magasra tört ember sikere pedig rövid életű és hamis - akik nem kedvelik, alig várják, hogy elessen, csak hogy bele is rúghassanak.  Ha azonban gyermekünket szereti a környezete, akad majd mindig, aki a kezét nyújtja neki, amikor megreked a siker és elégedettség felé vezető úton... mivel az jószándékkal, segítőkészséggel és kedvességgel van kikövezve.

Indexkép: pixabay / pexels

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja