SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan neveljünk kedves gyereket?

Teszáry Nikolett [cikkei] - 2018-03-26
Amikor megkérdezik a szülőket, milyennek szeretnék nevelni gyermekeket, a legtöbben olyanokat mondanak, hogy szeretnék ha felnőve csemetéjük sikeres lenne, vagy boldog életet élhetne. Ritkán válaszolják, hogy "szeretném, ha felnőve kedves lenne másokkal." Pedig a legújabb megfigyelések szerint a kedvesség és a sikeres, boldog élet szorosan összefüggnek.

Azok a gyerekek, akik kedvesen, segítőkészen és jószívűen fordulnak társaik felé, maguk is boldogabbak lesznek - az empátia révén ugyanis visszahat ránk a boldogság, amit másnak okozunk azzal, ha kedveskedünk, segítséget nyújtunk.

Azok a gyerekek, akik barátságosak és jóindulatúak, hosszú távon népszerűbbek és kisebb eséllyel kezdik zaklatni őket az iskolában. Felcseperedve kiegyensúlyozottabbak lesznek, s mivel sokan kedvelik őket, a sikeres felnőtté válás útja is jobban ki van kövezve számukra. 
 

De hogyan érhetjük el, hogy gyermekeink melegszívűek és emberségesek legyenek?

Emlékszel, amikor gyermeked kisbaba korában sírni kezdett, ha a közvetlen közelében rázendített egy csecsemő vagy egy kisgyermek? Minden lurkó valamiféle egyetemes empátiával a lelkében születik. Persze akkor még kicsinyek ahhoz, hogy beszélgessetek a miértekről, de arra van lehetőség, hogy már akkortól lássa és megtapasztalja: a ti családotok mindig kész kezet nyújtani annak, aki elesett. Ha már egészen pici korától kezdve megfelelő mintát mutatsz számára, nem is lesz túl nehéz dolgod és az alábbi pontok ismerősek lesznek.
 

Családi program

A kedvesség nem egy személy egyetlen tette, sokkal inkább egy család hozzáállása kell legyen. A segítségadás és jószívűség legyen családi szokás! Ha egy barátotok beteg, készítsetek közösen "Gyógyulj meg!"-képeslapot, egy tálca sütit, kérdezzétek meg, miben segíthettek. Az odaúton beszéljétek meg, miért csináljátok, és hogy milyen érzés volt, mikor legutóbb valaki tett értetek valamit.
 

Beszéd

A kedves szavak, udvariasság legyen a vezérfonal, amikor egymáshoz szóltok a családban, legyen sok mosoly és szeretet a mindennapjaitokban. Tanuljátok meg és alkalmazzátok a "varázsszavakat": "Kérem", "Köszönöm", "Sajnálom", "Szeretlek". Természetesen ez nem egyszerű, amikor apával mindketten frusztráltak és fáradtak vagytok, de ekkor különösen lényeges, hogy ne engedjétek a gorombaságot elurakodni a kommunikációtokban. Fegyelmezni szeretettel és kedvesen is lehet, hosszú távon pedig célravezetőbb mint az ordibálás - a hangerőt amúgy sincs egy idő után már hová fokozni.
 

Házimunka

Osszátok fel egymás között a teendőket, már a legkisebbek is kaphatnak valamilyen "fontos" munkát, mint játékszedegetés vagy szőnyegrojt fésülgetés. Az elvégzett munkáért ne feltétlenül járjon jutalom, ezzel ugyanis azt kommunikáljuk, hogy ez egy kellemetlen nehézség, amit le kell küzdeni - sokkal jobb, ha természetes a közösen rendben tartott családi otthon gondolata és csapatmunka a takarítás.

Olvasd el ezt is: Házimunka három évesen? Mégis mire jó?
 

Megbecsülés

Soha ne kritizáld, ha valaki a családotokban igyekszik, még akkor sem, ha aktuálisan csak ront a helyzeten. Ha apa és a lurkók vacsorával várnak, eszedbe ne jusson a rumlis konyha miatt panaszkodni! Ha az apróság megpróbál egyedül hajat mosni, ne szidd le akkor sem, ha bőrradírt vagy arckrémet ken a hajára. Talán apa nem tökéletesen porszívózik, de becsüld meg, hogy eszébe jutott és megtette. Egymás munkáit és törekvéseit mindig szeretettel fogadjátok és dicsérjétek, mondjátok el egymásnak, milyen jól esik a jótétemény.
 

Töretlen optimizmus

Elsőre talán furcsán hangzik, hogy adj rózsaszín szemüveget gyermekeidre, ez azonban nem azt jelenti, hogy eltitkoljuk előle a rossz dolgokat és vattába csomagoljuk a csemeténket. Mindössze igyekezzünk minden helyzetben a legjobb dolgot megtalálni és arra fókuszálni. Elromlott az autó? Legalább sétálhattok egyet az oviig és hallgathatjátok a madárfüttyöt. Odaégett az ebéd? Hiszen ez egy ünnepnap, mert rendelhetünk pizzát. Talán csöpögős, túl romantikus, de öleljétek kebletekre az életet és amit ad, mert a legrosszabb eseményben is lehet találni valami újat, izgalmasat és csodálatosat.
 

Adakozás és önzetlenség

Mindig találni lehetőséget arra, hogy segítsetek a rászorulókon és hogy ennek a fontosságát megbeszéljétek. Szedjétek össze együtt azokat a játékokat, melyekre már nincs szükség és közösen küldjetek cipősdobozt a Mikulásgyárba. Közben beszéljetek arról, hogy vannak gyerekek, akiknek nincs saját szobájuk és csillogó játékaik - azért ajándékoztok nekik ti, hogy örömet szerezzetek. Segítsetek annak, aki útbaigazítást kér, és adjátok át a helyet a buszon az idősebb, vagy valamiért nehezebben mozgó utastársaitoknak. Mint általában, itt is a követendő példa a legfontosabb.
 

Hála

Nagyobb gyermekekkel már meg lehet beszélni, miért jó az életetek és miért lehettek hálásak. Napjainkban sokan élik úgy az életüket, hogy azt gondolják, azért van autójuk, lakásuk, munkájuk és családjuk, mert az úgy mindenkinek jár. Közben elfeledkeznek saját szüleikről, akik olyan szakmát adtak a kezükbe, melyből lehetőségük nyílt ezekre. Hozzáállás kérdése, hogy képes lesz-e hálát érezni bármiért a gyermek, amikor felnő. Ezért időnként beszélgessetek arról, mi jó az életetekben és milyen érzés, hogy számotokra ez elérhető. Nem kell nagy dolgokra gondolni, azért is lehet hálát adni az égnek, hogy napsütéses otthonban ébredtek fel minden nap. Keressétek az örömteli dolgokat és örüljetek a jószerencsének, no meg persze más emberek segítőkészségének és önzetlenségének, mely lehetővé tette!

Nem könnyű feladatra vállalkoztok, ha ilyen életet éltek, hiszen egy vérző világban élünk, ahol egymáson átgázolni, önös céljainkért törtetni divatos és menő. Az önző ember ma már "céltudatos", az akaratos pedig "határozott". Az undokból "magának való", a bunkóból "sajátos humorú", az erőszakosból pedig "kitartó" lett.
Azonban a modern multivilág hiába szépítgeti erénnyé a kellemetlen tulajdonságokat, attól azok még ugyanúgy rosszak, az általuk magasra tört ember sikere pedig rövid életű és hamis - akik nem kedvelik, alig várják, hogy elessen, csak hogy bele is rúghassanak.  Ha azonban gyermekünket szereti a környezete, akad majd mindig, aki a kezét nyújtja neki, amikor megreked a siker és elégedettség felé vezető úton... mivel az jószándékkal, segítőkészséggel és kedvességgel van kikövezve.

Indexkép: pixabay / pexels

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja