SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Így érheted el, hogy szót fogadjon - egyetlen figyelmeztetéssel

Tóth Nikolett [cikkei] - 2022-04-19
Egy módszer, amivel nincs ordibálás, vitatkozás, hiszti, ellenkezés. Ugyanúgy tökéletesen működik ovis korban és kamaszkorban is. Jó szívvel ajánlom mindenkinek - próbáljátok ki!

A hatékony fegyelmezés titka: "Ha… akkor"

Bármit mondasz, nem hajlandó azt csinálni, amire kéred. Pedig beveted a ”Nem fogom még egyszer elmondani!” mondatot is. Nem megy fürdeni, nem pakolja el a játékait, egyszóval nem fogad szót, úgy csinál, mintha meg se hallaná, amit kérsz tőle. Szerencsére ezen nem nehéz változtatni, egy pár trükkel könnyen rávehetjük, hogy megtegye, amit kérünk tőle.

Az úgynevezett "ha… akkor" figyelmeztetéssel megtanítjuk a gyerekünknek, hogy a cselekedeteinek vannak következményei. Ezek a figyelmeztetések ugyanolyan jól működnek óvodás korban, mint kamaszkorban.

Hasonló elven működnek, mint a számolásos technika. Az 1, 2, 3 számolással a szülők ugyanúgy figyelmeztetik a gyereküket a következményekre, akárcsak a "ha…akkor" jellegű mondatokkal. Vagyis azokra a dolgokra figyelmeztetik, amik akkor fognak bekövetkezni, ha nem tesznek eleget a szülő kérésének.
 

Példák a "ha… akkor" figyelmeztetésekre

Bár ezek a mondatok mindenki számára magától értetődők, mégis íme, néhány példa:

  • Ha nem fésülködsz meg, akkor kócos hajjal mész majd iskolába.
  • Ha hidegen eszed a levest, meg fog fájdulni a hasad.
  • Ha most nem kapcsolod ki a játékot, akkor 24 óráig nem gépezhetsz.

A "ha…akkor" kijelentéssel a szülő figyelmezteti a gyerekét, hogy a viselkedésén változtatnia kell. A döntés ezután a gyerek kezében van. Ha nem változtat, akkor számolnia kell a negatív következményekkel.

Fontos kiemelni azonban, hogy ezek a kijelentések pozitívak is lehetnek. Például ha megetted az ebédet, akkor ehetsz desszertet. Itt ismét a gyereken múlik, hogy dönt, de ez esetben nem negatív, hanem pozitív a következmény.
 

Az ilyen figyelmeztetés előnyei:
 

  • elkerüljük vele a hatalmi harcokat,
  • nem kell vitatkozni, a következmények világosak,
  • a figyelmeztetéssel csökkenthető a nyafogás, ellenkezés,
  • csökken a kiabálás is,
  • a gyerek felelősséget vállal a saját viselkedéséért.

     

A következményekkel számolni kell

A ha…akkor figyelmeztetéseket csak akkor érdemes bevetnünk, ha készen állunk rá, hogy a következményt végre is hajtsuk. Ha csak fenyegetőzünk és valójában sosem tesszük meg azt, amit kilátásba helyeztünk, ha nem fogad szót, akkor ez a módszer teljesen hatástalan lesz.

Vannak olyan viselkedések, amikor szintén nem alkalmazható a ha…akkor módszer. Ez pedig az, ha a gyerek viselkedése annyira súlyos, hogy azonnali következménnyel kell számolnia. Például ha megüt minket vagy mást. Ilyenkor ne mondjuk, hogy ha még egyszer megütsz, akkor ez és ez lesz. Ebben az esetben nem kaphat második esélyt, ilyenkor azonnal cselekedni kell.


Tanácsok a "ha… akkor" figyelmeztető mondatok használatához


1. Csak egyszer hangozzon el a kijelentés

Ha a szülő újra és újra megismétli, akkor a gyerek nem fogja őt komolyan venni, csak azt tanulja meg, hogy nem kell odafigyelnie arra, amikor először beszél hozzá a szülő.

2. Adjunk időt neki, hogy megfeleljen!

Ha kimondjuk a figyelmeztetést, adjunk utána egy kis időt a gyereknek. Ha ezután sem cselekszik, akkor számoljon a következményekkel.

3. A következmények ne legyenek túlzók!

Ne mondjunk például olyanokat, hogy ha most azonnal nem szállsz le a biciklidről, akkor soha többé nem biciklizhetsz. Egy kiváltság elvétele 24 órára elegendő.

4. Nyugodtan beszéljünk a gyerekünkhöz!

Ne kiabáljunk, ne emeljük fel a hangunkat, mert úgy kevésbé hatékony a módszer!

Ha a gyerek egy idő után belátja, hogy nem csak fenyegetőzünk, hanem valóban tartjuk magunkat a következményekhez, akkor már tudni fogja, hogy komolyan gondoljuk, hogy mi várható, ha nem fogad szót. Így megtanulja, hogy ő is jobban jár, ha azonnal eleget tesz a kéréseinknek.

Indexkép: Jep Gambardella fotója a Pexels oldaláról

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja