Engem ne emeljen a magasba senki
Jól felszerelt, tágas óvodánk öt csoporttal működik. Hozzám, a Cseresznye csoportba 25 kisgyermek jár. Hosszú évek óta vegyes életkorú csoportban dolgozom. Minden nevelési év elején természetes módon rendeződik át csoportunk : a búcsúzó nagyok helyére kiscsoportosok érkeznek. Ennek is köszönhető, hogy néhány éve testvérpárok is járnak hozzám.
A több éves tapasztalat azt mutatja, hogy a gyermekek évről-évre meglehetős lemaradásokkal, szocializációs hiányosságokkal, az optimális életritmus részleges hiányosságaival érkeznek óvodába. Ma már egyes területek teljes kimaradása is tapasztalható. Ezek a gyermekek az óvodában találkoznak először olyan szabályokkal és korlátokkal, amik addigi életüket egyáltalán nem jellemezték.
Mint tudjuk, az agresszió oka leggyakrabban a szocializációs tanulás hiányossága, illetve valamilyen negatív környezeti hatás:
- az anya-gyermek kapcsolat hiánya vagy valamilyen zavara
- negatív családi minták
- pozitív értékrend hiánya
- elhanyagoló nevelés
Az agresszió tulajdonképpen a szorongás levezetésének egy módja. A gyermek így küzd meg a benne dúló feszültségekkel. A gyermekek stresszhelyzete ugyanolyan valós mint a felnőtteké. A gyakorlat azt igazolja, hogy nyugodt, biztonságos légkör megteremtésével, stabil szokás- és szabályrendszerünk következetes betartásával, megerősítő és elfogadó magatartásommal megelőzhető az agresszív viselkedés, illetve a kialakult agresszió könnyebben kezelhető.
Az empátia élhetőbbé teszi hétköznapjainkat. A gyermekek iránti nyitottság, elfogadás , megértés, elengedhetetlen része ebben a rohanó és zaklatott világban annak, hogy a rám bízott gyermekekkel ezeket a napokat ne csupán túléljem, hanem közösen éljünk meg minden napot a maga aprócska örömeivel. Ezért napi nevelőmunkámba számtalan stresszoldó praktikát ágyazok be, melyekből szeretnék átnyújtani egy csokrot mindenkinek.
Mozgás
Mindannyian tisztában vagyunk vele , hogy a mozgás jót tesz a testnek, de a léleknek és az elmének is valóságos csodaszer. Évek óta sikerrel használom a láb- és tartásjavító torna, valamint a Vitamin-torna gyakorlatait .A mindennapos mozgás után a gyermekek elfelejtik reggeli problémáikat,levezetik a bennük felgyülemlett feszültséget, javul kedélyállapotuk.
Beszélgetőkör
Elengedhetetlen napirendi pontunk, melyre a mindennapi mozgás után kerítünk sort. Körbe ülünk, névsorolvasást tartunk. Megbeszéljük ki hiányzik,mit fogunk csinálni a nap hátralevő részében. Lehetőséget adunk egyéni gondolatok meghallgatására is. Ezután közösen énekelünk, verselünk vagy mondókázunk.
A beszélgetőkörre hetente három alkalommal óvodánk sószobájában, havonta egyszer pedig a „teaházban” kerítünk sort. Az illatfalon elhelyezett teafüvekből kiválasztunk egyet, melyből teát készítünk,a hozzá tartozó illataroma a párologtatóba kerül,s ilyenkor egy csésze tea elkortyolgatása mellett beszélgetünk a gyermekekkel.
Délutáni pihenő
Hosszú évek óta halk relaxációs zenére alszanak el a gyerekek .Ez csökkenti a szorongást,fokozza a belső békét, hozzásegíti a gyermekeket a nyugodt alváshoz. Természetesen a miénk sem csodacsapat, itt is felüti a fejét időnként az agresszió. Ha mégis agresszív viselkedést tapasztalok, a gyermeket kiemelem egy időre a közösségből ,és:
Buborékot fújunk
Mindig rejtőzik a fiókomban legalább két buborékfújó. A buborékfújás tulajdonképpen egyfajta légzőgyakorlat,segít a gyermeknek ,hogy a légzése fölött átvegye az uralmat és ezzel enyhíti a feszültséget. Ha még nem tudja fújni, akkor én fújom a buborékokat,a gyermek pedig próbálja elkapni azokat .Nemcsak kiváló feszültdégoldó, de a világon az egyik legjobb móka,hiszen mindig hangos nevetés a vége, s mint tudjuk a nevetés emeli az endorfinszintet.
Rajzolunk, gyurmázunk
Közösen leülünk rajzolni, vagy gyurmázni,ilyenkor megbeszéljük a kialakult szituáció miértjeit, s közben a gyermek észrevétlenül a szorongató problémája helyett az épp adott alkotásra fókuszál.
Akváriumvizitet tartunk
Óvodánk folyosóján hatalmas,gyönyörűen berendezett akváriumban úszkálnak a különböző díszhalak. A University of Exeter tudósai jártak utána, hogy ha úszkáló halakat nézünk, csökkenti a vérnyomást és normalizálja a szívverést, megnyugszunk tőle.
Igaz, a fent említett néhány ötlet és módszer minden problémát nem old meg. Nem általános gyógyszer az agresszió kezelésére .Mégis büszke vagyok arra,hogy évek óta sikeresen alkalmazom ezeket, s szeretném még sokáig tenni ezt. Megmaradni embernek, hogy a rám bízott gyermekekből is embert nevelhessek. Mert másképp nem lehet. Nem érdemes.
„Engem ne emeljen a magasba senki,
ha nem tud addig tartani,
míg tényleg megnövök.
Guggoljon ide mellém,
ki nem csak hallani,
de érteni akar,
hogy közel legyen a szívdobogásunk.”
Birtalan Ferenc
A „Keressük a legkreatívabb magyar gyermeknevelő szakembereket!” pályázatra beérkezett cikk.
Közösségi hozzászólások: