SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Gyermekeink verésére biztat egy vallási alapokon nyugvó gyermeknevelési szakkönyv

Családinet [cikkei] - 2017-04-18
Több internetes portál is bemutatta azt a könyvet, melyben - egyebek mellett - a gyerekek szakszerű testi fenyítéséről is találhatunk egy fejezetet. Bár az intelligens olvasók észreveszik a szenzációhajhász túlzásokat, melyek több jellemzésben is torzítják a valóságot, azt józan és reális nézőpontból is megállapíthatjuk, hogy ez a könyv nagyon nincs rendben, de a legjobb esetben is vitatható.

A kötetet egy magyar édesanya fedezte fel, felháborodását a Tumblr oldalán tette közzé. A gyermeknevelésről szóló könyv címe „Az első hét év”, írója pedig Dr. Kay Kuzma, egy, a család szentségét hirdető gyülekezet, A „családi ügyek” alapítója és szószólója. Gyermeknevelésből szerzett diplomát a Michigani Egyetemen, doktori disszertációját kora gyermekkorból írta a Kaliforniai Egyetemen. 35 könyvet és számtalan cikket írt a gyermeknevelésről és a család működéséről, gyakori vendége rádiós és televíziós műsoroknak. Férjével három gyermeket neveltek fel, akik mára unokákkal is megajándékozták őket. Dr. Kuzma minden munkájában a szeretet és a vallás fontosságát, azok szükséges összhangját hirdeti, ahogy a szóban forgó, igen népszerű kiadványban is. Azonban – mint oly sokszor – még a legnagyobbak is tévedhetnek, bizonyára így került a verésről szóló fejezet egynémely pontja a hazánkban nagy vitákat kavaró könyvbe.

A kérdéses fejezet első bekezdései illeszkednek a szimpatikus, vallásos családanya tanácsainak körébe, hiszen arról szólnak, hogy a verés helytelen, és hogy sok szülő él vissza testi erejével a fenyítések kapcsán. A tanácsok akkor kezdenek megkérdőjelezhetővé válni, amikor elfogynak a lehetőségek. Ha az imádság és a kevésbé szélsőséges nevelési módszerek sem segítenek, akkor látja indokoltnak az író, hogy erőteljesebb szigorhoz forduljunk. Bár kitér arra, hogy ne cselekedjünk dühből és nyomatékosítja, hogy valóban csak akkor verjük meg a gyermeket, ha minden más hatástalanná válik, a kötet elég részletes kézikönyvvé válik arról, hogyan fenyítsük helyesen a gyermeket – már ha létezik ilyen fogalom.

Tanácsaiban a szerző mértékletességre inti a szülőt (maximum háromszor üssünk a fenekére, így önmagunkon is önmérsékletet gyakorolhatunk, illetve demonstrálhatunk) és kiemeli, hogy beszéljünk a gyermekkel a verés miértjéről és mikéntjéről is: „Jó előre mondjunk meg a gyermekünknek, hogy a verés egy, kettő vagy három ütésből fog-e állni!”
Dr. Kuzma szerint nem szabad halogatni sem a verést. Ez a felvilágosult eszme mellett, mely szerint mindent beszéljünk meg a gyermekkel, azért is előnyös, mert így a gyermek tudja, mire számíthat és félni fog – így sarkallható a helyes viselkedésre.

A könyv leírja azt is, hogy ha valamilyen eszköz bevetésén gondolkodunk a fenekeléshez, bizonyára túl gyakran alkalmazunk fizikai megtorlást. Arra is kitér, hogy túl kemény eszközzel, vagy a férfiak túl nagy kezével könnyen okozhatunk zúzódásokat. A verést a szerző négyszemközt ajánlja végrehajtani, mondván, a nyilvános verés megalázó és lealacsonyító a gyermek számára.

A „szeretet – élmény” betervezése bizarr menüpont, csak értő olvasás után tűnik fel, hogy valójában a szerző arra int: biztosítsuk gyermekünket arról, hogy szeretjük őt, de ezt az élményt semmiképp ne kapcsoljuk össze a veréssel, mivel ez később káros viselkedésmintákat okoz.

A gyermek „ideális” életkoráról egész oldal szól. A szerző a fenekelésre csak 2 és 7 éves kor között látja alkalmasnak a gyermekeket, ettől korábban ugyanis nem értik meg a célját, idősebb korban pedig már jobban rögzülnek az emlékek, ami káros lehet a későbbi érzelmi fejlődésre nézve.

Bár a szerző megjegyzi, hogy nagyon vékony a határvonal a fegyelmezés és a bántalmazás között, és többször emlékeztet rá, hogy ne essünk túlzásokba, végső soron az Istennek tetsző nevelés helyes eszközének tekinti a testi fenyítést.

Mi a baj ezzel?

A legnagyobb baj természetesen, hogy Magyarországon - és a világ számos más országában – a gyermekek verése bűncselekmény, legyen szó egyetlen elcsattant pofonról, vagy rendszeres, elfajuló bántalmazásról, a törvény ebben a kérdésben világos és határozott. A további gondok a hazai hozzáállásban mutatkoznak, amint arra a 444.hu rávilágított. A könyv egyik magyarországi terjesztője az Advent kiadó, melynek vezetője vallási áhítattal tekint mind a könyvre, mind annak írójára. Az internetes portál megkeresésekor a hölgy állítólag már az elején leszögezte: a Biblia is azt tanácsolja, a szülő „ne tagadja meg a vesszőt” fiaitól.

A kiadó, mely a magyar nyelvű megjelenésért felelős, csak nehezen volt felkutatható, vezetője pedig hitetlenkedve kérdezte: „Tényleg bűncselekmény megütni egy gyereket Magyarországon?” – ez pedig már valóban gond.

A bántalmazás és a családon belüli erőszak témája Magyarországon problémás, alulkommunikált. Legtöbbször ki sem derül és bár a legtöbb szülőnek minimum egyszer eljár a keze, nagyon kevesen állnak meg Makarenkónál és az egyetlen pofonnál. Sokkal kevesebben, mint gondolnánk. Bár a szóban forgó kötetet sok internetes cikk foglalja össze úgy – ügyes összeollózással –, mint holmi perverz, gyermekbántalmazóknak szóló kézikönyvet, aki értőn olvas, és fontosnak tartja a könyv által kiemelt értékeket, valószínűleg soha nem is emelné ütésre a kezét. Ellenben aki tudatlanul, hiszékenyen és csak a főcímeket átfutva olvassa át, hogy igazolást keressen gyermeke bántalmazására, az meg fogja találni benne a megerősítést arra a magát még mindig tartó elvre, hogy „az asszony és a gyerek verve jó”. Mindezt vallási, keresztényi meggyőződéssel igazolni veszélyes játék. Különösen, ha végiggondoljuk: azoknál a rétegeknél, ahol a gyermekbántalmazás gyakran előfordul, nem ritkaság, hogy egyedül az isteni haragtól való félelem gátolja meg a családon belüli erőszak eldurvulását. Ott, ahol a törvény semmit nem jelent, egyedül Isten állhat a bántalmazás útjába, és ha Ő – a könyv szerint – helyesnek látja a gyerekek megverését, miért látná másképp bárki?

S hogy hogyan jelenhetett meg olyan könyv hazánkban, mely a magyar törvényekkel ütköző, kifejezetten tiltott gyermeknevelési tanácsokat tartalmaz, szintén töprengésre érdemes kérdés. A nagy botrányt kavart felvilágosító színező után már semmin nem lepődünk meg.

Képek: zsuzsisue / Tumblr
Indexkép: geralt / Pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja