SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan teszi tönkre sok szülő a gyerek önbizalmát?

Leitner Olga [cikkei] - 2017-03-30
Van egy ismerősöm, akivel rendszerint havonta futok össze, hozzáteszem véletlenül, mert eszem ágában sincs nézni és látni azt, amit a gyerekével "művel". Ő az az anya, aki iszonyatosan korlátolt, a szabályokat úgy tartja, mintha az élete múlna rajta, vagyis a lazaságnak halvány szikrája sincs benne és olyan, mintha a gyereket is könyvből nevelné. Egy katonai kiképző könyvből.
Hogyan teszi tönkre sok szülő a gyerek önbizalmát?

Ne mássz fel, mert leesel, ne vidd ki, mert kiborul, ne menj oda, mert koszos leszel, ne így egyél, mert leeszed a ruhád, ne vedd le, megfázol, ne ülj le, koszos lesz a nadrágod, ne pacsálj, vizes leszel, ne emeld fel, úgyis leejted, ne így rajzold, nem így kell, ne úgy ragaszd, nem úgy kell, ne tedd oda, nem ott a helye, mindezt megspékelve a hááányszor mondjaaam mééég eeeeel kérdéssel. Leírni is borzasztó. Nyilván nem arról van szó, amikor ki akar rohanni az útra és szólok, hogy ne rohanjon ki, hanem olyan alapvető gyermeki dolgokról, amiket ki kell, hogy próbáljon, meg kell, hogy tapasztaljon, különben egy tutyimutyi, bátortalan ember lesz belőle.

Hogyan élhet úgy egy gyerek igazi gyerekkort, ha nem játszhat önfeledten, mert a ruhájára kell ügyelnie? Hogy tanulja meg, hogy hogyan vigye ki a konyhába a kakaós bögréjét, ha meg sem próbálhatja, hogy ne löttyenjen ki? Hogyan ismeri meg saját korlátait, ha semmit nem próbálhat ki? Egy szülőnek – meglátásom szerint – igenis az a dolga, hogy hagyja a gyereket próbálgatni a szárnyait, és ha baj van, ha irányt kell mutatni, akkor ott legyen és támogassa.

Amíg kicsi a gyerek, addig próbáljuk persze úgy nevelni, hogy nekünk minél könnyebb legyen, őt pedig igyekszünk a széltől is megóvni, de egy idő után úgyis rájövünk – már aki -, hogy ha folyton rászólunk, mindent megtiltunk, mindenben megpróbáljuk kiokosítani, azzal úgy elvesszük a kedvét mindentől, hogy 10 évesen egy sarokban fog gubbasztani, az biztos, mert semmibe nem mer majd belefogni.

Ha valamit elront, azt mondom, semmi baj, legközelebb sikerülni fog, én is sokszor elrontok dolgokat. Ha összekoszolja a ruháját, akkor sem tépem le a fejét, mert hogyan is lehetne úgy homokozni, fára mászni, vagy bármit csinálni, hogy ne piszkolja össze magát? Ha éppen tanul egyedül enni, akkor sem baj, ha leeszi magát, hát könyörgöm, ki az, aki rögtön megtanult mindent elsőre?

Csinálja, próbálgassa, gyakorolja, én pedig megdicsérem, hogy milyen okos, milyen szép a rajza, milyen nagy a homokvára, mennyire ügyes, hogy csak egy kicsi kakaó löttyent ki a pohárból, és de jó, hogy most csak kétszer esett el a biciklivel, mert tegnap még ötször sikerült.

Ha leszidom, ha azt mondom, hogy ne csináld, mert úgy sem sikerül, azzal olyan kódot égetek belé, amire felnőtt korában is emlékezni fog. Merjen próbálkozni, merje kimondani, amit gondol, merjen új dolgokba belefogni, olyanba is, amit azelőtt nem próbált ki. Merje, mert baj nem lehet, ott vagyok, segítek. Az a dolgom. Neki pedig az, hogy önfeledt, boldog gyerek legyen. 

Fotó: cetinkgan/pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

A szerkesztő ajánlja