SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hétköznapjaink - Nevelés és tanítás észrevétlenül

Pap Nikolett [cikkei] - 2016-11-22
Pap Nikolett vagyok, és 3 éve vagyok óvó néni a Berzencei Szent Antal Óvodában. A minősítő vizsgámon nem olyan régen estem át, és azt szeretném bemutatni és elmondani, hogy az elmúlt időszakban milyen szokásokat próbáltam, próbáltunk kialakítani csoportunk életében.
Hétköznapjaink - Nevelés és tanítás észrevétlenül

A minősítő vizsgámon nem olyan régen estem át, és azt szeretném bemutatni és elmondani, hogy az elmúlt időszakban milyen szokásokat próbáltam, próbáltunk kialakítani csoportunk életében. Pályakezdő óvodapedagógusként is igyekszem a hétköznapjainkat egyedivé és színesebbé varázsolni.

A gyerekek nagyon nyitottak az újdonságok felé, és hamar elsajátítják, igénylik is az új dolgokat. Jelenleg nagycsoportosokkal töltöm a mindennapjaimat, akikben már rögzültek a mi kis szokásaink; és előfordul, hogy figyelmeztetnek, hogy „Niki néni, nem felejtettél el valamit?”. A gyerekek nagyon nyitottak és kíváncsiak mindenre. Mint említettem, szeretném megosztani a „Csiga – bigák” mindennapjaiból egy kis darabot.


  1. „Csigusz – kör”

A közös tevékenységekbe szívesen kapcsolódnak be, és vesznek részt. Kialakultak szokásaink közé tartozik, a „Csigusz kör”. Ezzel a beszélgető körrel kezdjük a mindennapjainkat. Leülünk a szőnyegre, ahol az aznapi teendőket beszéljük át; mi fog történni aznap, mire van szükségünk. Mivel a gyerekek családi és szociális háttere más, a hátterük és értékrendjeik másképp alakultak ki, ezért észrevehetően az óvodai szabályokat és a szokásokat is nehezebben fogadják el. Ezekben a beszélgető körökben van lehetőség a felmerülő problémákat és konfliktusokat is átbeszélni és kibeszélni; mindenki bátran elmondhatja a gondját, a véleményét. A gyerekek egyre többet és szívesen játszanak együtt, egymással, játékuk egyre elmélyültebb. Az egyik legfontosabb mondásunk a mi kis kialakult közösségünkben, így hangzik: „Mindenki barátja mindenkinek!”. Nagy jelentőséggel bír, amit nagyon sokszor alkalmaznak egymás között a gyerekek, főleg, ha konfliktus helyzet adódik; illetve többször előfordul, hogy játék közben is mondjuk, a kiközösítés és az elfogadás miatt.

  1. „Megérkeztem - tábla”:

A nap megkezdéseként alkalmazzuk a mi „Megérkeztem táblánkat”, amire mindenki felteszi a jelét, a megfelelő helyre (a hiányzókról sem feledkezünk meg); megszámoljuk, hogy aznap mennyien is vagyunk a csoportunkban, ebből mennyi fiú és mennyi lány van. És természetesen, amikor mennek haza, akkor a kis gyűjtőkosárba beleteszik a jelüket. A gyerekek folyamatosan figyelemmel tudják kísérni egymást, segítenek egymásnak. Ezáltal formálódik a közösségünk, az egymásra figyelés.

  1. „Csend – kör”

A mese nagyon érdekli őket, szívesen hallgatják. Szeretnek énekelni, az énekes játékokban aktívan és örömmel vesznek részt, a vizuális tevékenységekre nyitottak és érdeklődőek. A dicséret és a bátorító visszajelzés serkenti őket. Azonban, mint mindenhol, nálunk is van, hogy a gyerekek néha hangosabbak a kelleténél. Sokszor egymást sem hallják meg, és a felnőttek szavát sem sajnos. Ennek a kiküszöbölésére két egyszerű dolgot is kitaláltam. Ha szeretnénk valamit közölni a csoporttal, akik épp hangosabbak a kelleténél, akkor megállunk egy pillanatra, mutatjuk a „csend jelét” (felemeljük a egyik kezüket, a másikkal pedig a szánk elé tesszük a mutatóujjunkat). A gyerekek egymást figyelmeztetve mutatják végig egymásnak, és ilyenkor megtörténik a varázslat: már figyelnek is. Természetesen van, hogy valamelyik kisgyermek kéri ugyanezt. Nagyon jól működik ez nálunk.

A másik ötlet a szusszanásra, hogy egy kicsit a zajból és a pörgésből visszavegyünk: leülünk a szőnyegre körbe törökülésben, megfogjuk egymás kezét és mindenki becsukja a szemét. Ezekben a percekben egy nagyon szép, és a gyerekek számára is kedves zenét szoktunk meghallgatni (Bagdi Bella: Hooponopono, Hálás vagyok). Ez idő alatt mindenki lenyugszik egy kicsit. Szokták is mondani a gyerekek, hogy ez jó volt. Érezhetően és láthatóan is jól esik nekik a csend és a nyugalom.


A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja