SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hétköznapjaink - Nevelés és tanítás észrevétlenül

Pap Nikolett [cikkei] - 2016-11-22
Pap Nikolett vagyok, és 3 éve vagyok óvó néni a Berzencei Szent Antal Óvodában. A minősítő vizsgámon nem olyan régen estem át, és azt szeretném bemutatni és elmondani, hogy az elmúlt időszakban milyen szokásokat próbáltam, próbáltunk kialakítani csoportunk életében.

A minősítő vizsgámon nem olyan régen estem át, és azt szeretném bemutatni és elmondani, hogy az elmúlt időszakban milyen szokásokat próbáltam, próbáltunk kialakítani csoportunk életében. Pályakezdő óvodapedagógusként is igyekszem a hétköznapjainkat egyedivé és színesebbé varázsolni.

A gyerekek nagyon nyitottak az újdonságok felé, és hamar elsajátítják, igénylik is az új dolgokat. Jelenleg nagycsoportosokkal töltöm a mindennapjaimat, akikben már rögzültek a mi kis szokásaink; és előfordul, hogy figyelmeztetnek, hogy „Niki néni, nem felejtettél el valamit?”. A gyerekek nagyon nyitottak és kíváncsiak mindenre. Mint említettem, szeretném megosztani a „Csiga – bigák” mindennapjaiból egy kis darabot.


  1. „Csigusz – kör”

A közös tevékenységekbe szívesen kapcsolódnak be, és vesznek részt. Kialakultak szokásaink közé tartozik, a „Csigusz kör”. Ezzel a beszélgető körrel kezdjük a mindennapjainkat. Leülünk a szőnyegre, ahol az aznapi teendőket beszéljük át; mi fog történni aznap, mire van szükségünk. Mivel a gyerekek családi és szociális háttere más, a hátterük és értékrendjeik másképp alakultak ki, ezért észrevehetően az óvodai szabályokat és a szokásokat is nehezebben fogadják el. Ezekben a beszélgető körökben van lehetőség a felmerülő problémákat és konfliktusokat is átbeszélni és kibeszélni; mindenki bátran elmondhatja a gondját, a véleményét. A gyerekek egyre többet és szívesen játszanak együtt, egymással, játékuk egyre elmélyültebb. Az egyik legfontosabb mondásunk a mi kis kialakult közösségünkben, így hangzik: „Mindenki barátja mindenkinek!”. Nagy jelentőséggel bír, amit nagyon sokszor alkalmaznak egymás között a gyerekek, főleg, ha konfliktus helyzet adódik; illetve többször előfordul, hogy játék közben is mondjuk, a kiközösítés és az elfogadás miatt.

  1. „Megérkeztem - tábla”:

A nap megkezdéseként alkalmazzuk a mi „Megérkeztem táblánkat”, amire mindenki felteszi a jelét, a megfelelő helyre (a hiányzókról sem feledkezünk meg); megszámoljuk, hogy aznap mennyien is vagyunk a csoportunkban, ebből mennyi fiú és mennyi lány van. És természetesen, amikor mennek haza, akkor a kis gyűjtőkosárba beleteszik a jelüket. A gyerekek folyamatosan figyelemmel tudják kísérni egymást, segítenek egymásnak. Ezáltal formálódik a közösségünk, az egymásra figyelés.

  1. „Csend – kör”

A mese nagyon érdekli őket, szívesen hallgatják. Szeretnek énekelni, az énekes játékokban aktívan és örömmel vesznek részt, a vizuális tevékenységekre nyitottak és érdeklődőek. A dicséret és a bátorító visszajelzés serkenti őket. Azonban, mint mindenhol, nálunk is van, hogy a gyerekek néha hangosabbak a kelleténél. Sokszor egymást sem hallják meg, és a felnőttek szavát sem sajnos. Ennek a kiküszöbölésére két egyszerű dolgot is kitaláltam. Ha szeretnénk valamit közölni a csoporttal, akik épp hangosabbak a kelleténél, akkor megállunk egy pillanatra, mutatjuk a „csend jelét” (felemeljük a egyik kezüket, a másikkal pedig a szánk elé tesszük a mutatóujjunkat). A gyerekek egymást figyelmeztetve mutatják végig egymásnak, és ilyenkor megtörténik a varázslat: már figyelnek is. Természetesen van, hogy valamelyik kisgyermek kéri ugyanezt. Nagyon jól működik ez nálunk.

A másik ötlet a szusszanásra, hogy egy kicsit a zajból és a pörgésből visszavegyünk: leülünk a szőnyegre körbe törökülésben, megfogjuk egymás kezét és mindenki becsukja a szemét. Ezekben a percekben egy nagyon szép, és a gyerekek számára is kedves zenét szoktunk meghallgatni (Bagdi Bella: Hooponopono, Hálás vagyok). Ez idő alatt mindenki lenyugszik egy kicsit. Szokták is mondani a gyerekek, hogy ez jó volt. Érezhetően és láthatóan is jól esik nekik a csend és a nyugalom.


A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Élelmiszerek, amelyek felerősíthetik a menopauza tüneteit

A táplálkozás nagy jelentőségű lehet a menopauza tüneteinek enyhítésében, a csontritkulás, a hízás és más negatív egészségi következmény mérséklésében. De nemcsak arra érdemes figyelni, mi legyen a tányéron, hanem arra is, mit érdemes elkerülni. Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember Msc ez utóbbi témáról beszél.

Most érdemes kivizsgáltatni a pollenallergiát!

Akár már februárban is jelentkezhetnek a szezonális pollenallergia tünetei, de még nem késő, hogy kivizsgáltassuk magunkat. A szezont a mogyoró virágzása nyitja, majd azt követi az éger, a kőris, a nyír, a nyár és a tölgy. A bőrön végzett úgynevezett prick-tesztet érdemes a tünetmentes időszakban és az antihisztamin készítmények szedése előtt elvégeztetni - mondja dr. Kraxner Helga, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja