SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A kerekerdő óvodásai

Farkas Imréné [cikkei] - 2016-11-21
Óvodánk Kelemér kis községében található, a Gömöri vidék egy aprócska falujában, ahol a természet egy karnyújtásra van otthonunktól. Fontosnak és egyben elengedhetetlen feladatnak tartjuk a gyerekek komplex nevelési fejlesztését, ezért próbálunk olyan tevékenységeket kidolgozni, amelyek mind elméletben mind gyakorlatban ehhez hozzájárulnak.
A kerekerdő óvodásai

Óvodánk Kelemér kis községében található, a Gömöri vidék egy aprócska falujában, ahol a természet egy karnyújtásra van otthonunktól. Fontosnak és egyben elengedhetetlen feladatnak tartjuk a gyerekek komplex nevelési fejlesztését, ezért próbálunk olyan tevékenységeket kidolgozni, amelyek mind elméletben, mind a gyakorlatban ehhez hozzájárulnak.

Az egyik helyi kirándulásunk alkalmával ellátogattunk a Keleméri kis erdőbe, ahol megnéztük a fákat, azok terméseit, leveleit, és persze gyönyörködtünk a csodás természet színeiben. Másnap, ahogyan az lenni szokott a kislányokkal, kisfiúkkal belekezdünk az élmények felidézésébe:

- Reggeli után megfestjük a mi kerekerdőnket! Ki lesz az az ügyes, aki tud nekem segíteni? – kérdeztem a gyerekeket, mire mindenki az „Én!” válasszal felelt, az izgatottságot érezni lehetett, látszott az arcokon, és bevallom én is nagyon kíváncsi voltam az eredményekre.
- Nézzétek mennyi ecset! Na, és ezt hogy hívják..? - Kezdtünk neki a reggeli utáni foglalkozásnak.
- Szép jó reggelt, gyere gyorsan, mi várunk! Teli a pocak? – de persze mindenkit megvártunk, amíg végez, és csak együtt kezdtünk bele.
- Gyertek, bújjunk össze, mint az erdőben a fák, és hallgassuk meg, mit mesél az öreg tölgy! - majd a "Kimentem én az erdőbe" című verset felolvastuk.
- Ezt a verset én is sokáig tudnám hallgatni, de nézzétek, a kosárban vannak tölgy levelek és kérgek! Simítsátok csak meg! - Erre persze mindenki felpattant, és az előző nap gyűjtött dolgainkat újra szemügyre vettük és megtapintottuk.

- Énekeljük el az Erdő, erdő de magas a teteje...- kezdetű népdalt, és aki jön velem kerekerdőt festeni, belebújik a festőköténybe- mondtam, majd elmondtam a feladatot is:
- Magányosan álldogálni nem szeretnek a fák, főleg, ha még a lombjuk is lassan lehullik! Fessünk erdőt erre a hatalmas papírra! Itt ez a kör a nagy lap közepén, körbe-körbe fákat festünk rá. Hatalmasak lesznek, hajladoznak a szélben! Álljatok fel, nyújtózzatok jó magasra! Magasabbra! Hajladozzanak azok a faágak! A mi erdőnkbe is beköszöntött már az ősz, megcsipkedte a hajnali hideg a leveleket. Emlékeztek, a kiserdőben milyen színben pompáztak a fák? - jöttek a színek a válaszokkal. Sárga, narancs, rozsda, vörös, okker, barna...

- Ezeket a tüzes meleg színeket fogjuk kikeverni, és adunk a kikevert festékeinkből a kisebbeknek is. A nagyok az őszi lombokat festik meg velünk a nagy papíron, a kicsik nyomtatni fogják a faleveleket saját képükön.


A rajzokat elnézve bíztattam őket, használjanak merész színeket, kreáljanak új árnyalatokat:
- Jól elkeverjük, úgy! Ebbe még rakhatunk egy pöttynyi pirosat! Neked melyik tetszik? Ez az ecset pont jó lesz. Nézd csak meg, most először bevizezzük, belekavargatunk a festékbe, és már lehet is festeni, a hegyével, finom, vékony vonallal, az oldalával a törzset, a nagy felületeket.

Az ősz színei visszaköszöntek a képeken, boldog voltam, hogy a feladatot ügyesen oldották meg:
- Mennyire jól megfigyelted, pompás hatalmas erdőnk lesz! Ha ilyen ügyesek vagytok, holnap költöztetünk az erdőbe harkályt, mókust, nyulakat. Nagyot dolgoztatok, két erdőt is festettetek! Gyertek hozzám, megfogjuk egymás kezét és körbejárjuk az erdőinket. Vannak itt piros és tömzsi fák, ez meg milyen nyurga! Nézzétek csak, hogy ragyognak azok a narancsok! Holnap állatokat rajzolunk, kivágjuk őket, és beköltöztetjük az erdőinkbe. – fejeztem be a kerekerdő témáját.


 

A „Keressük a Legkreatívabb óvónőt” pályázatra beérkezett cikk.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja