Gyerekpóráz: te használnád?
Néhány külföldi országban (pl. USA, Anglia) már viszonylag régóta előfordul, hogy gyerekeket vezetnek pórázon. A jelenség az utóbbi néhány évben divattá vált. Már Budapesten is lehet látni egy-egy (többnyire még mindig külföldi) példát erre a jelenségre, sőt hazai bababoltok és drogériák kínálatában is megjelentek már a gyerekpórázok.
Fő a biztonság!
Az eszközt alkalmazó szülők fő érve, hogy a pórázzal vagy hámmal biztonságban tudhatják a gyerekeket, hiszen azok nem tudnak kifutni az autók elé, vagy nem tűnhetnek el a tömegben. Ráadásul, így a szabadságuk is nagyobb, hiszen mehetnek bármerre – ameddig a póráz hatósugara engedi.
Az eszköz még praktikusabb, ha két vagy több gyerek is van a családban, hiszen akkor nem kell többfelé figyelnie az anyukának, félve, hogy szem elől veszíti valamelyik porontyot.
Az anyák aggodalma érthető és sokszor jogos. Előfordul, hogy egy figyelmetlen gyermek elveszik a strandon vagy egy plázában a szívbajt hozva ezzel a szülőkre. Gyors és enyhítő segítség erre a félelemre a gyerekpóráz, amelyet érdemes más szemszögből is megvizsgálni!
Mi lesz később?
Már ilyenkor, kisgyermek korban hasznos szem előtt tartani azt, hogy a döntéseinknek nincs-e valamilyen káros befolyása a gyermek felnőttkori, vagy tinédzserkori életére. Lehet, hogy 2-3 évesen még nem látható, de később, idősebb korra megállapítható lesz, hogy nyomott hagyott a gyermek lelkében vagy személyiségében a pórázon való sétáltatás.
Egy ma már felnőtt, de gyermekként pórázon vezetett hölgy arról számolt be, hogy azok a gyermekek, akiknél nem használták a hámot, sokkal figyelmesebb felnőttek lettek, mint azok, akiknél alkalmazták a pórázt.
Miért jó a szülőnek?
Jogosan merülhet fel az a kérdés a gyermekpórázok kapcsán, hogy az eszköz inkább kedvez a szülőnek, mint a gyereknek. A szülő érzi magát (és a gyermekét) biztonságban, neki lesz több szabadsága, neki kell kevésbé figyelni a gyerekére, neki kell kevésbé nevelni a gyerekét. A pórázzal ugyanis feleslegessé válik akkora erőt áldozni arra, hogy megtanítsuk a gyereknek, hogy mit szabad és mit nem. Bármit megtehet, amíg a szülő úgy érzi, hogy biztonságban tudja őt.
A kérdés csak az, hogy mennyire szükségesek ezek a korai tanítások ahhoz, hogy egészséges önbizalmú felnőtt legyen a pórázon vezetett gyermekből?
Közelebb és mégis távolabb
Annak ellenére, hogy a gyerekpórázzal az anyák maguk mellett, biztonságos közelségben tudhatják a gyerekeiket, egyúttal mégis távolabb kerülnek tőlük. Csökkennek ugyanis a minőségi anya-gyermek interakciók és a hasznos szülői tanácsok száma, hiszen kevésbé kell figyelni, vigyázni a gyerekre. Nem kell vele beszélgetni, együtt énekelni, mondókázni az utcán, elég, ha a kicsi az anyuka után kullog, amíg az a telefonját nyomkodja. Néha kell csak rászólni a csemetére, hogy ne makacsolja meg magát, hanem jöjjön tovább!
Innen nézve nem olyan mégis ez az egész, mint a kutyasétáltatás?
Kép: flickr.com
Közösségi hozzászólások: