SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Gyere, megtanítalak úszni!

Nemesvári Edit [cikkei] - 2011-06-24
Bizonyára sokan hallottak már a strandon ehhez hasonló mondatot vagy netán maguk is próbálkoztak a küldetéssel: megtanítani a gyereket úszni.

"De hát miért nem sikerül? Tedd bele a fejed és evezz a kezeddel!" Az ilyen mondatok után némi önmérsékletre van szükségem.  Eszembe jut, hogy mit érezhet a férjem akkor, amikor műszaki dolgokba ütöm az orrom. Az említett esetben az apuka/anyuka türelmetlenül toporog a gyerek mellett, és noszogatja őt: "...kalimpálj, csinálj valamit, nem bonyolult..." Szegény kis csemete pedig bömböl, mert nem sikerül neki,  vagy jajveszékel:  "Az orromba ment a víz!"

Ennél talán az a rosszabb (kevés kivételtől eltekintve), amikor sikerül fennmaradnia a vízen és valamilyen úton-módon elevickél (mert úszásnak nem nevezném a kitett fejjel való kézzel-lábbal kapkodást). Később pedig azt hiszi, hogy tud úszni, de valójában nem. És itt kezdődnek a gondok. A szülő azt hiszi tud úszni a gyerek, hiszen nem süllyed el a mélyvízben, így elengedi strandra, táborba. Amikor viszont iskolában/táborban/felnőtt korban találkozik egy edzővel, aki felvilágosítja, hogy nem tud úszni, akkor elég nehéz mindent elölről kezdeni. Sokan orvosi utasításra kezdenek rendszeresen úszni felnőtt korban, de aztán rá kell jönniük, hogy a víz tetején maradás és az úszás között akkora a különbség, mint egy papír repülő és egy űrhajó között. Ezekben az esetekben a  legtöbbször hallott mondat nálunk a "Tudok úszni, csak nem tudok levegőt venni!"
Mindezek elkerülése végett a következőket javaslom.

Első körben azt, hogy a 1-2-3 éves kor körüli aprósággal bátran menjünk strandra, pancsolni. Csak úgy! Vödrözni, locsolni, labdázni. Nem kell neki semmit tanítani, csak érezze jól magát a közegben, még az sem baj, ha néha a nagyok az arcába fröcskölik a vizet. Nem kell erőszakkal a vízbe rángatni, csak kedvet csinálni neki a vízhez, ezzel előkészíteni az edző munkáját. Így a legnagyobb az esélyünk arra, hogy ne kelljen végignéznünk, ahogy az első pár órát végigüvölti a gyerek a tanfolyamon (na, persze ezt is edzője válogatja).

Otthon is sokat "javíthatunk" a vízhez szoktatáson, ha pl. a hajmosásból nem csinálunk drámát. Már egész pici kortól kezdve (2-3 hónapos) lehet finoman az arcára folyatni a vizet. Először cseppenként, majd tenyérrel, aztán jöhet a kis locsoló, ha bírja. Lényeg a fokozatosság és az, hogy neki ez pozitív élményként maradjon meg. Ha mi magunk is félünk a víztől, a gyerek bizonyára érezni fogja ezt. Ebben az esetben kérjünk segítséget szakembertől. Könnyen bele lehet jönni.

Ha mindez sikerül, akkor egy nagyon vízszerető, lelkes  4 éves fog hozzánk érkezni, akivel öröm lesz dolgozni,  issza a szavainkat és pikk-pakk megtanul úszni. Persze ne érezze kellemetlenül magát senki, akinek a csemetéje fél a víztől (az esetek 70 %-a így kezd), ő is remekül fog úszni. Csak elképzeltem egy ideális világot, ahol mindenki örömmel szeli a habokat, természetesen helyes technikával. De akkor robotok lennénk, nem emberek.

Annak sem kell elkeseredni, akinek gyerekkorában nem volt lehetősége megtanulni úszni, felnőttként is van rá lehetőség. De ez már egy következő írásom témája lesz!

Látogass el a www.maganuszas.hu oldalra!
                                      

Felnőtt fejjel úszni tanulni...

Nemesvári Edit


Nemesvári Edit
Testnevelő, gyógytestnevelő, úszóedző

Elérhetőségeim:
Telefon: 06-30/383-78-86
Honlap: http://www.maganuszas.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Évente 5 ezren halnak meg itthon vastagbélrákban, pedig szűréssel megelőzhető lenne a betegség (VIDEÓVAL)

Ugrásszerű növekedést mutat az utóbbi évtizedekben a vastag- és végbéldaganatok száma: Magyarországon mintegy kilencezer új vastagbéldaganatot diagnosztizálnak évente, és ez a második leggyakoribb halált okozó daganatos betegség, amely évente mintegy ötezer ember életét követeli. A már kialakult daganat felismerése mellett a betegség meg is előzhető az időben elvégzett vastagbéltükrözéssel (kolonoszkópia), és a daganatos elfajulásra hajlamos polipok eltávolításával. A Semmelweis Egyetem legújabb oktatóvideója azt mutatja be, hogyan kell a vizsgálatra felkészülni, mi történik a vastagbéltükrözés során, és mire kell számítani azt követően.

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja