SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Dadogás

Sólyom Vanda [cikkei] - 2009-11-27
A dadogás nagyon összetett jelenség. Megértésével és megfelelő hozzáállással nagyban segíthetjük a dadogó ember kommunikációját.
Első cikkemben a fontosabb tudnivalókat gyűjtöttem össze, melyek a beszédhiba megismeréséhez szükségesek.
Következőkben arról is olvashatnak majd, mik azok a teendők, melyekkel hozzájárulhatunk a javuláshoz.

A dadogás, a beszéd összerendezettségének görcsös zavarában mutatkozik meg. A dadogó beszédét szaggatottság jellemzi, üteme, ritmusa felbomlik. A probléma gyakran más beszédhibákhoz kapcsolódva is megjelenhet.

Abban szinte minden szakember egyetért, hogy a görcsös megakadások hátterében nagyrészt pszichés okok állnak. Bár kialakulásában az öröklődésnek is szerepe lehet. Sokszor a gyermek dadogását korábbi traumatikus élmény, sokk okozza. Ez lehet baleset, szülőtől való hirtelen elszakadás, rossz élmény. A terapeuta feladata, hogy ezeket felkutassa, megismerje, majd eszerint kezdje meg a gyermek lelkét és beszédét egyaránt gyógyítani.

A dadogás fajtái, és ebből adódóan tünetei is igen sokrétűek lehetnek. Tény, hogy nincs két egyforma dadogó, de egy dadogó dadogása is változékony képet mutathat. A beszédhibás ember állapota bizonyos helyzetekben javul, máskor pedig romlik. Ennek oka abban keresendő, hogy a beszéd minőségére rendkívül sok külső elem van hatással. A környezet feladata, hogy olyan légkört teremtsen a dadogó számára, amiben beszédhibája csökken, netán meg is szűnik.

A tünetek között lehetnek görcsös megakadások, beszédfélelem, beszédgátlás, sajátos légzés. Emellett feltűnő lehet, ha megjelennek különböző, a beszédet kísérő együttmozgások. Ezek lehetnek akaratlanok, és akaratlagosak is. Utóbbiak a beszéd megsegítésére, a görcs feloldására irányulnak. Ezen tünetek mellett, jelentkezhetnek írásban észrevehető jellegzetességek is.

A dadogóknál sok esetben megfigyelhetünk úgynevezett pszichés sajátosságokat. Ezek a gyermekek/felnőttek általában introvertált, kiegyensúlyozatlan, bizonytalan személyiségek. Általában megjelenik Náluk az erős beszédfélelem, beszédgátlás.

A pszichés eredet miatt, a logopédiai terápia mellett érdemes pszichológus segítségét is igénybe venni.

A logopédiai terápia akkor lehet sikeres, ha a logopédus megfelelő módszerekkel, hozzáállással kezeli a gyermeket. Általánosságban elmondható, hogy egy sikerre vezető dadogás terápia az ellazulásról, a nyugalomról, az elfogadásról szól. A logopédus javítja a beszéd folyamatosságát, ritmusát, oldja a beszédgátlást és korrigálja a dadogás járulékos tüneteit.

A dadogó terápia fontos eleme az ellazulást segítő gyakorlatok, módszerek alkalmazása, a pozitív légkör megteremtése.

A cikk folytatása: Dadogás 2.

Fotó: www.foter.com


Sólyom Vanda

http://logopedia.hupont.hu

Sólyom Vanda


Sólyom Vanda
Logopédus

Elérhetőségeim:
E-mail: solyomvanda@gmail.com
Honlap: http://logopedia.hupont.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja