SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Pöszeség 2.

Sólyom Vanda [cikkei] - 2010-03-08
A pöszeségről szóló írás folytatásaként, ez a cikk azon tanácsokat tartalmazza, amelyekkel egy szülő segítheti beszédhibás gyermekét.

Mit tehet a szülő pösze gyermeke segítésének érdekében?

A gyermek beszédfejlődése során mindvégig elengedhetetlen a szülők támogatása. Fontos, hogy ösztönözzük gyermekünket hangadásra, majd később a beszédre is.

Amikor egy gyermek elkezd beszélni, természetes, hogy eleinte a hangokat torzan, pontatlanul ejti, ezt nevezzük élettani pöszeségnek. Ennek oka az izmok fejletlenségében, az artikulációs mozgások ügyetlenségében keresendő. Ebben az időszakban fontos, hogy a szülő semmiképp ne utánozza a pösze beszédet, ne tartsa ezt aranyosnak és követendőnek. Ellenkezőleg, segítse gyermekét a helyes ejtésben. Lényeges momentum, hogy ezt a segítséget ne erőszakoljuk rá a gyermekre. Nem kell, hogy minden percben azt érezze, "ő ezt nem jól tudja". Legcélravezetőbb, ha a gyermeknek pozitív példát szolgáltatunk, szépen beszélünk, hibás ejtését helyesen ismételjük, de nem dorgáljuk le érte.

A gyermeket a türelem és a  figyelem serkenti. Az a gyermek beszél majd szívesen, aki érzi, figyelnek arra amit mond.

A szép kiejtés elengedhetetlen feltételei többek között, a megfelelő izomműködés, a szájtérben való tájékozódás képessége és hallási figyelem, emlékezet megléte. Ezeket a szülő otthoni gyakorlásokkal is fejlesztheti.


Ha a gyermek logopédushoz jár, fontos, hogy a pedagógussal szorosan együttműködve, az utasításoknak megfelelően foglalkozzunk otthon is a beszéddel!

Fontos, hogy mindenbe csempésszünk játékosságot, legyen ez egy kellemes időtöltés, ne monoton feladatok sora.

Végezetül, álljon itt ízelítőül néhány otthon is elvégezhető egyszerűbb gyakorlat:
 

  • az izomzat erősítése játékos csücsörítéssel, puszidobással, állathangok utánzásával, arckifejezésekkel való játékkal
     
  • nyelverősítést célző gyakorlatok (szánk körbenyalásával, nyelvünk játékos mozgatásával)
     
  • szívó, fúvó gyakorlatok (papírdarabok, vattapamacs, szívószál, fúvóka, gyertya használatával)
     
  • hallást fejlesztő gyakorlatok (hangok utánzása, felismerése, suttogás, különböző hangok sorrendjének meghatározása stb...)
     

A cikk előző része: Pöszeség 1.

Sólyom Vanda


Sólyom Vanda
Logopédus

Elérhetőségeim:
E-mail: solyomvanda@gmail.com
Honlap: http://logopedia.hupont.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Évente 5 ezren halnak meg itthon vastagbélrákban, pedig szűréssel megelőzhető lenne a betegség (VIDEÓVAL)

Ugrásszerű növekedést mutat az utóbbi évtizedekben a vastag- és végbéldaganatok száma: Magyarországon mintegy kilencezer új vastagbéldaganatot diagnosztizálnak évente, és ez a második leggyakoribb halált okozó daganatos betegség, amely évente mintegy ötezer ember életét követeli. A már kialakult daganat felismerése mellett a betegség meg is előzhető az időben elvégzett vastagbéltükrözéssel (kolonoszkópia), és a daganatos elfajulásra hajlamos polipok eltávolításával. A Semmelweis Egyetem legújabb oktatóvideója azt mutatja be, hogyan kell a vizsgálatra felkészülni, mi történik a vastagbéltükrözés során, és mire kell számítani azt követően.

Szakrendeléseket szüneteltetnek több vidéki kórházban

Több vidéki és fővárosi egészségügyi intézményben is szünetelnek bizonyos szakrendelések, amelyek különösen a nőket és családokat érintik. A változások hátterében humánerőforrás-hiány és szakmai feltételek hiánya áll.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja