SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Pöszeség 2.

Sólyom Vanda [cikkei] - 2010-03-08
A pöszeségről szóló írás folytatásaként, ez a cikk azon tanácsokat tartalmazza, amelyekkel egy szülő segítheti beszédhibás gyermekét.
Pöszeség 2.

Mit tehet a szülő pösze gyermeke segítésének érdekében?

A gyermek beszédfejlődése során mindvégig elengedhetetlen a szülők támogatása. Fontos, hogy ösztönözzük gyermekünket hangadásra, majd később a beszédre is.

Amikor egy gyermek elkezd beszélni, természetes, hogy eleinte a hangokat torzan, pontatlanul ejti, ezt nevezzük élettani pöszeségnek. Ennek oka az izmok fejletlenségében, az artikulációs mozgások ügyetlenségében keresendő. Ebben az időszakban fontos, hogy a szülő semmiképp ne utánozza a pösze beszédet, ne tartsa ezt aranyosnak és követendőnek. Ellenkezőleg, segítse gyermekét a helyes ejtésben. Lényeges momentum, hogy ezt a segítséget ne erőszakoljuk rá a gyermekre. Nem kell, hogy minden percben azt érezze, "ő ezt nem jól tudja". Legcélravezetőbb, ha a gyermeknek pozitív példát szolgáltatunk, szépen beszélünk, hibás ejtését helyesen ismételjük, de nem dorgáljuk le érte.

A gyermeket a türelem és a  figyelem serkenti. Az a gyermek beszél majd szívesen, aki érzi, figyelnek arra amit mond.

A szép kiejtés elengedhetetlen feltételei többek között, a megfelelő izomműködés, a szájtérben való tájékozódás képessége és hallási figyelem, emlékezet megléte. Ezeket a szülő otthoni gyakorlásokkal is fejlesztheti.


Ha a gyermek logopédushoz jár, fontos, hogy a pedagógussal szorosan együttműködve, az utasításoknak megfelelően foglalkozzunk otthon is a beszéddel!

Fontos, hogy mindenbe csempésszünk játékosságot, legyen ez egy kellemes időtöltés, ne monoton feladatok sora.

Végezetül, álljon itt ízelítőül néhány otthon is elvégezhető egyszerűbb gyakorlat:
 

  • az izomzat erősítése játékos csücsörítéssel, puszidobással, állathangok utánzásával, arckifejezésekkel való játékkal
     
  • nyelverősítést célző gyakorlatok (szánk körbenyalásával, nyelvünk játékos mozgatásával)
     
  • szívó, fúvó gyakorlatok (papírdarabok, vattapamacs, szívószál, fúvóka, gyertya használatával)
     
  • hallást fejlesztő gyakorlatok (hangok utánzása, felismerése, suttogás, különböző hangok sorrendjének meghatározása stb...)
     

A cikk előző része: Pöszeség 1.

Sólyom Vanda


Sólyom Vanda
Logopédus

Elérhetőségeim:
E-mail: solyomvanda@gmail.com
Honlap: http://logopedia.hupont.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja