SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Közlekedj okosan! - Tanácsok gyerekeknek

Családinet [cikkei] - 2009-11-24
Ha megfogadod az alábbiakat, saját hibádból biztosan nem érhet baleset!

Amikor felébredsz egy „nemszeretem-napon”, anya vagy apa alig tud kicsalogatni a paplan alól. Talán még iskolába is álmosan indulsz el, azért nem árt odafigyelni. 
Inkább indulj el 5-10 perccel korábban, hogy ne kelljen rohannod.

- Az átkelés 3 alapszabálya: 
* Akkor lépj le, ha már megálltak az autók;
* Ne takarásból lépj az úttestre (fa, álló jármű mögül);
* Áthaladáskor folyamatosan haladj, de ne fuss, mert akkor nem tudsz rendesen körülnézni.

- Lehetőleg a kijelölt gyalogátkelőhelyen (zebrán), ennek hiányában a legbiztonságosabb helyen menj át a túloldalra.

- Ha már villog a zöld lámpa, és te az úttesten vagy, akkor siess, ha viszont még a járdán állsz, és akkor kezd villogni, ne lépj le.

- A megállókban egyértelműen fegyverszünet van érvényben. Ez nem csak rád, a barátaidra is vonatkozik. Ne verekedjetek, ne itt tomboljátok ki magatokat, ne lökdösődjetek. Könnyen megtörténhet, hogy valamelyikőtök kilép az úttestre vagy a sínekre és ez veszélyes lehet.
(Még a megállóban vedd le a táskádat, a hátadról, mert ha háttal állsz az úttestnek, a busz, troli vagy a villamos elsodorhat, és akkor súlyosan megsérülhetsz.)

- Mindig rendesen csukd be az iskolatáskádat, nehogy bele akadj valamibe, vagy nehogy elhagyj valamit, amikor szaladsz. A tornazsákot se akaszd a táskádra, mert arra könnyen rácsukódhat a járművek ajtaja.

- A buszt ne téveszd össze a diszkóval, ha hangoskodtok a haverokkal, vagy kedvenc számaitokat éneklitek, az zavarja a többi utast. Jobb, ha normál hangerővel beszélgettek, mert a kiabálás megzavarhatja a sofőrt is a vezetésben.

- Az ablaktörő kalapácsot a tényleges vészhelyzetre találták ki. Eszedbe ne jusson azt szórakozásból levenni, vagy használni. Ha egy baleset történik és hiányzik ez az eszköz, annak végzetes következményei lehetnek.

- Ha nem találsz ülő helyet, feltétlenül jól kapaszkodj meg, mert könnyen eleshetsz és csúnyán megütheted magad, ha hirtelen fékezésre kényszerül a vezető.

- Amikor kiszállsz a buszból, troliból, villamosból, várd meg, míg elmegy, hogy jól lássanak az úttesten. Figyelmesen nézz körül az átkeléskor. Ne feledd, a nagyméretű járművek vezetői nem tudják csak úgy félrerántani a kormányt, hogy kitérjenek előled.

- Ha az autóbusz, villamos vagy trolibusz ajtaja nyitva van, de a csengő hangját már hallod, ne szállj le, illetve fel!

- Tömegközlekedésnél nyugodtan várd ki, míg mindenki kiszáll. Ne tolakodj, mert valakit esetleg fellöksz.

- Ha reggel még sötét van és az autósok is álmosak, legyél jól látható a számukra. Viselj az öltözékeden vagy táskádon fényvisszaverő csíkokat, matricákat. Ezek a szürkületben is jól láthatóvá tesznek téged.

- Fontos ismerni és figyelni a közlekedési táblákat. Tanuld meg szüleid segítségével, mit jelentenek ezek és értelmezzétek is, mielőtt egyedül utaznál az iskolába.

 

Fotó: www.foter.com
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja