SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Magánóvoda: divat vagy szükséglet?

Verzár Éva [cikkei] - 2009-02-23
Az államilag fenntartott intézmények férőhelyei korlátozottak, így sok szülő kénytelen magánóvodába járatni csemetéjét. Míg mások csak a divat kedvéért választják ezt az utat, hiszen a gyerekek itt nyelv-, és balettórákon vehetnek részt, de lovagolni is megtanulhatnak. Igaz, van, ahol ez havi 74 ezer forintba kerül - a különórák és az étkezés nélkül.

Az itthon működő magánóvodákban a szülők által kifizetett tandíjba hagyományostól eltérő oktatás, nyelvtanfolyamokon és balett órákon való részvétel tartozik bele. Ezeknek az intézményeknek a szerepe tehát már korántsem egyenlő puszta felügyelettel, hiszen a különböző kognitív irányú képességfejlesztésektől kezdve a sporttevékenységekig minden elérhető már az óvodákban.

Az már más kérdés, hogy szükség van-e három éves korban ennyi különórára, két-három nyelvórára, hogy meg kell-e tanulniuk már az iskola előtt írni-olvasni.

A magánóvodákba azonban a gyerekek akár már másfél évesen is járhatnak. Ugyanakkor a legtöbb helyen felügyeletet csak öt-fél hatig vállalnak, ami nem segíti a dolgozó szülőket.

Természetesen ez is csupán pénz kérdése, hiszen találni olyan intézményt is, ahol felkészülve a folyton dolgozó szülőkre, gyermek-felügyeleti díj ellenében tovább is vigyáznak a csemetékre, általában alacsonyabb óradíjért, mint amennyit egy bébiszitter elkér.

Az is a magánóvodák mellett szól, hogy az évközbeni csatlakozás alapvetően nem jelent akadályt, - szemben az állami intézményekkel - csak győzzön időben feliratkozni az ember a várólistákra.



A kispesti óvodában fél nyolctól fél hatig vállalják a gyerekek felügyeletét heti öt napon, havi ötven ezer forintért, amibe a napi négyszeri étkezés, és a különórák is beleértendők. Utóbbi heti két angol foglalkozást, egy úszásoktatást, zene- és néptánc oktatást is magában foglal.

A speciális montessori pedagógiát alkalmazó 11. kerületi óvoda már jóval borsosabb árért cserébe vállaja a felügyeletet 7-17 óra között. Az óvoda térítési díja egyébként havonta 74 ezer forint, ami azonban nem tartalmazza sem az étkezést, sem a különórák (úszás, zenei foglalkozások, színház- és múzeumlátogatások) díját. Ezen felül még kéthavi díjat foglalóként is ki kell fizetni, amit akkor kap csak vissza a szülő, ha két hónappal előre tájékoztatja az ovit a gyerek kivételéről.

A feltételek könnyítésével, illetve az állami támogatások növelésével segíteni lehet a családi napköziken, ami az óvodai kérdést is megoldaná, hiszen ezen intézmények húszhetestől tizennégy éves korig fogadhatnak gyermekeket.


Forrás: HR Portal

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja